Wyszukaj produkt

Minirin® Melt

Desmopressin acetate

liof. doustny
120 µg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
184,79
30% (1)
55,44
(2)
3,20
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Minirin® Melt
liof. doustny
60 µg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
97,20
30% (1)
32,52
(2)
8,00
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Minirin® Melt
liof. doustny
240 µg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
371,08
30% (1)
112,37
(2)
7,90
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Minirin® Melt - charakterystyka produktu leczniczego

Minirin® Melt jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Leczenie moczówki prostej ośrodkowej
  • Leczenie pierwotnego izolowanego moczenia nocnego u pacjentów powyżej 6 lat z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu
  • Leczenie objawowe nokturii u dorosłych, związanej z nocnym wielomoczem (objętość moczu wytwarzanego w nocy przekracza pojemność pęcherza moczowego)

Lek zawiera desmopresynę, która jest strukturalnym analogiem naturalnego hormonu antydiuretycznego - wazopresyny. Dzięki modyfikacjom chemicznym, desmopresyna ma znacznie wydłużone działanie przeciwdiuretyczne w porównaniu do naturalnej wazopresyny, przy jednoczesnym braku działania naczynioskurczowego w dawkach stosowanych klinicznie.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie Minirin® Melt jest indywidualne i zależy od wskazania:

Wskazanie Dawkowanie początkowe Dawkowanie maksymalne
Moczówka prosta ośrodkowa 60 µg 3x/dobę podjęzykowo 120 µg 3x/dobę podjęzykowo
Pierwotne izolowane moczenie nocne 120 µg 1x/dobę przed snem 240 µg 1x/dobę przed snem
Nokturia u dorosłych 60 µg 1x/dobę przed snem 240 µg 1x/dobę przed snem

Krążek liofilizatu należy umieścić pod językiem, gdzie rozpuszcza się bez potrzeby popijania wodą.

Należy pamiętać o ograniczeniu podaży płynów od 1 godziny przed do 8 godzin po podaniu leku, szczególnie w przypadku leczenia moczenia nocnego i nokturii. Pokarm może zmniejszać intensywność i czas działania przeciwdiuretycznego małych dawek desmopresyny.

Przeciwwskazania

Stosowanie Minirin® Melt jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na desmopresynę lub którykolwiek składnik preparatu
  • Nawykowa lub psychogenna polidypsja (wydalanie moczu >40 ml/kg mc./dobę)
  • Niewydolność układu krążenia lub inne choroby wymagające podawania leków moczopędnych
  • Umiarkowana lub ciężka niewydolność nerek (ClCr <50 ml/min)
  • Zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH)
  • Hiponatremia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Minirin® Melt należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Konieczne jest ścisłe przestrzeganie ograniczenia podaży płynów, aby uniknąć ryzyka zatrzymania wody i hiponatremii
  • U osób w podeszłym wieku (>65 lat) oraz ze stężeniem sodu na dolnej granicy normy istnieje zwiększone ryzyko hiponatremii
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek, chorobami układu krążenia lub ryzykiem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego
  • Leczenie należy przerwać w przypadku ostrych chorób z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi
  • Szczególną uwagę należy zwrócić przy jednoczesnym stosowaniu leków mogących powodować SIADH lub NLPZ

Lek nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Minirin® Melt z następującymi lekami:

  • Leki powodujące SIADH (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, SSRI, chloropromazyna, karbamazepina) - mogą nasilać działanie przeciwdiuretyczne
  • NLPZ - mogą zwiększać ryzyko zatrzymania wody i hiponatremii
  • Loperamid - może zwiększać stężenie desmopresyny w surowicy
  • Leki spowalniające pasaż jelitowy - mogą wpływać na wchłanianie desmopresyny

Spożywanie posiłków może zmniejszać wchłanianie i działanie przeciwdiuretyczne desmopresyny, szczególnie przy małych dawkach doustnych.

Ciąża i karmienie piersią

Ograniczone dane nie wskazują na szkodliwy wpływ desmopresyny na przebieg ciąży oraz stan zdrowia płodu i noworodka. Należy jednak zachować ostrożność stosując lek u kobiet w ciąży. Ilość desmopresyny przenikającej do mleka matki jest niewielka i prawdopodobnie nie wpływa na dziecko karmione piersią.

Działania niepożądane

Najpoważniejszym działaniem niepożądanym Minirin® Melt jest hiponatremia, która może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zwiększenie masy ciała, a w ciężkich przypadkach drgawki i śpiączkę. Ryzyko hiponatremii wzrasta wraz ze zwiększaniem dawki i jest większe u kobiet.

Najczęstsze działania niepożądane u dorosłych to:

  • Ból głowy (12%)
  • Hiponatremia (6%)
  • Zawroty głowy (3%)
  • Nudności (4%), wymioty (1%), ból brzucha (3%), biegunka (2%), zaparcia (1%)

U dzieci najczęściej występuje ból głowy (1%) oraz niezbyt często zaburzenia żołądkowo-jelitowe i psychiczne.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Minirin® Melt może prowadzić do wydłużonego działania przeciwdiuretycznego, zwiększając ryzyko zatrzymania wody i hiponatremii. W przypadku przedawkowania należy przerwać leczenie, ograniczyć podaż płynów i wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe. Leczenie hiponatremii powinno być zindywidualizowane.

Warto zapamiętać
  • Kluczowe jest ścisłe przestrzeganie ograniczenia podaży płynów podczas stosowania Minirin® Melt, aby uniknąć ryzyka hiponatremii
  • Dawkowanie leku jest indywidualne i zależy od wskazania - należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki i stopniowo ją zwiększać w razie potrzeby

Minirin® Melt jest skutecznym lekiem w terapii moczówki prostej ośrodkowej, pierwotnego izolowanego moczenia nocnego oraz nokturii związanej z nocnym wielomoczem. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta i przestrzegania zaleceń dotyczących ograniczenia podaży płynów, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, szczególnie hiponatremii.


1) Pierwotne izolowane moczenie nocne u pacjentów powyżej 6 rż. z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu po udokumentowaniu nieskuteczności 1-miesięcznego postępowania wspomagającego i motywującego
Pierwotne izolowane moczenie nocne u pacjentów pomiędzy 5-6 rż. z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu po udokumentowaniu nieskuteczności 1-miesięcznego postępowania wspomagającego i motywującego
2) Moczówka prosta przysadkowa
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.