Mirgi
Etonogestrel + Ethinylestradiol
Wskazania do stosowania
System terapeutyczny dopochwowy Mirgi jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym. Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność produktu oceniono w grupie kobiet w wieku 18-40 lat. Decyzja o przepisaniu systemu terapeutycznego dopochwowego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Mirgi jest odpowiedni dla kobiet w wieku rozrodczym, ale decyzja o jego zastosowaniu wymaga indywidualnej oceny czynników ryzyka, szczególnie w kontekście żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Dawkowanie i sposób podawania
Aby działanie antykoncepcyjne było skuteczne, system terapeutyczny dopochwowy musi być stosowany zgodnie z zaleceniami. Nie badano bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności systemu terapeutycznego dopochwowego u młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Rozpoczęcie stosowania systemu terapeutycznego:
- Jeśli w poprzednim cyklu nie stosowano hormonalnego środka antykoncepcyjnego: produkt należy założyć pierwszego dnia naturalnego cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Można również rozpocząć stosowanie między 2. a 5. dniem cyklu, ale w takim wypadku w czasie pierwszego cyklu przez pierwsze 7 dni stosowania zaleca się jednoczesne stosowanie mechanicznej metody antykoncepcji.
- Jeśli dotychczas stosowano złożone hormonalne środki antykoncepcyjne: produkt należy założyć najpóźniej w dniu następującym po przerwie w stosowaniu tabletek lub systemu transdermalnego, stosowanego wcześniej złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, lub po okresie stosowania tabletek zawierających placebo.
- Jeśli dotychczas stosowano antykoncepcję zawierającą tylko progestagen: stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego można rozpocząć w dowolnym dniu (w przypadku implantu i systemu - w dniu usunięcia implantu lub systemu, w przypadku iniekcji w dniu następnego zaplanowanego wstrzyknięcia), ale we wszystkich tych przypadkach przez pierwsze 7 dni stosowania należy dodatkowo stosować mechaniczne metody antykoncepcji.
Postępowanie po porodzie lub poronieniu:
- Po poronieniu w I trymestrze ciąży: stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego można rozpocząć natychmiast. Nie ma potrzeby jednoczesnego stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.
- Po porodzie lub poronieniu w II trymestrze ciąży: stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego należy rozpocząć w 4 tygodniu po porodzie lub po poronieniu w II trymestrze ciąży. W razie późniejszego rozpoczęcia stosowania, należy zalecić jednoczesne stosowanie mechanicznej metody antykoncepcji przez pierwsze 7 dni stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego.
Prawidłowe stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi wymaga przestrzegania szczegółowych zaleceń dotyczących rozpoczęcia stosowania, w zależności od wcześniej stosowanej metody antykoncepcji lub sytuacji życiowej pacjentki.
Postępowanie w przypadku nieprawidłowego stosowania
Dłuższa przerwa w stosowaniu:
Pacjentka powinna jak najszybciej założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy. Dodatkowo przez następne 7 dni należy stosować mechaniczne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywa dla mężczyzn. Jeśli w czasie przerwy w stosowaniu systemu terapeutycznego dopochwowego miał miejsce stosunek, należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.
Tymczasowe wypadnięcie systemu:
Jeśli produkt znajdował się poza pochwą przez czas krótszy niż 3 godziny, nie wpłynęło to na skuteczność antykoncepcyjną. Pacjentka powinna umyć system terapeutyczny dopochwowy w zimnej lub letniej (nie gorącej) wodzie i jak najszybciej ponownie założyć, nie później niż w ciągu 3 godzin od wypadnięcia.
Jeśli pacjentka podejrzewa lub jest pewna, że produkt znajdował się poza pochwą przez czas dłuższy niż 3 godziny:
- W pierwszym lub drugim tygodniu stosowania: skuteczność antykoncepcyjna mogła się zmniejszyć. Pacjentka powinna jak najszybciej ponownie założyć system terapeutyczny dopochwowy. Dodatkowo przez okres pierwszych 7 dni stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego po jego ponownym założeniu należy stosować mechaniczne metody antykoncepcji.
- W trzecim tygodniu stosowania: pacjentka powinna wyrzucić ten system terapeutyczny dopochwowy i wybrać jedno z dwóch poniższych rozwiązań:
- Jak najszybciej założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy.
- Odczekać do wystąpienia krwawienia z odstawienia i założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy, nie później niż 7 dni od czasu usunięcia lub samoistnego wypadnięcia poprzedniego systemu terapeutycznego dopochwowego.
Dłuższe stosowanie produktu:
Jeśli system terapeutyczny dopochwowy był stosowany nie dłużej niż 4 tygodnie, skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Pacjentka może zrobić jednotygodniową przerwę w jego stosowaniu, a następnie założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy.
Jeśli stosowano dłużej niż 4 tygodnie, skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona, a przed założeniem nowego systemu terapeutycznego dopochwowego należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.
W przypadku nieprawidłowego stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi, kluczowe jest szybkie podjęcie odpowiednich działań, takich jak ponowne założenie systemu lub zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, aby utrzymać skuteczność antykoncepcyjną.
Warto zapamiętać
- System terapeutyczny dopochwowy Mirgi uwalnia etonogestrel i etynyloestradiol w średniej ilości odpowiednio 0,12 mg i 0,015 mg w ciągu 24 godzin, przez okres 3 tygodni.
- W przypadku wypadnięcia systemu na czas dłuższy niż 3 godziny, należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez 7 dni.
Przeciwwskazania
Złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi, nie należy stosować w następujących przypadkach:
- Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE):
- Czynna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- Znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
- Rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem
- Wysokie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wskutek występowania wielu czynników ryzyka
- Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE):
- Czynne tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, przebyte tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub objawy prodromalne
- Choroby naczyń mózgowych
- Stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych
- Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
- Wysokie ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z powodu występowania wielu czynników ryzyka
- Zapalenie trzustki obecnie lub w przeszłości, jeśli współwystępuje z ciężką hipertriglicerydemią
- Ciężka choroba wątroby obecnie lub w przeszłości
- Występowanie obecnie lub w przeszłości nowotworów wątroby
- Obecność lub podejrzenie złośliwych nowotworów narządów rodnych lub piersi zależnych od hormonów płciowych
- Krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jednoczesne stosowanie z produktami leczniczymi zawierającymi ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir lub glekaprewir, pibrentaswir
Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi, głównie związanych z ryzykiem zakrzepicy, chorobami wątroby i nowotworami hormonozależnymi. Przed przepisaniem tego środka antykoncepcyjnego należy dokładnie ocenić stan zdrowia pacjentki.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi należy:
- Zebrać kompletny wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny)
- Sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży
- Dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
- Przeprowadzić badanie fizykalne
- Poinformować pacjentkę o ryzyku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic
- Zwrócić uwagę na objawy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic
Należy również poinformować pacjentkę, że:
- Hormonalne środki antykoncepcyjne nie chronią przed zarażeniem wirusem HIV (AIDS) oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową
- Skuteczność systemu terapeutycznego dopochwowego może być zmniejszona w przypadku nieprzestrzegania zaleceń lub jednoczesnego stosowania produktów leczniczych zmniejszających stężenie etynyloestradiolu i/lub etonogestrelu w osoczu
- W czasie stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego mogą występować nieregularne krwawienia
Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych
- Ryzyko nowotworów
- Zwiększenie aktywności AlAT przy jednoczesnym stosowaniu z niektórymi lekami przeciwwirusowymi
- Możliwość wystąpienia lub zaostrzenia różnych zaburzeń, takich jak migrena, depresja, choroby wątroby, cukrzyca
Stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi wymaga dokładnej oceny stanu zdrowia pacjentki, monitorowania podczas stosowania oraz szczegółowego poinformowania pacjentki o potencjalnych zagrożeniach i objawach, na które powinna zwrócić uwagę.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
System terapeutyczny dopochwowy Mirgi może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może wpływać na jego skuteczność antykoncepcyjną lub powodować działania niepożądane. Najważniejsze interakcje to:
- Leki indukujące enzymy mikrosomalne (np. ryfampicyna, niektóre leki przeciwpadaczkowe, ziele dziurawca) - mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną
- Inhibitory proteazy HIV i nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy - mogą zwiększać lub zmniejszać stężenie hormonów w osoczu
- Silne i umiarkowane inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, erytromycyna) - mogą zwiększać stężenie hormonów
- Produkty lecznicze zawierające ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir lub glekaprewir z pibrentaswirem - mogą powodować zwiększenie aktywności AlAT
Przed przepisaniem systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi należy dokładnie przeanalizować wszystkie leki przyjmowane przez pacjentkę, aby uniknąć potencjalnych interakcji. W przypadku konieczności stosowania leków wchodzących w interakcje, może być wymagane zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.
Ciąża i laktacja
System terapeutyczny dopochwowy Mirgi nie jest wskazany do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania systemu, należy go natychmiast usunąć. Rozległe badania epidemiologiczne nie wykazały zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci, których matki stosowały złożone hormonalne środki antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę, ani działania teratogennego przy nieświadomym stosowaniu we wczesnej ciąży.
Stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi nie jest zalecane w okresie karmienia piersią, ponieważ estrogeny mogą wpływać na ilość i skład mleka matki. Niewielkie ilości hormonów mogą przenikać do mleka, jednak nie ma dowodów na to, aby miało to niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.
System terapeutyczny dopochwowy Mirgi nie powinien być stosowany w ciąży i nie jest zalecany podczas karmienia piersią. Kobiety planujące ciążę powinny odczekać do wystąpienia naturalnego krwawienia miesiączkowego po zaprzestaniu stosowania systemu przed próbą zajścia w ciążę.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obserwowane podczas stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi to:
- Ból głowy (często)
- Zapalenie pochwy i upławy (często)
- Depresja, zmniejszenie popędu płciowego, zmieniony nastrój (często)
- Bóle brzucha, nudności (często)
- Trądzik (często)
- Tkliwość piersi, bolesne miesiączkowanie (często)
Rzadziej występujące, ale poważne działania niepożądane obejmują:
- Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (rzadko)
- Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (rzadko)
- Nowotwory zależne od hormonów płciowych (rzadko)
Chociaż większość działań niepożądanych systemu terapeutycznego dopochwowego Mirgi ma charakter łagodny, pacjentki powinny być świadome możliwości wystąpienia poważnych powikłań, szczególnie związanych z zakrzepicą. Konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia podczas stosowania tego środka antykoncepcyjnego.
Podsumowanie
System terapeutyczny dopochwowy Mirgi jest skuteczną metodą antykoncepcji dla kobiet w wieku rozrodczym. Jego stosowanie wymaga jednak dokładnej oceny indywidualnych czynników ryzyka, przestrzegania zaleceń dotyczących stosowania oraz regularnej kontroli lekarskiej. Pacjentki powinny być świadome zarówno korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń związanych z tą metodą antykoncepcji, a także znać objawy, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.