Milukante
Montelukast
Milukante - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Milukante jest wskazany w leczeniu astmy u pacjentów pediatrycznych i dorosłych w następujących przypadkach:
- Leczenie pomocnicze astmy przewlekłej o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu u pacjentów w wieku 2-5 lat (dawka 4 mg), 6-14 lat (dawka 5 mg) oraz 15 lat i starszych (dawka 10 mg), gdy leczenie wziewnymi glikokortykosteroidami i doraźnymi β2-mimetykami krótkodziałającymi nie zapewnia odpowiedniej kontroli objawów.
- Alternatywa dla małych dawek wziewnych glikokortykosteroidów u pacjentów w wieku 2-5 lat z łagodną astmą przewlekłą, bez niedawnych ciężkich zaostrzeń wymagających doustnych glikokortykosteroidów, oraz u pacjentów niezdolnych do stosowania glikokortykosteroidów wziewnych.
- Zapobieganie astmie wysiłkowej u pacjentów w wieku od 2 lat.
- Leczenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u pacjentów w wieku od 6 lat (dawka 5 mg) oraz od 15 lat (dawka 10 mg).
Lek w postaci tabletek do rozgryzania i żucia 4 mg jest przeznaczony dla dzieci w wieku 2-5 lat, tabletki 5 mg dla dzieci 6-14 lat, a tabletki powlekane 10 mg dla pacjentów od 15 roku życia.
Dawkowanie i sposób podawania
Wiek pacjenta | Dawka | Sposób podawania |
---|---|---|
2-5 lat | 1 tabletka 4 mg | Raz na dobę wieczorem, rozgryźć przed połknięciem |
6-14 lat | 1 tabletka 5 mg | Raz na dobę wieczorem, rozgryźć przed połknięciem |
≥15 lat | 1 tabletka 10 mg | Raz na dobę wieczorem |
Lek należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek lub łagodnymi/umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby.
Efekt terapeutyczny leku na parametry kontroli astmy jest widoczny w ciągu pierwszej doby. Należy kontynuować leczenie zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i zaostrzeń.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Montelukast nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy. Pacjenci powinni mieć dostęp do odpowiedniego leku doraźnego (krótkodziałający β2-mimetyk wziewny). Nie należy nagle zastępować wziewnych lub doustnych glikokortykosteroidów montelukastem.
U pacjentów leczonych lekami przeciwastmatycznymi, w tym montelukastem, może wystąpić eozynofilia układowa, czasem z objawami zapalenia naczyń odpowiadającymi zespołowi Churga-Straussa. Należy zachować czujność w przypadku wystąpienia eozynofilii, wysypki naczyniowej, nasilenia objawów płucnych, powikłań kardiologicznych lub neuropatii.
Pacjenci z astmą aspirynową powinni nadal unikać ASA i innych NLPZ mimo stosowania montelukastu.
Warto zapamiętać
- Montelukast wykazuje efekt terapeutyczny już w pierwszej dobie leczenia
- Lek nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy
Interakcje
Montelukast można stosować jednocześnie z innymi lekami rutynowo stosowanymi w profilaktyce i przewlekłym leczeniu astmy. Nie stwierdzono istotnych interakcji z teofiliną, prednizonem, prednizolonem, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, terfenadyną, digoksyną i warfaryną.
U pacjentów przyjmujących fenobarbital obserwowano zmniejszenie AUC montelukastu o około 40%. Ze względu na metabolizm przez CYP3A4, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z induktorami tego enzymu (np. fenytoina, fenobarbital, ryfampicyna), szczególnie u dzieci.
Badania in vitro wskazują, że montelukast jest silnym inhibitorem CYP2C8, jednak dane kliniczne nie potwierdzają istotnego hamowania tego enzymu in vivo.
Ciąża i laktacja
Ograniczone dane nie wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych. Montelukast można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo, czy przenika do mleka kobiecego. Należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka przy stosowaniu podczas karmienia piersią.
Podsumowując, Milukante jest skutecznym lekiem w terapii astmy i alergicznego nieżytu nosa u pacjentów pediatrycznych i dorosłych. Wykazuje szybki efekt terapeutyczny i korzystny profil bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w jego stosowaniu, szczególnie w leczeniu ostrych napadów astmy.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia