Wyszukaj produkt

Modafen® Extra Grip

Ibuprofen + Pseudoephedrine hydrochloride

tabl. powl.
200 mg+ 30 mg
12 szt.
Doustnie
OTC
100%
13,90
Modafen® Extra Grip
tabl. powl.
200 mg+ 30 mg
24 szt.
Doustnie
OTC
100%
23,40

Modafen® Extra Grip - informacje dla lekarza

Wskazania

Produkt leczniczy Modafen® Extra Grip stosuje się doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia takich jak:

  • gorączka
  • ból głowy
  • niedrożność nosa i zatok obocznych nosa
  • bóle stawowo-mięśniowe

Dawkowanie

Preparat przeznaczony jest wyłącznie do podawania doraźnego.

Grupa pacjentów
Dorośli i młodzież ≥12 lat Dawka początkowa: 2 tabletki
Następnie: 1-2 tabletki co 4-6 godzin w razie potrzeby
Maksymalna dawka dobowa 6 tabletek
Dzieci <12 lat Nie stosować
Pacjenci w podeszłym wieku Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania, o ile nie występują zaburzenia czynności wątroby lub nerek. U tych pacjentów dawkowanie należy ustalić indywidualnie.

Działania niepożądane można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeżeli konieczne jest stosowanie produktu leczniczego dłużej niż przez 3 dni lub gdy objawy nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem.

Sposób podawania

Tabletki powlekane należy połykać w całości, bez rozgryzania i popijać odpowiednią ilością wody. Jeśli w czasie leczenia wystąpią dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zgaga) lek można przyjmować razem z posiłkami.

Modafen® Extra Grip należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych. Długotrwałe stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Modafen® Extra Grip jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, pseudoefedrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na ASA lub inne NLPZ objawiająca się zapaleniem błony śluzowej nosa, pokrzywką, astmą lub innymi reakcjami alergicznymi
  • Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, perforacja lub krwawienie
  • Ciężka choroba układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność serca NYHA IV, ciężkie nadciśnienie tętnicze, częstoskurcz)
  • Nadczynność tarczycy
  • Skaza krwotoczna
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Zatrzymanie moczu
  • Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub czynniki ryzyka krwotocznego udaru mózgu
  • Jednoczesne stosowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
  • Ciąża i laktacja

Przed przepisaniem leku Modafen® Extra Grip należy dokładnie zebrać wywiad i ocenić przeciwwskazania, szczególnie w zakresie chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego oraz reakcji alergicznych na NLPZ.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Modafen® Extra Grip u pacjentów z:

  • Toczniem rumieniowatym układowym i mieszaną chorobą tkanki łącznej (ryzyko jałowego zapalenia opon mózgowych)
  • Chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna)
  • Zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, zawałem mięśnia sercowego lub niewydolnością serca w wywiadzie
  • Zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • Astmą oskrzelową i chorobami alergicznymi
  • Cukrzycą
  • Łagodnym rozrostem gruczołu krokowego

Istnieje zwiększone ryzyko działań niepożądanych u pacjentów w podeszłym wieku. Należy monitorować pacjentów pod kątem krwawienia z przewodu pokarmowego, szczególnie na początku leczenia. Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek.

U pacjentów z grupy ryzyka należy rozważyć stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy możliwy okres oraz regularne monitorowanie pod kątem działań niepożądanych.

Interakcje

Modafen® Extra Grip wchodzi w istotne interakcje z następującymi lekami:

  • Inhibitory MAO (przeciwwskazane)
  • Leki zwężające naczynia krwionośne (nie zaleca się)
  • ASA i inne NLPZ (zwiększone ryzyko działań niepożądanych)
  • Leki przeciwnadciśnieniowe i moczopędne (zmniejszona skuteczność)
  • Leki przeciwzakrzepowe (zwiększone ryzyko krwawienia)
  • Lit i metotreksat (zwiększone stężenie w osoczu)
  • Kortykosteroidy (zwiększone ryzyko owrzodzeń przewodu pokarmowego)
  • Leki β-adrenolityczne (zmniejszone działanie hipotensyjne)

Przed przepisaniem leku Modafen® Extra Grip należy dokładnie przeanalizować stosowane przez pacjenta leki i ocenić ryzyko interakcji, szczególnie w przypadku leków wpływających na układ krążenia i krzepnięcie krwi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Modafen® Extra Grip to:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (niestrawność, nudności, ból brzucha)
  • Zaburzenia układu nerwowego (senność, zawroty głowy, bóle głowy)
  • Zaburzenia serca i naczyń (kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze)
  • Reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, świąd)

Rzadziej mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, reakcje anafilaktyczne czy ciężkie reakcje skórne.

Pacjentów należy poinformować o możliwych działaniach niepożądanych i zalecić natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, szczególnie ze strony przewodu pokarmowego lub reakcji alergicznych.

Warto zapamiętać
  • Modafen® Extra Grip zawiera ibuprofen (200 mg) i pseudoefedrynę (30 mg), co zapewnia jednoczesne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa.
  • Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego, doraźnego stosowania (maksymalnie 3 dni) w leczeniu objawów grypy i przeziębienia.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować:

  • Działanie sympatykomimetyczne (bezsenność, pobudzenie, tachykardia)
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, ból brzucha)
  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, drgawki, śpiączka)
  • Zaburzenia układu krążenia (nadciśnienie lub hipotensja)

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistego antidotum.

W przypadku podejrzenia przedawkowania Modafen® Extra Grip pacjent wymaga natychmiastowej oceny lekarskiej i monitorowania w warunkach szpitalnych przez co najmniej 4 godziny.

Mechanizm działania

Modafen® Extra Grip zawiera dwie substancje czynne:

  • Ibuprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn.
  • Pseudoefedryna - lek sympatykomimetyczny zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok poprzez skurcz naczyń krwionośnych.

Połączenie ibuprofenu i pseudoefedryny zapewnia kompleksowe działanie w leczeniu objawów grypy i przeziębienia, obejmujące efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz zmniejszający obrzęk błony śluzowej nosa.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.