Milukante
Montelukast
Milukante - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Milukante jest wskazany w leczeniu astmy u pacjentów pediatrycznych i dorosłych. Szczegółowe wskazania różnią się w zależności od dawki:
Dawka 4 mg (dzieci 2-5 lat):
- Leczenie pomocnicze astmy przewlekłej o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, gdy leczenie wziewnymi glikokortykosteroidami i doraźnymi β2-mimetykami jest niewystarczające
- Alternatywa dla małych dawek wziewnych glikokortykosteroidów w łagodnej astmie przewlekłej
- Zapobieganie astmie wysiłkowej
Dawka 5 mg (dzieci 6-14 lat):
- Wskazania jak dla dawki 4 mg
- Dodatkowo: leczenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
Dawka 10 mg (pacjenci ≥15 lat):
- Leczenie pomocnicze astmy przewlekłej o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu
- Leczenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
Milukante wykazuje działanie terapeutyczne już w pierwszej dobie stosowania. Należy kontynuować leczenie zarówno w okresach dobrej kontroli astmy, jak i zaostrzeń.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawka | Grupa wiekowa | Sposób podawania |
---|---|---|
4 mg | 2-5 lat | 1 tabletka do rozgryzania i żucia raz na dobę wieczorem |
5 mg | 6-14 lat | 1 tabletka do rozgryzania i żucia raz na dobę wieczorem |
10 mg | ≥15 lat | 1 tabletka powlekana raz na dobę wieczorem |
Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek lub łagodnymi/umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby.
Dawkowanie Milukante jest proste - jedna tabletka raz dziennie, dostosowana do wieku pacjenta. Lek wykazuje szybki efekt terapeutyczny i powinien być stosowany regularnie.
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Milukante jest nadwrażliwość na substancję czynną (montelukast) lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Milukante cechuje się bardzo wąskim zakresem przeciwwskazań, co umożliwia jego stosowanie u szerokiej grupy pacjentów z astmą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy poinformować pacjentów o następujących kwestiach:
- Milukante nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy - w takich przypadkach należy stosować szybko działające β2-mimetyki wziewne
- Nie należy nagle odstawiać wziewnych lub doustnych glikokortykosteroidów
- Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących leki indukujące CYP3A4 (np. fenytoina, fenobarbital, ryfampicyna)
- W rzadkich przypadkach może wystąpić zespół Churga-Straussa - należy zwrócić uwagę na objawy takie jak eozynofilia, wysypka, zaostrzenie objawów płucnych, powikłania kardiologiczne lub neuropatia
Stosowanie Milukante wymaga monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych oraz właściwego instruktażu odnośnie postępowania w przypadku zaostrzeń astmy.
Warto zapamiętać
- Milukante wykazuje działanie terapeutyczne już w pierwszej dobie stosowania
- Nie należy nagle odstawiać wziewnych glikokortykosteroidów po włączeniu leczenia Milukante
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Milukante można stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwastmatycznymi. Nie wykazano istotnych interakcji z teofiliną, prednizonem, prednizolonem, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, terfenadyną, digoksyną i warfaryną. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków indukujących CYP3A4.
Milukante cechuje się korzystnym profilem interakcji, co ułatwia jego stosowanie w terapii skojarzonej astmy.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ograniczone dane nie wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych po stosowaniu Milukante w ciąży. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie wtedy, gdy zostanie to uznane za bezwzględnie konieczne.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu Milukante u kobiet w ciąży i karmiących piersią, rozważając stosunek korzyści do ryzyka.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- Ból brzucha
- Ból głowy
- Wzmożone pragnienie (u dzieci 2-5 lat)
Po wprowadzeniu leku do obrotu raportowano również m.in. zaburzenia snu, reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy, biegunkę, zwiększoną aktywność enzymów wątrobowych.
Milukante cechuje się dobrym profilem bezpieczeństwa, a większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający.
Mechanizm działania
Montelukast jest antagonistą receptorów leukotrienowych. Blokując wiązanie leukotrienów cysteinylowych do ich receptorów, hamuje skurcz oskrzeli, wydzielanie śluzu, zwiększoną przepuszczalność naczyń i napływ eozynofilów do dróg oddechowych.
Unikalny mechanizm działania Milukante pozwala na skuteczne kontrolowanie objawów astmy poprzez hamowanie jednego z kluczowych szlaków zapalnych w tej chorobie.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia