Wyszukaj produkt

Mucosolvan®

Ambroxol hydrochloride

tabl.
30 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
15,75
Mucosolvan®
syrop
30 mg/5 ml
1 but. 100 ml
Doustnie
OTC
100%
16,28
Mucosolvan®
syrop
30 mg/5 ml
1 but. 200 ml
Doustnie
OTC
100%
23,65

Mucosolvan® - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Mucosolvan® jest wskazany w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób płuc oraz oskrzeli, które przebiegają z zaburzeniami wydzielania śluzu i utrudnieniem jego transportu. Lek działa mukolitycznie, ułatwiając odkrztuszanie i łagodząc kaszel.

Skuteczność leku wynika z jego zdolności do zwiększania wydzielania śluzu w drogach oddechowych, poprawy produkcji surfaktantu płucnego oraz usprawnienia czynności rzęsek nabłonka układu oddechowego. Te mechanizmy działania prowadzą do poprawy klirensu śluzowo-rzęskowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Tabletki Syrop
Dorośli i dzieci >12 lat 1 tabl. 3x/dobę lub 2 tabl. 2x/dobę 10 ml 2x/dobę
Dzieci 6-12 lat - 5 ml 2-3x/dobę
Dzieci 2-6 lat - 2,5 ml 3x/dobę
Dzieci 1-2 lata - 2,5 ml 2x/dobę

Dawkowanie syropu podane w tabeli jest zalecane w początkowym okresie leczenia. Po 14 dniach terapii dawkę można zmniejszyć o połowę. Produkt można przyjmować niezależnie od posiłków.

W przypadku ostrych stanów zapalnych dróg oddechowych oraz w początkowym okresie leczenia stanów przewlekłych, zaleca się stosowanie wyższych dawek przez pierwsze 14 dni terapii.

Warto zapamiętać
  • Mucosolvan® zwiększa wydzielanie śluzu i poprawia klirens śluzowo-rzęskowy, co ułatwia odkrztuszanie.
  • Po 14 dniach leczenia dawkę syropu można zmniejszyć o połowę.

Przeciwwskazania

Stosowanie Mucosolvan® jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na chlorowodorek ambroksolu lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Dziedzicznej, rzadko występującej nietolerancji którejkolwiek z substancji pomocniczych

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy (w przypadku tabletek) oraz u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy (w przypadku syropu).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje skórne: Odnotowano bardzo rzadkie przypadki ciężkich zmian skórnych, takich jak zespół Stevens-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka, związane czasowo ze stosowaniem leków mukolitycznych, w tym chlorowodorku ambroksolu. W przypadku wystąpienia nowych zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych, pacjent powinien natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Niewydolność nerek lub wątroby: U pacjentów z niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością wątroby, Mucosolvan® powinien być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek może dojść do kumulacji metabolitów ambroksolu w organizmie.

Zawartość substancji pomocniczych: Tabletki zawierają laktozę (171 mg/tabletkę), a syrop zawiera sorbitol (1,2 g/5 ml). Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją tych substancji nie powinni stosować odpowiednich postaci leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów: Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Brak dowodów na negatywny wpływ w tym zakresie.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie wykazano istotnych klinicznie niekorzystnych interakcji chlorowodorku ambroksolu z innymi lekami.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Chlorowodorek ambroksolu przenika przez barierę łożyskową. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. Doświadczenia kliniczne u kobiet ciężarnych po 28. tygodniu ciąży nie wykazały negatywnego wpływu na płód. Mimo to, zaleca się zachowanie ostrożności, szczególnie w I trymestrze ciąży.

Karmienie piersią: Chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka kobiecego. Chociaż nie stwierdzono szkodliwego wpływu na noworodki karmione piersią, nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności (często), biegunka, wymioty, niestrawność, ból brzucha (niezbyt często)
  • Zaburzenia skóry: wysypka, pokrzywka (rzadko), obrzęk naczynioruchowy, świąd (częstość nieznana)
  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny (częstość nieznana)

Dodatkowo, w przypadku syropu obserwowano zaburzenia smaku, niedoczulicę gardła i jamy ustnej (często) oraz suchość błony śluzowej jamy ustnej i gardła (niezbyt często lub częstość nieznana).

Przedawkowanie

Nie zaobserwowano specyficznych objawów przedawkowania u ludzi. W przypadku nieumyślnego przedawkowania lub niewłaściwego stosowania mogą wystąpić objawy odpowiadające znanym działaniom niepożądanym leku. Leczenie przedawkowania powinno być objawowe.

Właściwości farmakologiczne

Chlorowodorek ambroksolu, substancja czynna Mucosolvan®, wykazuje działanie mukolityczne poprzez:

  • Zwiększenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych
  • Stymulację wytwarzania surfaktantu płucnego
  • Poprawę czynności rzęsek nabłonka układu oddechowego

Efektem tych mechanizmów jest zwiększenie ilości śluzu i poprawa jego transportu (klirens śluzowo-rzęskowy), co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Skład

Substancja czynna: chlorowodorek ambroksolu

  • 1 tabletka zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu
  • 5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu

Szczegółowy skład substancji pomocniczych różni się w zależności od postaci leku (tabletki lub syrop).



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.