Wyszukaj produkt

Monkasta

Montelukast

tabl. powl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
26,02
30% (1)
9,68
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Monkasta
tabl. do rozgr. i żucia
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,20
30% (1)
9,02
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Monkasta
tabl. do rozgr. i żucia
4 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,65
30% (1)
7,11
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Monkasta - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Monkasta jest wskazana w leczeniu astmy jako lek dodatkowy u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej. Szczegółowe wskazania różnią się w zależności od dawki:

Dawka 4 mg:

- Leczenie astmy u pacjentów w wieku 2-5 lat z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów i doraźnego stosowania krótko działających β-agonistów - Stosowanie zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku 2-5 lat z przewlekłą astmą łagodną bez niedawnych ciężkich napadów astmy - Zapobieganie astmie u dzieci w wieku od 2 lat, u których dominuje skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym

Dawka 5 mg:

- Leczenie astmy u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów i doraźnego stosowania krótko działających β-agonistów - Stosowanie zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną bez niedawnych ciężkich napadów astmy - Zapobieganie astmie u dzieci w wieku od 6 lat, u których dominuje skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym

Dawka 10 mg:

- Leczenie astmy u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów i doraźnego stosowania krótko działających β-agonistów - Łagodzenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u pacjentów z astmą - Zapobieganie astmie, w której dominuje skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym

Monkasta wykazuje działanie terapeutyczne już w pierwszej dobie od rozpoczęcia leczenia. Należy kontynuować stosowanie leku zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i w czasie zaostrzeń.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawka Sposób podawania
Dzieci 2-5 lat 4 mg (1 tabletka do rozgryzania i żucia) Raz na dobę wieczorem
Dzieci 6-14 lat 5 mg (1 tabletka do rozgryzania i żucia) Raz na dobę wieczorem
Dorośli i młodzież ≥15 lat 10 mg (1 tabletka powlekana) Raz na dobę wieczorem

Tabletki do rozgryzania i żucia należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Tabletki powlekane można przyjmować niezależnie od posiłków.

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek lub łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby. Brak danych dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Montelukast nie jest zalecany do stosowania w monoterapii u pacjentów z astmą przewlekłą umiarkowaną. Zastosowanie montelukastu zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów można rozważyć tylko u pacjentów z łagodną astmą przewlekłą bez niedawnych ciężkich napadów.

Warto zapamiętać
  • Monkasta wykazuje działanie terapeutyczne już w pierwszej dobie od rozpoczęcia leczenia
  • Nie należy nagle zastępować wziewnych kortykosteroidów montelukastem

Należy okresowo oceniać u pacjentów stopień kontroli objawów astmy. W przypadku braku wystarczającej kontroli, należy rozważyć modyfikację leczenia zgodnie ze stopniowanym systemem leczenia astmy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjentów należy poinformować, aby nigdy nie stosowali doustnie montelukastu w celu leczenia ostrych napadów astmy. W przypadku ostrego napadu należy zastosować krótko działający β-agonista w postaci wziewnej. Jeśli konieczne będzie zastosowanie większej niż zazwyczaj dawki, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Montelukastem nie należy nagle zastępować wziewnych lub doustnych kortykosteroidów. Brak danych wskazujących na możliwość zmniejszenia dawki doustnych kortykosteroidów przy jednoczesnym stosowaniu montelukastu.

U pacjentów stosujących leki przeciwastmatyczne, w tym montelukast, może rzadko wystąpić zespół Churga-Straussa. Lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę na objawy eozynofilii, wysypki naczyniowej, nasilenia objawów płucnych, powikłań kardiologicznych i/lub neuropatii.

U pacjentów z astmą aspirynową należy nadal unikać stosowania ASA lub innych NLPZ pomimo leczenia montelukastem.

Preparat zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) w tabletkach do rozgryzania i żucia oraz laktozę w tabletkach powlekanych, co może być istotne dla niektórych pacjentów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Montelukast można stosować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi w profilaktyce i długotrwałym leczeniu astmy. Nie wykazano istotnych interakcji z teofiliną, prednizonem, prednizolonem, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, terfenadyną, digoksyną i warfaryną.

U pacjentów przyjmujących fenobarbital obserwowano zmniejszenie AUC montelukastu o około 40%. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania montelukastu z induktorami CYP3A4 (np. fenytoiną, fenobarbitalem, ryfampicyną).

Montelukast nie hamuje znacząco izoenzymu CYP2C8 in vivo, więc nie przewiduje się istotnych interakcji z lekami metabolizowanymi przez ten enzym (np. paklitaksel, rozyglitazon, repaglinid).

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Ograniczone dane nie wskazują na zwiększone ryzyko wad rozwojowych. Montelukast może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku wyraźnej konieczności.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy montelukast przenika do mleka kobiecego. Stosowanie u kobiet karmiących piersią możliwe jedynie w przypadku wyraźnej konieczności.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Dorośli i młodzież ≥15 lat: ból brzucha, ból głowy
  • Dzieci 6-14 lat: ból głowy
  • Dzieci 2-5 lat: ból brzucha, wzmożone pragnienie

Po wprowadzeniu leku do obrotu raportowano m.in.: zwiększoną skłonność do krwawień, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia snu, drażliwość, zawroty głowy, parestezje, napady drgawkowe, biegunkę, nudności, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, wysypkę, bóle stawów i mięśni.

Bardzo rzadko zgłaszano występowanie zespołu Churga-Straussa u pacjentów z astmą leczonych montelukastem.

Mechanizm działania

Montelukast jest antagonistą receptora leukotrienów cysteinylowych (CysLT). Leukotrieny cysteinylowe są ważnymi mediatorami procesu astmatycznego, powodującymi skurcz oskrzeli, wydzielanie śluzu, zwiększenie przepuszczalności naczyń i napływ eozynofili. Blokując ich działanie, montelukast zmniejsza objawy astmy i poprawia jej kontrolę.

Lek wykazuje działanie już w pierwszej dobie od rozpoczęcia leczenia. Należy kontynuować jego stosowanie zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i podczas zaostrzeń.


1) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.