Wyszukaj produkt

Monkasta

Montelukast

tabl. do rozgr. i żucia
4 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,65
30% (1)
7,11
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Monkasta
tabl. do rozgr. i żucia
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,20
30% (1)
9,02
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Monkasta
tabl. powl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
26,02
30% (1)
9,68
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Monkasta - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Monkasta jest wskazana w leczeniu astmy jako lek dodatkowy u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej. Szczegółowe wskazania różnią się w zależności od dawki:

Dawka 4 mg:

- Leczenie astmy u pacjentów w wieku 2-5 lat z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów i doraźnego stosowania krótko działających β-agonistów - Stosowanie zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów w wieku 2-5 lat z przewlekłą astmą łagodną, bez niedawnych ciężkich napadów astmy - Zapobieganie astmie u dzieci w wieku od 2 lat, u których dominuje skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym

Dawka 5 mg:

- Leczenie astmy u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów i doraźnego stosowania krótko działających β-agonistów - Stosowanie zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną, bez niedawnych ciężkich napadów astmy - Zapobieganie astmie u dzieci w wieku od 6 lat, u których dominuje skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym

Dawka 10 mg:

- Leczenie astmy u pacjentów z przewlekłą astmą od łagodnej do umiarkowanej, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów za pomocą wziewnych kortykosteroidów i doraźnego stosowania krótko działających β-agonistów - Łagodzenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u pacjentów z astmą - Zapobieganie astmie, w której dominuje skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym

Monkasta wykazuje działanie terapeutyczne już w pierwszej dobie od rozpoczęcia leczenia. Należy kontynuować przyjmowanie leku zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i w czasie zaostrzeń.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawka Grupa wiekowa Sposób podawania
4 mg Dzieci 2-5 lat 1 tabletka do rozgryzania i żucia raz na dobę wieczorem
5 mg Dzieci 6-14 lat 1 tabletka do rozgryzania i żucia raz na dobę wieczorem
10 mg Dorośli i młodzież ≥15 lat 1 tabletka powlekana raz na dobę wieczorem

Tabletki do rozgryzania i żucia należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Tabletki powlekane można przyjmować niezależnie od posiłków.

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek lub łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby. Brak danych dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Montelukast nie jest zalecany do stosowania w monoterapii u pacjentów z astmą przewlekłą umiarkowaną. Zastosowanie montelukastu zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów można rozważyć tylko u pacjentów z astmą przewlekłą łagodną, bez niedawnych ciężkich napadów astmy.

Warto zapamiętać
  • Monkasta wykazuje działanie terapeutyczne już w pierwszej dobie od rozpoczęcia leczenia
  • Leku nie należy stosować do leczenia ostrych napadów astmy - w takich przypadkach należy użyć krótko działającego β-agonisty

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Montelukast nie powinien być stosowany u pacjentów z fenyloketonurią (tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg i 5 mg zawierają aspartam) oraz u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy (tabletki powlekane 10 mg zawierają laktozę).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjentów należy poinformować, aby nigdy nie stosowali montelukastu doustnie w celu leczenia ostrych napadów astmy. W takich przypadkach należy zastosować krótko działający β-agonista w postaci wziewnej. Jeśli konieczne będzie zastosowanie większej niż zazwyczaj dawki, pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Montelukastem nie należy nagle zastępować wziewnych lub doustnych kortykosteroidów. Brak danych wskazujących na możliwość zmniejszenia dawki doustnych kortykosteroidów przy jednoczesnym stosowaniu montelukastu.

U pacjentów stosujących leki przeciwastmatyczne, w tym montelukast, może rzadko wystąpić zespół Churga-Straussa. Lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę na objawy eozynofilii, wysypki naczyniowej, nasilenia objawów płucnych, powikłań kardiologicznych i/lub neuropatii.

U pacjentów z astmą aspirynową, pomimo leczenia montelukastem, należy nadal unikać stosowania kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Montelukast wymaga ostrożnego stosowania i monitorowania pacjentów, szczególnie w przypadku współistniejących chorób lub stosowania innych leków przeciwastmatycznych. Kluczowe jest właściwe edukowanie pacjentów odnośnie stosowania leku i postępowania w przypadku zaostrzeń astmy.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Montelukast można stosować jednocześnie z innymi lekami zazwyczaj używanymi w profilaktyce i długotrwałym leczeniu astmy. W badaniach klinicznych montelukast nie wpływał istotnie na farmakokinetykę następujących leków:

  • Teofilina
  • Prednizon
  • Prednizolon
  • Doustne środki antykoncepcyjne (etynyloestradiol z noretyndronem)
  • Terfenadyna
  • Digoksyna
  • Warfaryna

U pacjentów przyjmujących jednocześnie fenobarbital, pole pod krzywą zależności stężenia montelukastu od czasu (AUC) zmniejszyło się o około 40%. Ze względu na to, że montelukast jest metabolizowany przez CYP3A4, należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania z induktorami tego enzymu, takimi jak fenytoina, fenobarbital i ryfampicyna, szczególnie u dzieci.

Badania in vitro wykazały, że montelukast jest silnym inhibitorem CYP2C8, jednak badania kliniczne z rozyglitazonem (substratem CYP2C8) nie wykazały istotnego hamowania tego enzymu in vivo.

Montelukast wykazuje stosunkowo niewiele istotnych klinicznie interakcji lekowych. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu silnych induktorów CYP3A4, szczególnie u dzieci.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży ani rozwój płodu. Ograniczone dane z zastosowań u ludzi nie wskazują na związek przyczynowy między przyjmowaniem montelukastu a wadami rozwojowymi. Montelukast może być stosowany w okresie ciąży jedynie gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią: Badania na szczurach wykazują, że montelukast przenika do mleka. Nie wiadomo, czy przenika do mleka kobiecego. Montelukast może być stosowany u kobiet karmiących piersią jedynie gdy zostanie to uznane za bezwzględnie konieczne.

Stosowanie montelukastu w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być ograniczone do sytuacji, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Decyzja powinna być podejmowana indywidualnie dla każdej pacjentki.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane w badaniach klinicznych to:

  • Dorośli i młodzież ≥15 lat: ból brzucha, ból głowy
  • Dzieci 6-14 lat: ból głowy
  • Dzieci 2-5 lat: ból brzucha, wzmożone pragnienie

Po wprowadzeniu leku do obrotu odnotowano również:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego: zwiększona skłonność do krwawień
  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksja
  • Zaburzenia psychiczne: zaburzenia snu, drażliwość, agresja
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, senność, parestezje, napady drgawkowe
  • Zaburzenia żołądka i jelit: biegunka, suchość jamy ustnej, nudności, wymioty
  • Zaburzenia wątroby: zwiększenie aktywności aminotransferaz, cholestatyczne zapalenie wątroby
  • Zaburzenia skóry: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: bóle stawów i mięśni

Bardzo rzadko zgłaszano występowanie zespołu Churga-Straussa u pacjentów z astmą leczonych montelukastem.

Profil bezpieczeństwa montelukastu jest generalnie korzystny, z niewielką liczbą poważnych działań niepożądanych. Najczęstsze efekty uboczne to łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego. Konieczne jest jednak monitorowanie pacjentów pod kątem rzadkich, ale potencjalnie poważnych reakcji, takich jak zespół Churga-Straussa.

Mechanizm działania

Montelukast jest antagonistą receptora leukotrienowego. Leukotrieny cysteinylowe (LTC4, LTD4, LTE4) są silnymi mediatorami prozapalnymi uwalnianymi przez różne komórki, w tym komórki tuczne i eozynofile. Te ważne mediatory astmy wiążą się z receptorami CysLT w drogach oddechowych, powodując:

  • Skurcz oskrzeli
  • Wydzielanie śluzu
  • Zwiększenie przepuszczalności naczyń
  • Rekrutację eozynofilów

Blokując wiązanie leukotrienów z ich receptorami, montelukast zmniejsza nasilenie tych procesów zapalnych i łagodzi objawy astmy.

Montelukast działa poprzez selektywne hamowanie jednego z kluczowych szlaków zapalnych w astmie, co przekłada się na zmniejszenie objawów choroby i poprawę czynności płuc.


1) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.