Wyszukaj produkt

Mycophenolate mofetil Sandoz 500 mg tabletki powlekane

Mycophenolate mofetil

tabl. powl.
500 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
86,56
(1)
10,64
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Mycophenolate mofetil Sandoz 500 mg tabletki powlekane

Wskazania do stosowania

Mycophenolate mofetil Sandoz jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z cyklosporyną i kortykosteroidami w celu zapobiegania ostremu odrzucaniu przeszczepu u biorców allogenicznych przeszczepów nerki, serca lub wątroby.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem Mycophenolate mofetil Sandoz powinno być rozpoczynane i prowadzone przez lekarzy specjalistów w dziedzinie transplantologii, posiadających odpowiednie doświadczenie kliniczne.

Stosowanie u pacjentów po przeszczepieniu nerki:
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 g dwa razy na dobę (dawka dobowa 2 g)
Dzieci i młodzież (2-18 lat) 600 mg/m2 dwa razy na dobę (maksymalnie 2 g/dobę)

Leczenie należy rozpocząć w ciągu 72 godzin po transplantacji. U dzieci poniżej 2 lat dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności są ograniczone, dlatego stosowanie leku w tej grupie wiekowej nie jest zalecane.

Stosowanie u pacjentów po przeszczepieniu serca:
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1,5 g dwa razy na dobę (dawka dobowa 3 g)

Leczenie należy rozpocząć w ciągu 5 dni po transplantacji. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży po przeszczepieniu serca.

Stosowanie u pacjentów po przeszczepieniu wątroby:
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1,5 g dwa razy na dobę (dawka dobowa 3 g)

Leczenie dożylne należy rozpocząć w ciągu pierwszych 4 dni po transplantacji, a doustne kontynuować, gdy tylko będzie tolerowane. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży po przeszczepieniu wątroby.

U pacjentów w podeszłym wieku zalecane dawkowanie jest takie samo jak u młodszych dorosłych. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (GFR <25 ml/min/1,73 m2) należy unikać dawek większych niż 1 g dwa razy na dobę.

Warto zapamiętać
  • Mycophenolate mofetil Sandoz stosuje się w skojarzeniu z cyklosporyną i kortykosteroidami
  • Leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonych lekarzy transplantologów

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji leku. Ścisłe monitorowanie pacjenta jest konieczne, szczególnie w początkowym okresie po transplantacji.

Przeciwwskazania

Produktu Mycophenolate mofetil Sandoz nie wolno stosować:

  • U pacjentów z nadwrażliwością na mykofenolan mofetylu, kwas mykofenolowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • U kobiet w ciąży, chyba że nie ma innej alternatywnej metody zapobiegania odrzucaniu przeszczepu
  • U kobiet w wieku rozrodczym niestosujących wysoce skutecznych metod antykoncepcji
  • U kobiet karmiących piersią

Ze względu na działanie teratogenne, tabletek nie należy kruszyć.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie mykofenolanu mofetylu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia:

  • Nowotworów złośliwych, zwłaszcza chłoniaków i nowotworów skóry
  • Zakażeń oportunistycznych, w tym reaktywacji latentnych wirusów
  • Neutropenii, niedokrwistości i małopłytkowości
  • Zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym krwawień i perforacji

Pacjenci leczeni mykofenolanem mofetylu wymagają ścisłego monitorowania pod kątem wymienionych powikłań. Należy regularnie wykonywać badania morfologii krwi oraz kontrolować czynność nerek i wątroby.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Może być konieczne dostosowanie dawkowania.

Ze względu na działanie teratogenne, kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia i przez 6 tygodni po jego zakończeniu. Mężczyźni powinni stosować prezerwatywy podczas leczenia i przez 90 dni po jego zakończeniu.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania mykofenolanu mofetylu z:

  • Lekami wpływającymi na krążenie jelitowo-wątrobowe (np. kolestyramina, cyklosporyna)
  • Inhibitorami pompy protonowej i lekami zobojętniającymi
  • Acyklowirem i gancyklowirem
  • Ryfampicyną
  • Doustnymi środkami antykoncepcyjnymi

Jednoczesne stosowanie tych leków może wpływać na stężenie kwasu mykofenolowego we krwi i skuteczność leczenia. Może być konieczne dostosowanie dawkowania lub monitorowanie stężenia leku.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane mykofenolanu mofetylu to:

  • Zakażenia (bakteryjne, grzybicze, wirusowe)
  • Leukopenia, niedokrwistość, małopłytkowość
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty)
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Bóle głowy, bezsenność

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych może być konieczne zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Pacjenci powinni być poinformowani o konieczności niezwłocznego zgłaszania objawów zakażenia, krwawienia lub innych niepokojących objawów.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mykofenolanu mofetylu należy spodziewać się nasilenia działania immunosupresyjnego i zwiększonego ryzyka zakażeń oraz zahamowania czynności szpiku kostnego. Leczenie polega na przerwaniu podawania leku lub zmniejszeniu jego dawki oraz zastosowaniu leczenia objawowego. Hemodializa nie jest skuteczna w usuwaniu klinicznie istotnych ilości kwasu mykofenolowego.

Mechanizm działania

Mykofenolan mofetylu jest prolekiem kwasu mykofenolowego, który hamuje dehydrogenazę inozynomonofosforanu. Prowadzi to do zahamowania syntezy nukleotydów guanozynowych, co selektywnie hamuje proliferację limfocytów T i B. Dzięki temu mykofenolan mofetylu wykazuje silne działanie immunosupresyjne, zapobiegając odrzucaniu przeszczepionego narządu.

Lek wykazuje silniejsze działanie cytostatyczne na limfocyty niż na inne komórki, co przyczynia się do jego selektywności i korzystnego profilu bezpieczeństwa w porównaniu z innymi lekami immunosupresyjnymi.

Skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 500 mg mykofenolanu mofetylu.

Mycophenolate mofetil Sandoz jest skutecznym lekiem immunosupresyjnym stosowanym w zapobieganiu odrzucaniu przeszczepów. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego dostosowania dawkowania w celu uzyskania optymalnej skuteczności przy akceptowalnym profilu bezpieczeństwa.


1) Stan po przeszczepie narządu unaczynionego bądź szpiku
Steroidozależny zespół nerczycowy; cyklosporynozależny zespół nerczycowy; nefropatia toczniowa; zapalenie naczyń; toczeń rumieniowaty układowy; twardzina układowa; stan po przeszczepie kończyny, rogówki, tkanek lub komórek; neuropatia zapalna; miopatia zapalna; steroidooporny zespół nerczycowy; nefropatia IgA; choroby autoimmunizacyjne u pacjentów z niedoborami odporności; cytopenie w przebiegu autoimmunizacyjnego zespołu limfoproliferacyjnego
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.