Wyszukaj produkt

Naproxen EMO

Naproxen

żel
100 mg/g
1 tuba 55 g
Na skórę
OTC
100%
7,88
Naproxen EMO
żel
100 mg/g
1 tuba 100 g
Na skórę
OTC
100%
17,50

Naproxen EMO - Charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Naproxen EMO jest wskazany w leczeniu objawowym następujących stanów:

  • Ból mięśni i stawów po urazach mechanicznych (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania)
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli i młodzież powyżej 3 lat Pasek żelu o długości ok. 4 cm 4-5 razy na dobę
Dzieci 0-3 lat Nie stosować

Dawkowanie należy dostosować do powierzchni objętej schorzeniem. Aplikować miejscowo na skórę w odstępach kilkugodzinnych.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia i skuteczności terapii. Zwykle nie powinien przekraczać kilku tygodni (najczęściej do 4 tygodni). W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów po tygodniu stosowania, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Wnioski dotyczące dawkowania: Naproxen EMO stosuje się miejscowo, z częstotliwością 4-5 razy na dobę, przez okres do 4 tygodni. Kluczowe jest monitorowanie skuteczności leczenia i ewentualna konsultacja lekarska przy braku poprawy.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Reakcje alergiczne w wywiadzie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  • Niewydolność krążenia
  • Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
  • Długotrwałe stosowanie na dużą powierzchnię skóry

Podczas terapii oraz przez 2 tygodnie po jej zakończeniu należy unikać ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne i promieniowanie UV (solarium). W przypadku wystąpienia duszności lub zmian skórnych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku.

Wnioski dotyczące środków ostrożności: Kluczowe jest monitorowanie pacjentów z grup ryzyka oraz edukacja w zakresie unikania ekspozycji na promieniowanie UV. Natychmiastowe przerwanie terapii jest konieczne w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych ze strony układu oddechowego lub skóry.

Przeciwwskazania

Stosowanie Naproxenu EMO jest przeciwwskazane w następujących sytuacjach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników preparatu
  • Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ
  • Od szóstego miesiąca ciąży
  • Okres karmienia piersią
  • Uszkodzenia skóry lub otwarte rany w miejscu aplikacji
  • Wiek poniżej 3 lat

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Naproxen EMO może być stosowany jednocześnie z innymi postaciami farmaceutycznymi naproksenu (tabletki, czopki). Należy jednak zachować ostrożność ze względu na możliwość kumulacji działań niepożądanych.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ze względu na brak wystarczających danych klinicznych, stosowanie Naproxenu EMO jest przeciwwskazane od szóstego miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W pierwszych pięciu miesiącach ciąży należy zachować szczególną ostrożność i stosować preparat tylko w przypadku wyraźnych wskazań medycznych, po konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane to:

  • Miejscowe podrażnienie skóry (rumień, pieczenie, świąd) - ustępuje po odstawieniu leku
  • Przy stosowaniu na dużą powierzchnię skóry przez dłuższy okres możliwe objawy ogólnoustrojowe:
    • Nudności
    • Biegunka
    • Senność
    • Bóle głowy

Wnioski dotyczące działań niepożądanych: Większość działań niepożądanych ma charakter miejscowy i ustępuje po odstawieniu leku. Przy długotrwałym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry należy monitorować pacjenta pod kątem objawów ogólnoustrojowych.

Mechanizm działania

Naproxen, będący solą sodową, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W postaci żelu wykazuje dobrą penetrację przez skórę, osiągając miejsce objęte stanem zapalnym. Działanie leku obejmuje:

  • Efekt przeciwbólowy
  • Działanie przeciwzapalne
  • Zmniejszenie obrzęku
  • Poprawa sprawności ruchowej

Dodatkowo, preparat wywołuje na skórze przyjemne uczucie chłodu i nie brudzi odzieży, co zwiększa komfort stosowania.

Skład jakościowy i ilościowy

Substancja czynna: sól sodowa naproksenu

Dostępne są dwa stężenia preparatu:

  • 12 mg soli sodowej naproksenu w 1 g żelu
  • 100 mg soli sodowej naproksenu w 1 g żelu
Warto zapamiętać

1. Naproxen EMO jest wskazany w leczeniu bólu mięśni i stawów po urazach oraz w zmianach zwyrodnieniowych stawów.

2. Preparat należy stosować miejscowo na skórę 4-5 razy na dobę, przez okres do 4 tygodni, unikając ekspozycji na promieniowanie UV podczas terapii i 2 tygodnie po jej zakończeniu.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.