Miansegen
Mianserin
Miansegen - lek przeciwdepresyjny z grupy piperazynoazepin
Wskazania do stosowania
Miansegen jest wskazany w leczeniu objawów zaburzeń depresyjnych u pacjentów dorosłych. Lek wykazuje działanie przeciwdepresyjne, anksjolityczne oraz poprawia jakość snu, co jest szczególnie istotne u pacjentów z towarzyszącym lękiem i zaburzeniami snu w przebiegu depresji.
Skuteczność przeciwdepresyjna mianseryny została potwierdzona w badaniach kontrolowanych placebo i jest porównywalna z innymi obecnie stosowanymi lekami przeciwdh4>Mechanizm działania
Mianseryna należy do grupy piperazynoazepin i różni się strukturalnie od trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Jej mechanizm działania polega na:
- Zwiększaniu ośrodkowego przewodnictwa nerwowego poprzez blokadę receptorów α2-adrenergicznych
- Hamowaniu zwrotnego wychwytu noradrenaliny
- Interakcji z receptorami serotoninowymi w OUN
- Blokowaniu receptorów histaminowych H1 i adrenergicznych α1, co odpowiada za działanie uspokajające
W przeciwieństwie do leków trójpierścieniowych, mianseryna nie wykazuje istotnego działania antycholinergicznego.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawka początkowa | Dawka docelowa |
---|---|---|
Dorośli | 30 mg/dobę | 60-90 mg/dobę |
Osoby w podeszłym wieku | 30 mg/dobę | Indywidualnie, zazwyczaj mniejsza niż u dorosłych |
Dzieci i młodzież <18 lat | Nie zaleca się stosowania |
Dawkowanie należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta. Dawkę można stopniowo zwiększać co kilka dni, aż do osiągnięcia właściwej reakcji klinicznej. Dawkę dobową można przyjmować w dawkach podzielonych lub jednorazowo na noc.
Czas trwania leczenia
Pozytywna reakcja kliniczna występuje zazwyczaj w ciągu 2-4 tygodni. W przypadku braku zadowalającej reakcji, dawkę można zwiększyć. Jeżeli w ciągu kolejnych 2-4 tygodni nadal nie ma poprawy, leczenie należy przerwać. Po uzyskaniu poprawy klinicznej zaleca się kontynuowanie leczenia przez 4-6 miesięcy.
Nagłe odstawienie produktu leczniczego bardzo rzadko powoduje objawy odstawienne.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na mianserynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Mania
- Ciężka choroba wątroby
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Ryzyko zachowań samobójczych: Depresja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samookaleczenia i samobójstwa. Ryzyko to utrzymuje się do czasu uzyskania pełnej remisji. Pacjentów, szczególnie z grupy podwyższonego ryzyka, należy ściśle obserwować, zwłaszcza na początku terapii i w przypadku zmiany dawki.
Zahamowanie czynności szpiku kostnego: W czasie leczenia mianseryną opisywano przypadki granulocytopenii lub agranulocytozy. Zaleca się wykonywanie morfologii krwi z rozmazem co 4 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia.
Pacjenci z chorobami układu krążenia: Należy zachować ostrożność u pacjentów po niedawno przebytym zawale serca lub z blokiem serca. Mianseryna wydaje się być bezpieczniejsza niż trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Osoby w podeszłym wieku: Mianseryna jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez osoby starsze, ale należy zachować ostrożność i stosować mniejsze dawki.
Padaczka: Jeśli to możliwe, należy unikać stosowania leku u chorych na padaczkę.
Cukrzyca, niewydolność wątroby lub nerek: Wymagane jest zachowanie typowych środków ostrożności i kontrola dawkowania innych jednocześnie stosowanych leków.
Jaskra i przerost prostaty: Należy obserwować pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania oraz z objawami sugerującymi przerost prostaty, choć objawy antycholinergiczne nie powinny występować.
Choroba afektywna dwubiegunowa: Mianseryna może spowodować hipomanię u podatnych osób. W takim przypadku leczenie należy przerwać.
Zabiegi chirurgiczne: Należy poinformować anestezjologa o przyjmowaniu mianseryny przed zabiegiem.
Guz chromochłonny: Zachować ostrożność u pacjentów z guzem chromochłonnym.
Żółtaczka: Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia żółtaczki.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
- Alkohol: Może nasilać działanie sedatywne mianseryny. Pacjentów należy ostrzec przed spożywaniem alkoholu w trakcie leczenia.
- Inhibitory MAO: Nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami MAO. Wymagany jest co najmniej 2-tygodniowy odstęp między zakończeniem leczenia jednym a rozpoczęciem leczenia drugim lekiem.
- Leki przeciwpadaczkowe będące induktorami CYP3A4: Mogą obniżać stężenie mianseryny w osoczu. Może być konieczna modyfikacja dawki.
- Leki sympatykomimetyczne: Interakcje są mało prawdopodobne.
- Leki hipotensyjne: Brak istotnych interakcji, ale zaleca się kontrolę ciśnienia tętniczego.
- Leki przeciwkrzepliwe z grupy pochodnych kumaryny: Jednoczesne stosowanie jest dopuszczalne, ale wymaga starannej kontroli.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie mianseryny w czasie ciąży jest przeciwwskazane, chyba że istnieje bezwzględna konieczność. Nie ma dowodów potwierdzających bezpieczeństwo leku u kobiet ciężarnych, choć badania na zwierzętach nie wykazały zagrożenia.
Stosowanie mianseryny jest przeciwwskazane w czasie karmienia piersią. Jeżeli leczenie jest konieczne, należy zaprzestać karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Senność (szczególnie w pierwszych dniach leczenia)
- Zwiększenie masy ciała
- Zaburzenia krwi (granulocytopenia, agranulocytoza)
- Zaburzenia psychiczne (hipomania)
- Zaburzenia układu nerwowego (drgawki, zespół niespokojnych nóg)
- Zaburzenia sercowo-naczyniowe (bradykardia, niedociśnienie)
- Zaburzenia wątroby (zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych, żółtaczka)
- Zaburzenia skórne (wysypka)
- Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (bóle stawów)
- Obrzęki
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić: złośliwy zespół neuroleptyczny, zaburzenia dotyczące piersi (ginekomastia, tkliwość piersi, laktacja niezwiązana z połogiem), zawroty głowy, poliartropatia, nadmierne pocenie się oraz drżenie.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania ograniczają się zwykle do przedłużonego działania sedatywnego. Rzadko mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, drgawki, ostre niedociśnienie i depresja oddechowa. Nie ma swoistego antidotum. Leczenie polega na płukaniu żołądka oraz odpowiednim leczeniu objawowym i podtrzymującym funkcje życiowe.
Warto zapamiętać
- Mianseryna jest skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym o działaniu anksjolitycznym i poprawiającym sen, szczególnie korzystnym u pacjentów z depresją i towarzyszącym lękiem.
- Lek charakteryzuje się lepszym profilem bezpieczeństwa w zakresie działań niepożądanych sercowo-naczyniowych i antycholinergicznych w porównaniu do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
Mianseryna jest lekiem przeciwdepresyjnym o unikalnym mechanizmie działania, który może być szczególnie korzystny dla pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi i towarzyszącymi zaburzeniami snu. Jej stosowanie wymaga jednak starannego monitorowania pacjenta, szczególnie w początkowym okresie leczenia oraz u osób z grupy zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia