Wyszukaj produkt

Monoprost®

Latanoprost

krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
90 minim.
Na spojówkę oka
Rx
100%
114,03
(1)
9,60
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Monoprost®
krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
30 minim.
Na spojówkę oka
Rx
100%
41,63
(1)
6,82
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Monoprost® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Monoprost® jest wskazany do zmniejszania podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą otwartego kąta oraz nadciśnieniem śródgałkowym.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecane dawkowanie u osób dorosłych, w tym pacjentów w podeszłym wieku, to jedna kropla do chorego oka (oczu) raz na dobę. Optymalny efekt terapeutyczny uzyskuje się podając produkt wieczorem. Nie należy przekraczać zalecanej częstości podawania, gdyż może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności działania obniżającego ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Grupa pacjentów Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli (w tym osoby starsze) 1 kropla do chorego oka Raz na dobę (wieczorem)
Dzieci i młodzież Brak danych dotyczących stosowania

Tabela 1. Zalecane dawkowanie produktu Monoprost®

W przypadku pominięcia dawki należy kontynuować leczenie, podając kolejną zaplanowaną dawkę. Nie ma danych dotyczących stosowania produktu u dzieci i młodzieży.

Sposób podawania

Monoprost® podaje się do oka. Przed zakropleniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po 15 minutach. W celu ograniczenia wchłaniania ogólnoustrojowego, zaleca się uciśnięcie worka spojówkowego w przyśrodowym kącie oka (punktowy ucisk) przez minutę po podaniu każdej kropli. Jeśli stosowane są inne miejscowe leki okulistyczne, należy zachować co najmniej 5-minutową przerwę między podaniami.

Pojemnik jednodawkowy zawiera ilość roztworu wystarczającą do leczenia obu oczu. Produkt jest sterylnym roztworem bez środków konserwujących, przeznaczonym do jednorazowego użycia. Niewykorzystane resztki należy usunąć natychmiast po podaniu.

Należy poinstruować pacjenta, aby:

  • Unikał dotykania końcówką aplikatora do oczu lub powiek
  • Stosował roztwór natychmiast po pierwszym otwarciu pojemnika jednodawkowego
  • Usunął pojemnik niezwłocznie po podaniu leku

Prawidłowe stosowanie produktu Monoprost® wymaga przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania oraz techniki podawania kropli, co ma kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Monoprost® jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną (latanoprost) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zmiany pigmentacji tęczówki

Latanoprost może stopniowo zmieniać kolor oka poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjentów o możliwości trwałej zmiany zabarwienia oka. Leczenie jednego oka może prowadzić do trwałej heterochromii. Zmiana koloru jest związana ze zwiększeniem zawartości melaniny w melanocytach zrębu tęczówki i nie wiąże się ze wzrostem ilości melanocytów.

Częstość występowania zmiany zabarwienia tęczówki wynosi 7-85%, z największym odsetkiem u pacjentów o tęczówkach koloru mieszanego, szczególnie żółto-brązowych. U pacjentów z jednorodnym niebieskim zabarwieniem oczu nie obserwowano zmian, natomiast u osób o oczach koloru szarego, zielonego lub brązowego zmiany występowały wyjątkowo rzadko.

Zmiana pigmentacji tęczówki jest istotnym efektem ubocznym stosowania latanoprostu, który należy omówić z pacjentem przed rozpoczęciem terapii. Regularne monitorowanie pacjentów jest konieczne dla oceny ewentualnych zmian.

Inne działania niepożądane dotyczące oczu

Latanoprost może powodować zmiany w wyglądzie rzęs i włosów meszkowych powieki leczonego oka, obejmujące wydłużenie, pogrubienie, zmianę zabarwienia i ilości rzęs lub włosów oraz nieprawidłowy kierunek wzrostu rzęs. Zmiany te ustępują po zaprzestaniu leczenia.

Należy zachować ostrożność stosując latanoprost u pacjentów z opryszczkowym zapaleniem rogówki w wywiadzie, szczególnie w przypadku obecnie występującego zakażenia lub nawracającego opryszczkowego zapalenia rogówki.

Istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku plamki żółtej, głównie u pacjentów z bezsoczewkowością, pseudosoczewkowością z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka, a także u pacjentów z czynnikami ryzyka torbielowatego obrzęku plamki.

Inne ostrzeżenia

Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania latanoprostu w niektórych typach jaskry (np. jaskra przewlekła zamkniętego kąta, jaskra barwnikowa) jest ograniczone. Brak danych dotyczących stosowania w jaskrze zapalnej, neowaskularnej oraz w stanach zapalnych oka.

U pacjentów z astmą oskrzelową należy zachować ostrożność ze względu na doniesienia o przypadkach zaostrzenia objawów astmy i/lub duszności po zastosowaniu latanoprostu.

Stosowanie latanoprostu wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z określonymi schorzeniami okulistycznymi oraz astmą oskrzelową. Konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta i regularne monitorowanie pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Brak jednoznacznych danych na temat interakcji latanoprostu z innymi lekami. Istnieją doniesienia o paradoksalnym zwiększeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego po jednoczesnym podaniu do oka dwóch leków z grupy analogów prostaglandyn. Z tego powodu nie zaleca się stosowania dwóch lub więcej prostaglandyn, ich analogów lub pochodnych jednocześnie.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania latanoprostu u kobiet w ciąży. Produkt ma potencjalnie niebezpieczny wpływ na przebieg ciąży, płód lub noworodka, dlatego nie należy go stosować w okresie ciąży.

Latanoprost i jego metabolity mogą przenikać do mleka matki, dlatego produktu nie należy stosować u kobiet karmiących piersią lub należy zaprzestać karmienia piersią podczas terapii.

W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono wpływu latanoprostu na płodność samców lub samic.

Stosowanie latanoprostu u kobiet w ciąży i karmiących piersią jest przeciwwskazane ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu i noworodka. Nie wykazano negatywnego wpływu na płodność.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą narządu wzroku. W pięcioletnim badaniu bezpieczeństwa u 33% pacjentów wystąpiła zmiana zabarwienia tęczówki. Inne działania niepożądane dotyczące oczu są zazwyczaj przemijające i występują podczas podawania dawki leku.

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Zwiększenie pigmentacji tęczówki
  • Przekrwienie spojówek (łagodne do umiarkowanego)
  • Podrażnienie oka (pieczenie, świąd, kłucie, uczucie ciała obcego)
  • Zmiany w wyglądzie rzęs i włosów meszkowych

Rzadziej występujące, ale istotne działania niepożądane to:

  • Zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka
  • Obrzęk plamki
  • Obrzęk i ubytki rogówki
  • Astma lub zaostrzenie astmy
  • Duszność

Profil bezpieczeństwa latanoprostu charakteryzuje się głównie miejscowymi działaniami niepożądanymi dotyczącymi oczu. Kluczowe jest monitorowanie pacjentów pod kątem zmian w pigmentacji tęczówki oraz innych potencjalnych efektów ubocznych, szczególnie u osób z predyspozycjami do określonych schorzeń okulistycznych lub oddechowych.

Właściwości farmakologiczne

Latanoprost, substancja czynna produktu Monoprost®, jest analogiem prostaglandyny F2α i selektywnym agonistą receptora prostanoidowego FP. Mechanizm działania polega na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Głównym mechanizmem jest zwiększenie odpływu naczyniówkowo-twardówkowego, choć u ludzi obserwuje się również pewne ułatwienie przepływu konwencjonalnego.

Monoprost® jest dostarczany jako roztwór kropli do oczu bez konserwantów w wielodawkowej butelce z pompką. Skład produktu to 50 µg latanoprostu w 1 ml roztworu.

Latanoprost jest skutecznym lekiem obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe, działającym poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Formulacja bez konserwantów może przyczyniać się do lepszej tolerancji miejscowej produktu.

Warto zapamiętać
  • Monoprost® (latanoprost) może powodować trwałą zmianę koloru tęczówki, co należy omówić z pacjentem przed rozpoczęciem leczenia.
  • Produkt podaje się raz dziennie, najlepiej wieczorem, a jego skuteczność może się zmniejszyć przy częstszym stosowaniu.

1) Jaskra
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.