Wyszukaj produkt

Mysildecard

Sildenafil

tabl. powl.
20 mg
90 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Wskazania do stosowania

Mysildecard jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 1 roku do 17 lat w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH) sklasyfikowanego według WHO jako klasa II i III. Lek stosuje się w celu poprawy wydolności wysiłkowej pacjentów.

Wykazano skuteczność produktu leczniczego w:

  • Pierwotnych postaciach nadciśnienia płucnego
  • Wtórnych postaciach nadciśnienia płucnego związanych z chorobami tkanki łącznej
  • U dzieci i młodzieży - również w postaciach wtórnych związanych z wrodzoną wadą serca

Lek wpływa korzystnie na poprawę wydolności wysiłkowej lub hemodynamiki płuc u pacjentów pediatrycznych.

Warto zapamiętać
  • Mysildecard jest wskazany w leczeniu PAH u dorosłych oraz dzieci od 1 roku życia
  • Skuteczność wykazano w klasie czynnościowej II i III wg WHO

Leczenie powinno być rozpoczynane i monitorowane wyłącznie przez lekarza doświadczonego w terapii nadciśnienia płucnego. W przypadku pogorszenia stanu klinicznego pacjenta podczas terapii należy rozważyć zastosowanie innych metod leczenia.

Dawkowanie i sposób podawania

Dorośli

Zalecana dawka to 20 mg przyjmowane 3 razy na dobę. Tabletki należy przyjmować w odstępach około 6-8 godzin, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Dzieci i młodzież (1-17 lat)

Masa ciała pacjenta Zalecana dawka
≤20 kg 10 mg 3 razy na dobę
>20 kg 20 mg 3 razy na dobę

Nie należy stosować dawek większych niż zalecane u dzieci i młodzieży z PAH.

Pacjenci stosujący inne leki

U pacjentów przyjmujących inhibitory CYP3A4 (np. erytromycyna, sakwinawir) należy rozważyć zmniejszenie dawki do 20 mg 2 razy na dobę. W przypadku silniejszych inhibitorów CYP3A4 (np. klarytromycyna, telitromycyna, nefazodon) zaleca się dawkę 20 mg raz na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat)

Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku. Należy jednak pamiętać, że skuteczność mierzona testem 6-minutowego marszu może być u nich mniejsza.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby

U pacjentów z niewydolnością nerek lub łagodną/umiarkowaną niewydolnością wątroby nie ma konieczności modyfikacji dawki początkowej. W przypadku złej tolerancji leku można rozważyć zmniejszenie dawki do 20 mg 2 razy na dobę.

Stosowanie syldenafilu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (klasa C wg Child-Pugh).

Warto zapamiętać
  • Standardowa dawka dla dorosłych to 20 mg 3 razy na dobę
  • U dzieci dawkowanie zależy od masy ciała

W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej i kontynuować normalne dawkowanie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przeciwwskazania

Stosowanie syldenafilu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne stosowanie z lekami uwalniającymi tlenek azotu lub azotanami w jakiejkolwiek postaci
  • Jednoczesne stosowanie z riocyguatem
  • Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, rytonawir)
  • Utrata wzroku w jednym oku w wyniku nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION)
  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Niedawno przebyty udar mózgu lub zawał serca
  • Ciężkie niedociśnienie (ciśnienie krwi <90/50 mmHg)

Bezpieczeństwo stosowania syldenafilu nie było badane u pacjentów z dziedzicznymi chorobami zwyrodnieniowymi siatkówki, zaburzeniami krzepnięcia czy czynną chorobą wrzodową. U tych pacjentów lek należy stosować ostrożnie, po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem syldenafilu należy dokładnie rozważyć, czy łagodne lub umiarkowane rozszerzenie naczyń powodowane przez lek nie wpłynie negatywnie na pacjenta, szczególnie w przypadku:

  • Niedociśnienia
  • Odwodnienia
  • Znacznego zwężenia drogi odpływu z lewej komory
  • Zaburzeń czynności układu autonomicznego

Należy zachować ostrożność stosując syldenafil u pacjentów przyjmujących leki α-adrenolityczne ze względu na ryzyko objawowego niedociśnienia.

W przypadku nagłego pogorszenia widzenia należy przerwać leczenie i rozważyć alternatywne metody terapii.

U pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia lub czynną chorobą wrzodową syldenafil należy stosować ostrożnie.

Nie zaleca się stosowania syldenafilu u pacjentów z dziedzicznymi chorobami zwyrodnieniowymi siatkówki.

Warto zapamiętać
  • Syldenafil może powodować rozszerzenie naczyń, co wymaga ostrożności u niektórych grup pacjentów
  • W przypadku nagłego pogorszenia widzenia należy przerwać leczenie

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z anatomicznymi deformacjami prącia lub schorzeniami predysponującymi do priapizmu.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Syldenafil jest metabolizowany głównie przez cytochrom P450 (CYP) 3A4 i w mniejszym stopniu przez CYP2C9. Inhibitory tych enzymów mogą zwiększać ekspozycję na syldenafil, a induktory - ją zmniejszać.

Najważniejsze interakcje:

  • Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie z azotanami i lekami uwalniającymi tlenek azotu
  • Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie z riocyguatem
  • Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, rytonawir)
  • W przypadku stosowania z umiarkowanymi inhibitorami CYP3A4 (np. erytromycyna, klarytromycyna) może być konieczne zmniejszenie dawki syldenafilu
  • Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, karbamazepina) mogą zmniejszać stężenie syldenafilu we krwi

Należy zachować ostrożność stosując syldenafil jednocześnie z lekami α-adrenolitycznymi ze względu na ryzyko niedociśnienia.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Nie zaleca się stosowania syldenafilu u kobiet w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet ciężarnych.

Nie wiadomo, czy syldenafil przenika do mleka kobiecego. Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Brak danych wskazujących na negatywny wpływ na płodność u ludzi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (występujące u ≥10% pacjentów) to:

  • Ból głowy
  • Nagłe zaczerwienienie twarzy
  • Niestrawność
  • Biegunka
  • Ból kończyn

Inne często występujące działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia widzenia
  • Przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Zawroty głowy
  • Bezsenność
  • Duszność

W badaniach klinicznych u dzieci i młodzieży profil działań niepożądanych był podobny do obserwowanego u dorosłych. Dodatkowo często obserwowano gorączkę i zakażenia górnych dróg oddechowych.

Warto zapamiętać
  • Najczęstsze działania niepożądane to ból głowy i zaczerwienienie twarzy
  • Profil bezpieczeństwa u dzieci jest podobny jak u dorosłych

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych lub objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Właściwości farmakologiczne

Syldenafil jest silnym selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), enzymu odpowiedzialnego za rozkład cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP). Hamowanie PDE5 prowadzi do zwiększenia stężenia cGMP w komórkach mięśni gładkich naczyń płucnych, co powoduje ich rozkurcz. U pacjentów z nadciśnieniem płucnym efekt ten prowadzi do rozszerzenia naczyń płucnych i w mniejszym stopniu naczyń obwodowych.

Działanie syldenafilu jest selektywne dla krążenia płucnego, co minimalizuje ogólnoustrojowe efekty rozszerzające naczynia.

Podsumowanie

Mysildecard (syldenafil) jest skutecznym lekiem w terapii tętniczego nadciśnienia płucnego u dorosłych oraz dzieci powyżej 1 roku życia. Poprawia wydolność wysiłkową i parametry hemodynamiczne. Wymaga ostrożnego stosowania ze względu na możliwe interakcje i działania niepożądane. Leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonego specjalistę z regularną oceną skuteczności i bezpieczeństwa terapii.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.