Montelukast Sandoz - (IR)
Montelukast
Montelukast Sandoz - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
- Łagodzić objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u pacjentów z astmą
- Zapobiegać astmie, której cechą dominującą jest wysiłkowy skurcz oskrzeli
Montelukast wykazuje działanie lecznicze na wskaźniki kontroli astmy w ciągu jednej doby od podania.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i młodzież ≥15 lat | 1 tabletka 10 mg raz na dobę wieczorem |
Tabela 1. Zalecane dawkowanie Montelukast Sandoz
Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Pacjentom należy zalecić regularne stosowanie produktu, zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i w czasie zaostrzeń choroby. Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek lub z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby.
Montelukast Sandoz można dodać do aktualnego schematu leczenia astmy. Nie należy jednak w sposób nagły zastępować nim wziewnych kortykosteroidów.
Warto zapamiętać
- Montelukast wykazuje działanie w ciągu 24 godzin od podania
- Nie należy stosować leku do leczenia ostrych napadów astmy
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Pacjentów należy poinformować, aby nigdy nie stosowali montelukastu doustnie w leczeniu ostrych napadów astmy. W takich sytuacjach należy użyć odpowiedniego leku doraźnego, zwykle krótko działającego β-agonisty wziewnego. Jeśli pacjent potrzebuje więcej inhalacji niż zwykle, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Montelukastem nie należy gwałtownie zastępować wziewnych lub doustnych kortykosteroidów. Brak danych wskazujących na możliwość redukcji dawki doustnych kortykosteroidów przy jednoczesnym stosowaniu montelukastu.
W rzadkich przypadkach u pacjentów leczonych lekami przeciwastmatycznymi, w tym montelukastem, może wystąpić układowa eozynofilia, czasami z objawami klinicznymi zapalenia naczyń odpowiadającymi zespołowi Churga-Strauss. Lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na takie objawy jak eozynofilia, wysypka, zaostrzenie objawów płucnych, powikłania kardiologiczne i/lub neuropatia.
Pacjenci z astmą aspirynową nadal powinni unikać stosowania kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Zgłaszano przypadki zaburzeń neuropsychiatrycznych u pacjentów przyjmujących montelukast. Pacjenci i lekarze powinni być czujni na możliwość wystąpienia takich objawów.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Montelukast może być podawany jednocześnie z innymi lekami rutynowo stosowanymi w profilaktyce i długotrwałym leczeniu astmy. W badaniach interakcji lekowych montelukast nie wpływał istotnie klinicznie na farmakokinetykę następujących leków: teofiliny, prednizonu, prednizolonu, doustnych środków antykoncepcyjnych, terfenadyny, digoksyny i warfaryny.
Pole pod krzywą stężenia montelukastu w osoczu (AUC) zmniejszało się o około 40% u osób jednocześnie przyjmujących fenobarbital. Ze względu na metabolizm montelukastu przez CYP 3A4, 2C8 i 2C9, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z induktorami tych enzymów, szczególnie u dzieci.
Badania in vitro wykazały, że montelukast jest silnym inhibitorem CYP2C8, jednak dane kliniczne nie potwierdziły istotnego hamowania tego enzymu in vivo. Nie oczekuje się zatem istotnych interakcji z lekami metabolizowanymi głównie przez CYP2C8 (np. paklitaksel, rozyglitazon, repaglinid).
Jednoczesne podawanie gemfibrozylu (inhibitora CYP2C8 i 2C9) zwiększało 4,4-krotnie ekspozycję ogólnoustrojową na montelukast. W rutynowej praktyce nie jest konieczne dostosowanie dawkowania, ale lekarz powinien być świadomy możliwości zwiększenia częstości działań niepożądanych.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ograniczone dane dotyczące stosowania montelukastu w okresie ciąży nie sugerują związku przyczynowego z występowaniem wad rozwojowych. Lek można stosować w ciąży jedynie w przypadku wyraźnej konieczności.
Nie wiadomo, czy montelukast przenika do mleka kobiecego. Stosowanie podczas karmienia piersią możliwe jedynie, gdy zostanie to uznane za bezwzględnie konieczne.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (≥1/100 do <1/10) to:
- Zakażenia górnych dróg oddechowych
- Bóle głowy
- Bóle brzucha
- Biegunka, nudności, wymioty
- Wysypka
- Gorączka
- Zwiększona aktywność aminotransferaz (AlAT, AspAT)
Rzadziej obserwowano m.in. reakcje nadwrażliwości, zaburzenia psychiczne (np. nieprawidłowe sny, bezsenność, depresję), zawroty głowy, parestezje, krwawienia z nosa, suchość w jamie ustnej, bóle stawów i mięśni.
Właściwości farmakodynamiczne
Montelukast jest antagonistą receptora leukotrienowego CysLT1. Leukotrieny cysteinylowe (LTC4, LTD4, LTE4) są ważnymi mediatorami prozapalnymi w astmie i alergicznym nieżycie nosa. Ich działanie obejmuje skurcz oskrzeli, zwiększone wydzielanie śluzu, zwiększoną przepuszczalność naczyń i napływ eozynofilów. Blokując receptor CysLT1, montelukast hamuje te procesy zapalne w drogach oddechowych.
Lek wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów astmy i alergicznego nieżytu nosa oraz zapobieganiu skurczowi oskrzeli wywołanemu wysiłkiem fizycznym.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia