Wyszukaj produkt

Naproxen EMO

Naproxen

żel
100 mg/g
1 tuba 100 g
Na skórę
OTC
100%
17,50
Naproxen EMO
żel
100 mg/g
1 tuba 55 g
Na skórę
OTC
100%
7,88

Naproxen EMO - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Naproxen EMO jest wskazany w leczeniu bólu mięśni i stawów po urazach, takich jak stłuczenia, zwichnięcia czy naderwania. Produkt znajduje również zastosowanie w terapii zmian zwyrodnieniowych stawów.

Lek wykazuje skuteczność w łagodzeniu dolegliwości bólowych i zapalnych związanych z urazami tkanek miękkich oraz chorobami zwyrodnieniowymi układu ruchu. Jego działanie opiera się na miejscowym przenikaniu substancji czynnej przez skórę do tkanek objętych procesem chorobowym.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie Częstotliwość Uwagi
Dorośli i młodzież powyżej 3 lat Pasek żelu o długości ok. 4 cm 4-5 razy na dobę Stosować w kilkugodzinnych odstępach
Dzieci 0-3 lat Nie stosować

Dawkowanie należy dostosować do powierzchni obszaru objętego schorzeniem.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia i skuteczności terapii. Zwykle nie powinien przekraczać kilku tygodni, najczęściej do 4 tygodni. Jeżeli po tygodniu stosowania produktu leczniczego ból i obrzęk nie ustąpią lub ulegną nasileniu, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Naproxen EMO należy aplikować miejscowo na skórę. Po nałożeniu żelu konieczne jest umycie rąk. Nie należy przykrywać miejsca aplikacji opatrunkami takimi jak bandaże czy plastry.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku:

  • Występowania reakcji alergicznych podczas stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
  • Niewydolności krążenia
  • Zaburzeń czynności nerek lub wątroby
  • Długotrwałego stosowania leku na dużą powierzchnię skóry

W okresie leczenia oraz przez 2 tygodnie po jego zakończeniu należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, w tym również solarium. W przypadku przedostania się leku do oczu lub na błony śluzowe, należy go obficie spłukać wodą.

Jeśli wystąpią duszności lub zmiany skórne, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Warto zapamiętać
  • Naproxen EMO nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 roku życia.
  • Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Przeciwwskazania

Stosowanie Naproxenu EMO jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na naproksen lub inne składniki preparatu
  • Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ
  • Od szóstego miesiąca ciąży
  • Okres karmienia piersią
  • Uszkodzenia skóry lub otwarte rany w miejscu aplikacji

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Naproxen EMO może być stosowany jednocześnie z innymi postaciami farmaceutycznymi naproksenu, takimi jak tabletki czy czopki. Należy jednak zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed jednoczesnym stosowaniem różnych form leku, aby uniknąć przedawkowania.

Ciąża i laktacja

Ze względu na niewystarczającą ilość danych klinicznych, stosowanie Naproxenu EMO jest przeciwwskazane od szóstego miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W pierwszych pięciu miesiącach ciąży lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem i gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Naproxenu EMO mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Miejscowe podrażnienie skóry (rumień, pieczenie, świąd) - rzadko, ustępuje po odstawieniu leku
  • Objawy ogólnoustrojowe (przy stosowaniu na duże powierzchnie skóry przez dłuższy okres):
    • Nudności
    • Biegunka
    • Senność
    • Bóle głowy

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Mechanizm działania

Sól sodowa naproksenu, będąca substancją czynną Naproxenu EMO, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Preparat w postaci żelu charakteryzuje się dobrą absorpcją przez skórę, co umożliwia przenikanie substancji czynnej do miejsca objętego schorzeniem. Naproksen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, prowadząc do zmniejszenia bólu i obrzęku oraz poprawy sprawności ruchowej.

Dodatkowo, preparat wywołuje na skórze przyjemne uczucie chłodu, co może przynosić dodatkową ulgę pacjentom. Zaletą żelu jest również to, że nie brudzi odzieży, co zwiększa komfort stosowania.

Skład

Substancją czynną preparatu Naproxen EMO jest sól sodowa naproksenu. 1 gram żelu zawiera 12 mg lub 100 mg soli sodowej naproksenu, w zależności od wersji produktu.

Preparat dostępny jest w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę. Forma ta zapewnia dogodną aplikację i minimalizuje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych charakterystycznych dla doustnych NLPZ.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.