Wyszukaj produkt

Montelukast Sandoz - (IR)

Montelukast

tabl. powl.
10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
22,69
30% (1)
6,81
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Montelukast Sandoz - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Montelukast jest wskazany jako lek dodatkowy w leczeniu astmy łagodnej i umiarkowanej u pacjentów w wieku 15 lat i starszych, u których nie można uzyskać wystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów oraz doraźnie stosowanych krótko działających beta-agonistów. Lek może również łagodzić objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u pacjentów z astmą. Dodatkowo, montelukast jest wskazany w zapobieganiu astmie, której główną cechą jest wysiłkowy skurcz oskrzeli.

Montelukast wykazuje działanie przeciwzapalne w drogach oddechowych poprzez hamowanie receptorów leukotrienowych CysLT1. Leukotrieny cysteinylowe odgrywają istotną rolę w patofizjologii astmy i alergicznego nieżytu nosa, powodując skurcz oskrzeli, zwiększone wydzielanie śluzu i napływ komórek zapalnych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli i młodzież ≥15 lat 1 tabletka 10 mg raz na dobę wieczorem
Dzieci 6-14 lat 1 tabletka 5 mg raz na dobę wieczorem
Dzieci 2-5 lat 1 tabletka do rozgryzania 4 mg raz na dobę wieczorem
Dzieci 6 mies. - 5 lat Granulat 4 mg raz na dobę wieczorem

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Należy kontynuować przyjmowanie leku zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i w czasie zaostrzeń.

Montelukast można dodać do aktualnego schematu leczenia astmy jako lek uzupełniający, gdy kortykosteroidy wziewne i doraźnie stosowane krótko działające beta-2-agoniści nie zapewniają wystarczającej kontroli objawów. Nie należy jednak gwałtownie zastępować kortykosteroidów wziewnych montelukastem.

Warto zapamiętać
  • Montelukast nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy
  • Lek wykazuje działanie w ciągu 24 godzin od podania

Dostosowanie dawki nie jest konieczne u pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek lub łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby. Brak danych dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjentów należy poinformować, aby nigdy nie stosowali montelukastu doustnie w leczeniu ostrych napadów astmy. W takich przypadkach należy stosować krótko działające beta-2-mimetyki wziewne. Jeśli pacjent wymaga częstszego niż zwykle stosowania tych leków, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Montelukast nie powinien być stosowany do nagłego zastąpienia kortykosteroidów wziewnych lub doustnych. Brak danych wskazujących na możliwość zmniejszenia dawki kortykosteroidów doustnych przy jednoczesnym stosowaniu montelukastu.

W rzadkich przypadkach u pacjentów leczonych lekami przeciwastmatycznymi, w tym montelukastem, może wystąpić układowa eozynofilia, czasami z objawami klinicznymi zapalenia naczyń odpowiadającymi zespołowi Churga-Strauss. Lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na objawy takie jak eozynofilia, wysypka, zaostrzenie objawów płucnych, powikłania kardiologiczne lub neuropatia.

U pacjentów przyjmujących montelukast zgłaszano przypadki zaburzeń neuropsychiatrycznych. Pacjenci i lekarze powinni być czujni na możliwość wystąpienia takich objawów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Montelukast może być podawany jednocześnie z innymi lekami rutynowo stosowanymi w profilaktyce i długotrwałym leczeniu astmy. W badaniach interakcji lekowych montelukast nie wpływał istotnie klinicznie na farmakokinetykę następujących leków: teofiliny, prednizonu, prednizolonu, doustnych środków antykoncepcyjnych, terfenadyny, digoksyny i warfaryny.

Pole pod krzywą stężenia montelukastu w osoczu (AUC) zmniejszało się o około 40% u osób jednocześnie przyjmujących fenobarbital. Ze względu na metabolizm montelukastu przez CYP 3A4, 2C8 i 2C9, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z induktorami tych enzymów, takimi jak fenytoina, fenobarbital i ryfampicyna.

Badania in vitro wykazały, że montelukast jest silnym inhibitorem CYP2C8, jednak dane kliniczne sugerują brak istotnego hamowania tego enzymu in vivo. Jednoczesne podawanie z gemfibrozylem (inhibitorem CYP2C8 i 2C9) zwiększa ekspozycję ogólnoustrojową na montelukast 4,4-krotnie, co nie wymaga rutynowego dostosowania dawki, ale lekarz powinien być świadomy możliwości zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.

Ciąża i laktacja

Ograniczone dane dotyczące stosowania montelukastu w ciąży nie sugerują zwiększonego ryzyka wad rozwojowych. Lek można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Montelukast przenika do mleka szczurów, ale nie wiadomo, czy przenika do mleka kobiecego. Stosowanie podczas karmienia piersią możliwe tylko, gdy zostanie uznane za bezwzględnie konieczne.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (≥1/100 do <1/10) to:

  • Bóle głowy
  • Bóle brzucha
  • Biegunka, nudności, wymioty
  • Wysypka
  • Gorączka
  • Zwiększona aktywność aminotransferaz (AlAT, AspAT)

Rzadziej obserwowano m.in. zaburzenia psychiczne (np. nieprawidłowe sny, bezsenność, drażliwość), zawroty głowy, parestezje, krwawienia z nosa, suchość w jamie ustnej, bóle stawów i mięśni.

Przedawkowanie

Brak szczegółowych informacji na temat leczenia przedawkowania montelukastu. W badaniach klinicznych podawano dawki do 200 mg/dobę przez 22 tygodnie oraz do 900 mg/dobę przez około tydzień bez istotnych klinicznie działań niepożądanych. W przypadkach przedawkowania po wprowadzeniu leku do obrotu najczęściej obserwowano bóle brzucha, senność, pragnienie, bóle głowy, wymioty i wzmożoną aktywność psychoruchową. Nie wiadomo, czy montelukast jest usuwany podczas dializy otrzewnowej lub hemodializy.

Właściwości farmakodynamiczne

Montelukast jest antagonistą receptora leukotrienowego CysLT1. Leukotrieny cysteinylowe (LTC4, LTD4, LTE4) są ważnymi mediatorami prozapalnymi uwalnianymi przez różne komórki, w tym komórki tuczne i eozynofile. Wiążą się one z receptorami CysLT obecnymi w drogach oddechowych człowieka, powodując skurcz oskrzeli, wydzielanie śluzu, zwiększoną przepuszczalność naczyń i napływ eozynofili. Blokowanie tych receptorów przez montelukast przyczynia się do łagodzenia objawów astmy i alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Montelukast wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów przewlekłej astmy, zapobieganiu skurczowi oskrzeli wywołanemu wysiłkiem oraz w zmniejszaniu nasilenia objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg montelukastu (w postaci soli sodowej).


1) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.