Mucoatac - lek mukolityczny o działaniu rozrzedzającym wydzielinę dróg oddechowych
Wskazania do stosowania
Mucoatac jest lekiem stosowanym krótkotrwale w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienia jej odkrztuszania u pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem. Substancją czynną leku jest acetylocysteina, która wykazuje silne działanie mukolityczne.
Acetylocysteina upłynnia śluz i wydzielinę śluzowo-ropną poprzez depolimeryzację kompleksów mukoproteinowych oraz kwasów nukleinowych, które zwiększają lepkość składników śluzowych i ropnych plwociny oraz innych wydzielin. Dzięki temu poprawia się klirens śluzowo-rzęskowy.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 tabletka raz na dobę |
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat | Nie stosować |
Tabela 1. Dawkowanie leku Mucoatac w zależności od grupy wiekowej
Leczenie stanów ostrych nie powinno trwać dłużej niż 5 dni. W stanach przewlekłych leczenie może być kontynuowane przez okres 3-6 miesięcy, po konsultacji z lekarzem.
Sposób przygotowania i podawania leku:
- Tabletkę należy rozpuścić w połowie szklanki letniej wody
- Uzyskany roztwór należy podać bezpośrednio po przygotowaniu
- W trakcie leczenia zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów
- Ostatnia dawka produktu powinna być podana najpóźniej 4 godziny przed snem
Ze względu na zawartość substancji czynnej, produktu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Przeciwwskazania
Stosowanie leku Mucoatac jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na acetylocysteinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Stan astmatyczny
- Dzieci poniżej 2 lat - ze względu na ryzyko wywołania niedrożności dróg oddechowych przez acetylocysteinę
Leki mukolityczne, takie jak acetylocysteina, mogą wywołać niedrożność dróg oddechowych u dzieci poniżej 2 lat ze względu na cechy fizjologiczne dróg oddechowych w tej grupie wiekowej i ograniczoną zdolność odkrztuszania.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania leku Mucoatac należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
- Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu leków podrażniających błonę śluzową żołądka
- Pacjenci z astmą oskrzelową - konieczna ścisła kontrola ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli
- Pacjenci ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania - konieczne zapewnienie fizykoterapii oddechowej
- Pacjenci z nietolerancją histaminy - przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy nietolerancji (ból głowy, katar naczynioruchowy, świąd)
Produkt zawiera 194,58 mg sodu w każdej tabletce musującej, co stanowi 9,7% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu dla osób dorosłych. Należy to uwzględnić u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.
Lek zawiera siarczyny (w składzie aromatu pomarańczowego) w ilości poniżej 10 ppm, co rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli.
Warto zapamiętać
- Mucoatac nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat
- Ostatnia dawka leku powinna być przyjęta najpóźniej 4 godziny przed snem
Interakcje z innymi lekami
Podczas stosowania leku Mucoatac należy zwrócić uwagę na potencjalne interakcje z innymi lekami:
- Nie należy jednocześnie stosować leków przeciwkaszlowych z acetylocysteiną
- Węgiel aktywny może osłabiać działanie acetylocysteiny
- Zaleca się zachowanie 2-godzinnego odstępu między podaniem acetylocysteiny a innych leków doustnych, w tym antybiotyków (nie dotyczy lorakarbefu)
- Jednoczesne stosowanie z nitrogliceryną może powodować znaczące niedociśnienie i nasilać rozszerzenie tętnicy skroniowej
- Acetylocysteina może nasilać przenikanie cefuroksymu do wydzieliny oskrzelowej
- Jednoczesne stosowanie z karbamazepiną może prowadzić do subterapeutycznego stężenia karbamazepiny
Acetylocysteina może wpływać na wyniki oznaczeń salicylanów metodą kolorymetryczną oraz na wyniki oznaczeń ketonów w moczu.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Dane kliniczne dotyczące stosowania acetylocysteiny u kobiet w ciąży są ograniczone. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania produktu w okresie ciąży. Przed zastosowaniem u kobiet ciężarnych należy rozważyć stosunek potencjalnego ryzyka do przewidywanych korzyści.
Nie wiadomo, czy acetylocysteina lub jej metabolity przenikają do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub o niepodejmowaniu leczenia bądź o odstawieniu produktu, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią, jak i korzyści z leczenia dla matki.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane z doustnym stosowaniem acetylocysteiny dotyczą układu pokarmowego. Rzadziej raportowano o występowaniu reakcji nadwrażliwości.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą:
- Zaburzenia żołądka i jelit: wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, niestrawność
- Reakcje nadwrażliwości: pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, świąd
- Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy
- Zaburzenia układu oddechowego: skurcz oskrzeli, duszność
W bardzo rzadkich przypadkach zgłaszano ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevens-Johnsona i zespół Lyella. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych należy natychmiast odstawić acetylocysteinę.
Przedawkowanie
Przedawkowanie acetylocysteiny może prowadzić do objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty i biegunka. Nie jest znane specyficzne antidotum dla acetylocysteiny. W przypadku przedawkowania stosuje się leczenie objawowe.
U zdrowych ochotników, którzy przyjmowali 11,2 g acetylocysteiny na dobę przez 3 miesiące, nie obserwowano ciężkich działań niepożądanych. Doustne dawki dobowe do 500 mg acetylocysteiny na kg masy ciała były tolerowane bez objawów zatrucia.
Właściwości farmakologiczne
Acetylocysteina, substancja czynna leku Mucoatac, wykazuje silne działanie mukolityczne. Jej mechanizm działania polega na:
- Depolimeryzacji kompleksów mukoproteinowych i kwasów nukleinowych, co prowadzi do zmniejszenia lepkości śluzu i wydzieliny śluzowo-ropnej
- Poprawie klirensu śluzowo-rzęskowego
- Bezpośrednim działaniu antyoksydacyjnym dzięki obecności wolnej grupy tiolowej (-SH)
- Ochronie α1-antytrypsyny przed unieczynnieniem przez kwas podchlorawy (HClO)
Acetylocysteina wykazuje również zdolność do bezpośredniego oddziaływania z grupami elektrofilowymi wolnych rodników, co przyczynia się do jej działania antyoksydacyjnego.
Skład
Jedna tabletka musująca leku Mucoatac zawiera 600 mg acetylocysteiny jako substancję czynną.
Lek Mucoatac jest skutecznym środkiem mukolitycznym, który pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny dróg oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie. Jego stosowanie wymaga jednak uwagi i przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania oraz środków ostrożności. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości lub działań niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.