Wyszukaj produkt

Microlax®

Liquid crystallizing sorbitol + Sodium citrate + Sodium lauryl sulfoacetate

roztw. doodbytniczy
4,465 g+ 0,0645 g+ 0,45 g
12 poj. 5 ml
Doodbytniczo
OTC
100%
75,00
Microlax®
roztw. doodbytniczy
4,465 g+ 0,0645 g+ 0,45 g
4 poj. 5 ml
Doodbytniczo
OTC
100%
29,50

Microlax® - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Microlax® jest produktem leczniczym przeznaczonym do objawowego leczenia okresowych zaparć u osób dorosłych. Lek ten stanowi skuteczne rozwiązanie dla pacjentów borykających się z przejściowymi problemami z wypróżnianiem.

Należy pamiętać, że leczenie zaparć za pomocą produktów leczniczych powinno być traktowane jako środek uzupełniający wobec zdrowego stylu życia. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta bogata w błonnik, przyjmowanie dużej ilości płynów oraz regularna aktywność fizyczna stymulująca pracę jelit.

Dawkowanie i sposób podania

Grupa pacjentów Dawkowanie Czas działania
Dorośli 1 tubka dziennie 5-20 minut przed pożądanym efektem

Tabela 1. Schemat dawkowania produktu Microlax®

Sposób aplikacji:

  1. Złamać końcówkę aplikatora.
  2. Wprowadzić całą końcówkę aplikatora do odbytnicy.
  3. Nacisnąć tubkę, opróżniając całą jej zawartość.
  4. Wysunąć aplikator, ciągle naciskając tubkę.

Prawidłowa aplikacja produktu Microlax® jest kluczowa dla jego skuteczności. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne opróżnienie całej zawartości tubki.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Microlax® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Niedrożność jelit
  • Ból brzucha o nieznanej etiologii
  • Jednoczesne leczenie żywicą kationowymienną na bazie sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu

Bezwzględne przestrzeganie przeciwwskazań jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania produktu Microlax® należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Pogorszenie lub utrzymywanie się objawów przez więcej niż kilka dni - konieczna konsultacja lekarska
  • Długotrwałe stosowanie produktu - należy unikać
  • Stan zapalny żylaków odbytu, szczelina odbytu lub zapalenie odbytnicy i okrężnicy z krwawieniem - stosowanie niezalecane
  • Stan zapalny lub owrzodzenie jelita grubego - zachować ostrożność
  • Ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowe - zachować ostrożność

Microlax® nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, co jest istotną informacją dla pacjentów aktywnych zawodowo.

Warto zapamiętać
  • Microlax® działa w ciągu 5-20 minut od aplikacji
  • Nie należy stosować produktu długotrwale bez konsultacji z lekarzem

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Szczególną uwagę należy zwrócić na interakcję z żywicą kationowymienną na bazie sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu. Odnotowano pojedyncze przypadki poważnych powikłań, takich jak perforacja jelita krętego oraz martwica okrężnicy lub jelit, po jednoczesnym zastosowaniu tych preparatów.

Pacjenci przyjmujący sorbitol powinni unikać stosowania sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu. Nie należy również stosować innych doodbytniczych produktów leczniczych jednocześnie z Microlax®, gdyż mogą one zostać usunięte z przewodu pokarmowego i nie wchłonięte.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania Microlax® u kobiet w ciąży. Jednakże, ze względu na prawdopodobnie ograniczone wchłanianie ogólnoustrojowe, przy stosowaniu zgodnym z zaleceniami nie przewiduje się niekorzystnego wpływu na przebieg ciąży.

Nie jest znane przenikanie składników produktu (sodu cytrynian, sodu laurylosulfooctan i sorbitol) do mleka matki. Podobnie jak w przypadku ciąży, przy stosowaniu zgodnym z zaleceniami nie przewiduje się niekorzystnego wpływu na noworodki/niemowlęta karmione piersią.

Stosowanie Microlax® w czasie ciąży i karmienia piersią powinno być rozważane tylko w razie konieczności, po konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Podczas stosowania produktu Microlax® mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka) - częstość nieznana
  • Zaburzenia żołądka i jelit: ból w jamie brzusznej (w tym dyskomfort w jamie brzusznej, ból brzucha i ból w nadbrzuszu), dyskomfort okołodbytniczy, luźne stolce - częstość nieznana

Monitorowanie występowania działań niepożądanych jest istotne dla bezpieczeństwa pacjenta. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Na podstawie analizy danych uzyskanych po wprowadzeniu produktu do obrotu oraz dostępnej literatury naukowej dotyczącej stosowania doodbytniczych postaci substancji czynnych, nie zidentyfikowano specyficznych objawów przedawkowania Microlax®. Niemniej jednak, w przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Microlax® działa poprzez synergistyczne działanie trzech składników aktywnych:

  • Cytrynian sodu - działa zmiękczająco na twardą masę kałową poprzez wnikanie w jej głąb i uwalnianie związanej wody
  • Laurylosulfooctan sodu - poprawia właściwości zwilżania i przenikania roztworu
  • Sorbitol - wspomaga uwalniające wodę działanie cytrynianu sodu

Kombinacja tych składników zapewnia skuteczne działanie przeczyszczające, ułatwiając wypróżnienie.

Skład produktu

5 ml roztworu doodbytniczego Microlax® zawiera:

  • 4,4650 g ciekłego sorbitolu
  • 0,4500 g cytrynianu sodu
  • 0,0645 g 70% laurylosulfooctanu sodu

Precyzyjnie dobrane proporcje składników aktywnych zapewniają optymalną skuteczność produktu przy zachowaniu bezpieczeństwa stosowania.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.