Wyszukaj produkt

Migromin

Acetylsalicylic acid + Caffeine + Paracetamol

tabl. powl.
250 mg+ 250 mg+ 65 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Migromin
tabl. powl.
250 mg+ 250 mg+ 65 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
X

Migromin - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Migromin jest wskazany do stosowania u osób dorosłych w doraźnym leczeniu:

  • bólu głowy
  • napadów migreny z aurą lub bez aury

Dawkowanie i sposób podawania

Dorośli (powyżej 18 lat):

Ból głowy:

  • Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka
  • W razie potrzeby można przyjąć 2 tabletki, zachowując 4-6 godzin odstępu między dawkami
  • W przypadku silniejszego bólu można jednorazowo przyjąć 2 tabletki
  • Maksymalnie do 4 dni stosowania w przypadku bólu głowy

Migrena:

  • Po wystąpieniu objawów należy przyjąć 2 tabletki
  • W razie potrzeby można przyjąć kolejne 2 tabletki po 4-6 godzinach
  • Maksymalnie do 3 dni stosowania w przypadku migreny

Ważne informacje dotyczące dawkowania:

  • Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 6 tabletek na dobę
  • Nie stosować dłużej niż 4 dni w przypadku bólu głowy i 3 dni w przypadku migreny bez konsultacji z lekarzem
  • Jeśli pierwsza dawka (2 tabletki) nie przyniosła ulgi w migrenie, należy skonsultować się z lekarzem
Wskazanie Dawkowanie początkowe Dawkowanie maksymalne Maksymalny czas stosowania
Ból głowy 1-2 tabletki 6 tabletek na dobę 4 dni
Migrena 2 tabletki 6 tabletek na dobę 3 dni

Tabela: Zalecane dawkowanie produktu Migromin u osób dorosłych

Sposób podawania: Tabletki należy popijać pełną szklanką wody.

Szczególne grupy pacjentów:

  • Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie zaleca się stosowania
  • Osoby w podeszłym wieku: stosować ze szczególną ostrożnością, zwłaszcza u osób o niskiej masie ciała
  • Pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby: przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności, stosować ostrożnie w łagodnej i umiarkowanej niewydolności

Dawkowanie Migrominu należy dostosować indywidualnie w zależności od nasilenia objawów, nie przekraczając maksymalnych zalecanych dawek i czasu stosowania. W przypadku braku poprawy lub nasilenia dolegliwości konieczna jest konsultacja lekarska.

Przeciwwskazania

Stosowanie Migrominu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Pacjenci, u których stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wywołuje napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
  • Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego
  • Hemofilia lub inne zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Ciężka niewydolność nerek lub wątroby (GFR <30 ml/min/1,73m2)
  • Ciężka niewydolność serca
  • Jednoczesne przyjmowanie metotreksatu w dawce większej niż 15 mg/tydzień
  • III trymestr ciąży

Migromin nie powinien być stosowany u pacjentów z powyższymi schorzeniami lub w wymienionych sytuacjach klinicznych ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Migrominu należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego lub alergią
  • Osoby z chorobą wrzodową w wywiadzie
  • Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • Pacjenci stosujący leki przeciwzakrzepowe
  • Osoby odwodnione, z niekontrolowanym nadciśnieniem lub cukrzycą
  • Pacjenci z dną moczanową
  • Osoby z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej

Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Długotrwałe przyjmowanie może prowadzić do uzależnienia i nasilenia bólów głowy.

Stosowanie Migrominu wymaga zachowania ostrożności u pacjentów z wymienionymi schorzeniami. Konieczne jest monitorowanie stanu pacjenta i dostosowanie dawkowania. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Warto zapamiętać
  • Migromin zawiera 3 substancje czynne: kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeinę
  • Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 6 tabletek na dobę

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Migromin może wchodzić w interakcje z wieloma lekami. Najważniejsze z nich to:

  • Inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Leki przeciwzakrzepowe - nasilenie działania przeciwzakrzepowego
  • Metotreksat - zwiększenie toksyczności metotreksatu
  • Leki przeciwnadciśnieniowe - osłabienie działania hipotensyjnego
  • Leki moczopędne - zmniejszenie skuteczności
  • Glikokortykosteroidy - zwiększone ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego
  • Leki przeciwcukrzycowe - nasilenie działania hipoglikemizującego
  • Leki indukujące enzymy wątrobowe - zwiększenie hepatotoksyczności paracetamolu

Przed zastosowaniem Migrominu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Może być konieczne dostosowanie dawkowania lub zmiana terapii.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie Migrominu w ciąży i podczas karmienia piersią:

  • Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży, szczególnie w III trymestrze
  • Przeciwwskazany w III trymestrze ciąży ze względu na ryzyko powikłań u płodu
  • Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać stosowania Migrominu. W razie konieczności leczenia bólu lub migreny należy skonsultować się z lekarzem w celu wyboru bezpieczniejszej alternatywy.

Działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane Migrominu to:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (nudności, bóle brzucha, zgaga)
  • Zwiększone ryzyko krwawień
  • Zawroty głowy, bóle głowy
  • Nerwowość, bezsenność
  • Reakcje alergiczne skórne

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności wątroby lub nerek.

Większość działań niepożądanych Migrominu ma charakter łagodny i przemijający. Jednak w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Skład

1 tabletka powlekana Migrominu zawiera:

  • 250 mg kwasu acetylosalicylowego
  • 250 mg paracetamolu
  • 65 mg kofeiny

Migromin jest złożonym lekiem przeciwbólowym, zawierającym trzy substancje czynne o uzupełniającym się działaniu. Dzięki temu może skutecznie łagodzić bóle głowy i migreny.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.