Wyszukaj produkt

Miravil

Sertraline

tabl. powl.
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,71
30% (1)
4,11
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Miravil
tabl. powl.
100 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
25,66
30% (1)
7,70
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Sertralina jest wskazana w leczeniu:

  • Epizodów ciężkiej depresji
  • Zapobieganiu nawrotom epizodów ciężkiej depresji
  • Zaburzeń lękowych z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii
  • Zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K) u dorosłych i pacjentów pediatrycznych w wieku 6-17 lat
  • Fobii społecznej
  • Zaburzeń stresowych pourazowych (PTSD)

Dawkowanie i sposób podawania

Początek leczenia

Depresja i ZO-K: Leczenie należy rozpocząć od dawki 50 mg/dobę.

Zaburzenia lękowe z napadami lęku, PTSD i fobia społeczna: Leczenie należy rozpocząć od dawki 25 mg/dobę. Po upływie tygodnia dawkę należy zwiększyć do 50 mg/dobę. Ten schemat dawkowania pozwala zmniejszyć częstość działań niepożądanych charakterystycznych dla początkowej fazy leczenia zaburzenia lękowego z napadami lęku.

Zwiększanie dawki

U pacjentów niereagujących na dawkę 50 mg, można rozważyć jej zwiększenie. Zmiany dawkowania należy dokonywać w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do maksymalnej dawki 200 mg/dobę. Ze względu na okres półtrwania sertraliny wynoszący 24 godziny, nie należy zmieniać dawkowania częściej niż raz na tydzień.

Początek działania terapeutycznego może nastąpić w ciągu 7 dni, jednak aby uzyskać pełny efekt terapeutyczny potrzeba zwykle więcej czasu, szczególnie w przypadku ZO-K.

Leczenie podtrzymujące

W okresie długotrwałego leczenia podtrzymującego dawkowanie powinno być utrzymane na najniższym poziomie zapewniającym efekt terapeutyczny i dostosowywane zależnie od potrzeby.

Depresja: Długotrwałe leczenie może być konieczne w celu zapobiegania nawrotom epizodów ciężkiej depresji. W większości przypadków zalecana dawka jest taka sama, jaką stosuje się w trakcie bieżącego epizodu. Chorych na depresję należy leczyć wystarczająco długo, co najmniej 6 miesięcy, aby upewnić się, że objawy choroby ustąpiły.

Zaburzenia lękowe z napadami lęku i ZO-K: Należy regularnie oceniać potrzebę kontynuowania leczenia, ponieważ nie wykazano zapobiegania ich nawrotom.

Wskazanie Dawka początkowa Zakres dawek Maksymalna dawka dobowa
Depresja / ZO-K 50 mg 50-200 mg 200 mg
Zaburzenia lękowe / PTSD / Fobia społeczna 25 mg 50-200 mg 200 mg

Dawkowanie sertraliny u dorosłych pacjentów

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku produkt leczniczy należy stosować ostrożnie, ponieważ może u nich występować zwiększone ryzyko hiponatremii.

Stosowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby

U pacjentów z niewydolnością wątroby sertralinę należy stosować ostrożnie. Należy stosować mniejsze dawki produktu leczniczego lub zmniejszyć częstość jego podawania. Sertraliny nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby ze względu na brak odpowiednich danych klinicznych.

Stosowanie u pacjentów z niewydolnością nerek

U pacjentów z niewydolnością nerek dostosowanie dawki nie jest wymagane.

Stosowanie u dzieci i młodzieży z ZO-K

  • Wiek 13-17 lat: początkowo 50 mg/dobę
  • Wiek 6-12 lat: początkowo 25 mg/dobę

Po tygodniu dawkę można zwiększyć do 50 mg/dobę. W przypadku braku odpowiedzi na leczenie, dawkę można zwiększać w kolejnych tygodniach o 50 mg do maksymalnej dawki 200 mg/dobę. Należy jednak wziąć pod uwagę mniejszą masę ciała u dzieci w porównaniu z dorosłymi przy zwiększaniu dawki powyżej 50 mg. Nie należy zmieniać dawkowania częściej niż raz na tydzień.

Nie wykazano skuteczności stosowania leku w przypadkach ciężkiej depresji u dzieci. Brak dostępnych danych dotyczących stosowania leku u dzieci poniżej 6. roku życia.

Objawy odstawienia po przerwaniu leczenia sertraliną

Należy unikać nagłego odstawienia leku. Przy zaprzestawaniu leczenia sertraliną, dawkę należy zmniejszać stopniowo przez okres co najmniej 1-2 tygodni, aby zmniejszyć ryzyko reakcji odstawiennych. W przypadku wystąpienia objawów odstawienia po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu leczenia, należy rozważyć ponowne podanie wcześniej zaleconej dawki. Następnie lekarz może kontynuować zmniejszanie dawki, ale w sposób bardziej stopniowy.

Sposób podawania

Sertralinę należy podawać raz na dobę, rano lub wieczorem. Tabletki powlekane sertraliny można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od nich.

Dawkowanie sertraliny powinno być dostosowane indywidualnie do pacjenta i wskazania. Kluczowe jest stopniowe zwiększanie dawki na początku leczenia oraz ostrożne odstawianie leku, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych.

Przeciwwskazania

Stosowanie sertraliny jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne stosowanie nieodwracalnych inhibitorów MAO ze względu na ryzyko zespołu serotoninowego
  • Jednoczesne stosowanie pimozydu

Nie należy rozpoczynać stosowania sertraliny w ciągu co najmniej 14 dni od zakończenia leczenia nieodwracalnym inhibitorem MAO. Sertralinę należy odstawić na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem leczenia nieodwracalnym inhibitorem MAO.

Główne przeciwwskazania do stosowania sertraliny obejmują nadwrażliwość na lek oraz interakcje z inhibitorami MAO i pimozydem. Konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów czasowych przy zmianie leczenia z/na inhibitory MAO.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zespół serotoninowy (SS) lub złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS)

Istnieje ryzyko wystąpienia potencjalnie zagrażających życiu zespołów, takich jak zespół serotoninowy (SS) lub złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS) u pacjentów przyjmujących sertralinę. Ryzyko to wzrasta przy jednoczesnym stosowaniu innych leków serotoninergicznych, leków upośledzających metabolizm serotoniny, leków przeciwpsychotycznych i opioidów. Pacjentów należy ściśle obserwować pod kątem objawów SS lub NMS.

Zmiana leczenia

Przy zmianie leczenia z innych leków przeciwdepresyjnych lub przeciwobsesyjnych na sertralinę należy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku leków długo działających.

Inne leki serotoninergiczne

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu sertraliny z innymi lekami nasilającymi przekaźnictwo serotoninergiczne, takimi jak tryptofan, fenfluramina, agoniści 5-HT czy preparaty ziołowe zawierające dziurawiec.

Wydłużenie odstępu QTc / częstoskurcz komorowy typu Torsade de Pointes

Zgłaszano przypadki wydłużenia odstępu QTc i częstoskurczu komorowego typu Torsade de Pointes po stosowaniu sertraliny. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka wydłużenia odstępu QTc.

Aktywacja hipomanii lub manii

U niewielkiego odsetka pacjentów leczonych sertraliną obserwowano objawy manii lub hipomanii. Konieczna jest ścisła obserwacja pacjentów z epizodami manii/hipomanii w wywiadzie.

Napady padaczkowe

Należy unikać stosowania sertraliny u pacjentów z niestabilną padaczką, a pacjentów z kontrolowaną padaczką należy uważnie monitorować.

Ryzyko samobójstwa

Depresja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych i zachowań samobójczych. Ryzyko to utrzymuje się do czasu uzyskania pełnej remisji. Pacjentów, szczególnie tych z grupy wysokiego ryzyka, należy ściśle obserwować w początkowym okresie leczenia i przy zmianach dawkowania.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Sertralina nie powinna być stosowana w leczeniu dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, z wyjątkiem pacjentów z ZO-K w wieku 6-17 lat. U młodych pacjentów leczonych sertraliną obserwowano zwiększone ryzyko zachowań samobójczych i wrogości.

Krwawienia

Istnieje zwiększone ryzyko krwawień, szczególnie z przewodu pokarmowego, u pacjentów przyjmujących sertralinę. Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki wpływające na czynność płytek krwi lub z zaburzeniami krzepnięcia w wywiadzie.

Hiponatremia

Podczas leczenia sertraliną może wystąpić hiponatremia, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku lub przyjmujących diuretyki.

Objawy odstawienia

Nagłe przerwanie leczenia sertraliną może prowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki przy kończeniu leczenia.

Stosowanie sertraliny wymaga zachowania szczególnej ostrożności i monitorowania pacjentów pod kątem wielu potencjalnych działań niepożądanych i interakcji. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie leczenia i ścisła obserwacja, zwłaszcza na początku terapii i przy zmianach dawkowania.

Warto zapamiętać
  • Sertralina jest skuteczna w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych i obsesyjno-kompulsyjnych, ale wymaga ostrożnego stosowania i monitorowania pacjenta.
  • Nagłe odstawienie sertraliny może prowadzić do objawów odstawiennych, dlatego ważne jest stopniowe zmniejszanie dawki przy kończeniu leczenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Inhibitory monoaminooksydazy (MAO)

Jednoczesne stosowanie sertraliny z nieodwracalnymi inhibitorami MAO jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko zespołu serotoninowego. Należy zachować co najmniej 14-dniowy odstęp między zakończeniem leczenia inhibitorem MAO a rozpoczęciem stosowania sertraliny, oraz co najmniej 7-dniowy odstęp między odstawieniem sertraliny a rozpoczęciem leczenia inhibitorem MAO.

Pimozyd

Jednoczesne stosowanie pimozydu z sertraliną jest przeciwwskazane ze względu na obserwowane zwiększenie stężenia pimozydu.

Leki wpływające na OUN i alkohol

Sertralina w dawce 200 mg/dobę nie nasila działania alkoholu, karbamazepiny, haloperydolu ani fenytoiny na funkcje poznawcze i sprawność psychomotoryczną. Nie zaleca się jednak spożywania alkoholu podczas leczenia sertraliną.

Leki wydłużające odstęp QT

Jednoczesne stosowanie sertraliny z lekami wydłużającymi odstęp QT może zwiększać ryzyko arytmii komorowych.

Lit

Jednoczesne stosowanie sertraliny i litu może nasilać drżenia. Zaleca się właściwe monitorowanie pacjentów.

Fenytoina

Długotrwałe stosowanie sertraliny nie powoduje klinicznie istotnego wpływu na metabolizm fenytoiny, jednak zaleca się monitorowanie stężenia fenytoiny na początku leczenia sertraliną.

Leki indukujące enzymy wątrobowe

Induktory CYP3A4, takie jak fenobarbital, karbamazepina, ziele dziurawca, ryfampicyna, mogą powodować zmniejszenie stężenia sertraliny w osoczu.

Tryptany

Istnieje ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego przy jednoczesnym stosowaniu sertraliny i tryptanów. Zaleca się ścisłą obserwację pacjenta.

Warfaryna

Jednoczesne stosowanie sertraliny i warfaryny może wpływać na czas protrombinowy. Zaleca się monitorowanie czasu protrombinowego na początku i po zakończeniu leczenia sertraliną.

Leki wpływające na czynność płytek krwi

Jednoczesne stosowanie sertraliny z lekami wpływającymi na czynność płytek (np. NLPZ, kwas acetylosalicylowy) może zwiększać ryzyko krwawień.

Leki metabolizowane przez cytochrom P450

Sertralina może wpływać na metabolizm leków metabolizowanych przez CYP2D6, szczególnie tych o wąskim indeksie terapeutycznym.

Sok grejpfrutowy

Spożywanie soku grejpfrutowego może zwiększać stężenie sertraliny w osoczu. Należy unikać jednoczesnego stosowania.

Sertralina wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami, co wymaga ostrożności i monitorowania przy jednoczesnym stosowaniu. Szczególnie istotne są interakcje z inhibitorami MAO, lekami wpływającymi na układ serotoninergiczny oraz lekami metabolizowanymi przez cytochrom P450.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża

Nie są dostępne odpowiednio kontrolowane badania dotyczące stosowania sertraliny u kobiet w ciąży. Dotychczasowe dane nie wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych, jednak stosowanie sertraliny w ciąży może wiązać się z ryzykiem wystąpienia zespołu odstawienia u noworodka. Nie zaleca się stosowania sertraliny w czasie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia, a potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.

U noworodków, których matki przyjmowały sertralinę w późnym okresie ciąży, mogą wystąpić objawy takie jak: zaburzenia oddychania, sinica, drgawki, wahania temperatury ciała, trudności z karmieniem, wymioty, hipoglikemia, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia, drażliwość, letarg i ciągły płacz.

Karmienie piersią

Sertralina i jej metabolit przenikają do mleka matki. Stężenia leku u niemowląt karmionych piersią są zazwyczaj bardzo niskie lub niewykrywalne, z pojedynczymi wyjątkami. Nie zaleca się stosowania sertraliny u matek karmiących piersią, chyba że w ocenie lekarza korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Płodność

Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu sertraliny na parametry płodności. Z opisów przypadków stosowania u ludzi wynika, że wpływ na jakość nasienia jest przemijający. Dotychczas nie zaobserwowano istotnego wpływu na płodność u ludzi.

Stosowanie sertraliny w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być starannie rozważone, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści i ryzyko. Konieczna jest ścisła obserwacja noworodków matek przyjmujących sertralinę w późnym okresie ciąży pod kątem objawów zespołu odstawienia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem sertraliny obejmują:

  • Nudności (24%)
  • Zaburzenia ejakulacji (14% u mężczyzn)
  • Biegunka (18%)
  • Suchość w ustach (14%)
  • Senność (13%)
  • Zawroty głowy (11%)
  • Bezsenność (19%)
  • Bóle głowy (21%)

Inne istotne działania niepożądane to:

  • Zaburzenia seksualne
  • Zmniejszenie lub zwiększenie apetytu
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  • Drżenie
  • Nadmierne pocenie się
  • Zmęczenie
  • Zaburzenia widzenia
  • Nieprawidłowe krwawienia

Rzadziej występujące, ale poważne działania niepożądane obejmują:

  • Zespół serotoninowy
  • Wydłużenie odstępu QT i arytmie komorowe
  • Hiponatremia
  • Napady padaczkowe
  • Aktywacja manii lub hipomanii
  • Myśli i zachowania samobójcze
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Ciężkie reakcje skórne

U dzieci i młodzieży profil działań niepożądanych jest podobny do obserwowanego u dorosłych, z dodatkowymi objawami takimi jak: agresja, labilność emocjonalna i bóle brzucha.

Sertralina może powodować szereg działań niepożądanych, od łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych po poważne zaburzenia psychiatryczne i somatyczne. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów, szczególnie na początku leczenia i przy zmianach dawkowania, oraz edukacja pacjentów w zakresie możliwych objawów niepożądanych.

Przedawkowanie

Przedawkowanie sertraliny może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, włącznie ze zgonem, szczególnie w przypadku jednoczesnego przyjęcia innych leków lub alkoholu.

Objawy przedawkowania

  • Senność
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty)
  • Tachykardia
  • Drżenia
  • Pobudzenie
  • Zawroty głowy
  • Wydłużenie odstępu QTc
  • Częstoskurcz komorowy typu Torsade de Pointes

Postępowanie w przypadku przedawkowania

  1. Zapewnienie drożności dróg oddechowych i odpowiedniej wentylacji
  2. Monitorowanie czynności serca (EKG) i podstawowych parametrów życiowych
  3. Podanie węgla aktywowanego, ewentualnie w połączeniu ze środkiem przeczyszczającym
  4. Nie zaleca się wywoływania wymiotów
  5. W przypadku ciężkiego przedawkowania - leczenie objawowe i podtrzymujące na oddziale intensywnej terapii

Ze względu na dużą objętość dystrybucji sertraliny, wymuszona diureza, dializa, hemoperfuzja i transfuzja wymienna prawdopodobnie nie będą skuteczne.

Przedawkowanie sertraliny wymaga natychmiastowej interwencji medycznej i ścisłego monitorowania pacjenta. Kluczowe jest leczenie objawowe i podtrzymujące, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania czynności serca ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu.

Właściwości farmakologiczne

Mechanizm działania

Sertralina jest silnym i selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (5-HT) w neuronach. Jej działanie polega na:

  • Blokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny w synapsach nerwowych
  • Bardzo słabym wpływie na wychwyt noradrenaliny i dopaminy
  • Braku powinowactwa do receptorów muskarynowych, serotoninowych, dopaminergicznych, adrenergicznych, histaminergicznych, GABA i benzodiazepinowych

Długotrwałe podawanie sertraliny prowadzi do zmniejszenia liczby i wrażliwości receptorów noradrenergicznych w mózgu, co jest efektem obserwowanym również w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych.

Właściwości farmakokinetyczne

  • Okres półtrwania: około 24 godziny
  • Metabolizm: głównie w wątrobie przez enzymy cytochromu P450
  • Wydalanie: głównie z moczem w postaci metabolitów

U pacjentów z niewydolnością wątroby obserwuje się wydłużenie okresu półtrwania i zwiększenie wartości AUC i Cmax sertraliny.

Sertralina działa głównie poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, co prowadzi do zwiększenia stężenia tego neuroprzekaźnika w synapsach. Jej selektywność w stosunku do serotoniny oraz długi okres półtrwania umożliwiają stosowanie leku raz na dobę w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych.


1) Choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.