Wyszukaj produkt

Montelukast Medreg

Montelukast

tabl. powl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
22,55
30% (1)
6,77
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Montelukast Medreg - charakterystyka leku dla lekarza

Wskazania do stosowania

Montelukast Medreg w postaci tabletek powlekanych jest wskazany jako terapia pomocnicza w leczeniu astmy u pacjentów z przewlekłą astmą o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, u których efekty leczenia za pomocą wziewnych glikokortykosteroidów i stosowanych doraźnie krótko działających β-mimetyków są niezadowalające. Lek może również łagodzić objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u pacjentów z astmą oskrzelową. Dodatkowo, Montelukast Medreg jest wskazany w zapobieganiu astmie, w której dominującym objawem jest skurcz oskrzeli wywołany przez wysiłek fizyczny.

Montelukast Medreg wykazuje działanie przeciwzapalne w drogach oddechowych poprzez blokowanie receptorów leukotrienów cysteinylowych (CysLT1). Leukotrieny cysteinylowe są ważnymi mediatorami prozapalnymi w patofizjologii astmy, powodującymi skurcz oskrzeli, zwiększone wydzielanie śluzu i napływ komórek zapalnych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Czas podania
Dorośli i młodzież ≥15 lat 1 tabletka 10 mg Raz na dobę, wieczorem

Tabela 1. Schemat dawkowania Montelukast Medreg

Terapeutyczny wpływ montelukastu na wskaźniki kontroli astmy jest widoczny już w pierwszej dobie od rozpoczęcia stosowania. Pacjentów należy poinformować o konieczności kontynuowania przyjmowania leku zarówno w okresach dobrej kontroli objawów, jak i w czasie zaostrzeń choroby.

Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek lub łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby. Brak danych dotyczących pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Dawka leku jest taka sama, niezależnie od płci pacjenta.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Montelukast Medreg w dawce 10 mg nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 15 roku życia. Dla młodszych pacjentów dostępne są inne moce/formy farmaceutyczne:

  • Tabletki 4 mg do rozgryzania i żucia - dla dzieci w wieku 2-5 lat
  • Tabletki 5 mg do rozgryzania i żucia - dla dzieci w wieku 6-14 lat

Interakcje z innymi lekami

Montelukast można stosować jednocześnie z innymi lekami zwykle podawanymi w zapobieganiu i długotrwałym leczeniu astmy. W badaniach klinicznych nie wykazano istotnych interakcji z teofiliną, prednizonem, prednizolonem, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, terfenadyną, digoksyną i warfaryną.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania montelukastu z lekami indukującymi enzymy CYP 3A4, 2C8 i 2C9 (np. fenytoina, fenobarbital, ryfampicyna), szczególnie u dzieci. Montelukast jest metabolizowany głównie przez CYP 2C8, w mniejszym stopniu przez 2C9 i 3A4.

Gemfibrozyl (inhibitor CYP 2C8 i 2C9) zwiększa 4,4-krotnie ekspozycję ogólnoustrojową na montelukast. Nie jest wymagane dostosowanie dawki, ale należy mieć na uwadze możliwość zwiększonej częstości działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Montelukast wykazuje działanie już w pierwszej dobie stosowania
  • Lek nie powinien być stosowany do leczenia ostrych napadów astmy

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjentów należy poinformować, że montelukast nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy. W takich przypadkach należy stosować krótko działający wziewny β-mimetyk. Jeśli konieczne jest częstsze niż zwykle stosowanie leku doraźnego, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Montelukastem nie należy nagle zastępować glikokortykosteroidów wziewnych lub doustnych. Brak danych wskazujących na możliwość zmniejszenia dawki glikokortykosteroidów doustnych podczas jednoczesnego stosowania montelukastu.

W rzadkich przypadkach u pacjentów przyjmujących leki przeciwastmatyczne, w tym montelukast, może wystąpić zespół Churga-Straussa. Lekarze powinni zwracać uwagę na objawy takie jak eozynofilia, wysypka naczyniowa, nasilenie objawów płucnych, powikłania kardiologiczne i/lub neuropatia.

Zgłaszano występowanie zdarzeń neuropsychiatrycznych u pacjentów stosujących montelukast. Pacjenci i lekarze powinni być czujni na potencjalne zmiany w zachowaniu lub nastroju.

Ciąża i laktacja

Montelukast można stosować w okresie ciąży jedynie w przypadku wyraźnej konieczności. Ograniczone dane nie sugerują zwiększonego ryzyka wad rozwojowych. W przypadku karmienia piersią, stosowanie montelukastu powinno być rozważone tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Infekcje górnych dróg oddechowych (bardzo często)
  • Biegunka, nudności, wymioty (często)
  • Zwiększona aktywność aminotransferaz (AlAT, AspAT) w surowicy (często)
  • Wysypka (często)
  • Gorączka (często)

Rzadziej obserwowano zaburzenia psychiczne (np. zaburzenia snu, depresja), zaburzenia układu nerwowego (zawroty głowy, senność), oraz reakcje nadwrażliwości.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania montelukastu nie zaobserwowano specyficznych objawów. W badaniach klinicznych podawano dawki do 200 mg/dobę przez 22 tygodnie oraz do 900 mg/dobę przez około tydzień bez istotnych klinicznie działań niepożądanych. Brak specyficznego antidotum. Nie wiadomo, czy montelukast jest eliminowany podczas dializy otrzewnowej lub hemodializy.

Montelukast Medreg stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu astmy, szczególnie u pacjentów z niedostateczną kontrolą choroby przy stosowaniu standardowego leczenia. Jego unikalne działanie na szlak leukotrienowy uzupełnia efekt innych leków przeciwastmatycznych, przyczyniając się do lepszej kontroli objawów i zmniejszenia ryzyka zaostrzeń.


1) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.