Wyszukaj produkt

Mayzent

Siponimod

tabl. powl.
2 mg
28 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
7051,97
(1)
bezpł.
Mayzent
tabl. powl.
1 mg
28 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
7051,97
(1)
bezpł.
Mayzent
tabl. powl.
0,25 mg
12 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
755,57
(1)
bezpł.
Mayzent
tabl. powl.
0,25 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
7555,68

Wskazania do stosowania

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie siponimodem powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza posiadającego doświadczenie w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badania genotypu CYP2C9 w celu określenia metabolizmu leku.

Zalecana dawka podtrzymująca siponimodu wynosi:

  • 2 mg raz na dobę u pacjentów z genotypem CYP2C9 innym niż *3*3, *2*3 lub *1*3
  • 1 mg raz na dobę u pacjentów z genotypem CYP2C9 *2*3 lub *1*3

Stosowanie siponimodu jest przeciwwskazane u pacjentów z genotypem CYP2C9 *3*3.

Leczenie należy rozpoczynać od opakowania przeznaczonego do zwiększania dawki, które wystarcza na 5 dni. Schemat zwiększania dawki:

Dzień Dawka
1 i 2 0,25 mg
3 0,5 mg
4 0,75 mg
5 1,25 mg
6 Dawka podtrzymująca (2 mg lub 1 mg)

Siponimod należy przyjmować raz na dobę, rano, z posiłkiem lub bez.

Warto zapamiętać:

Kluczowe informacje o siponimodzie:

  • Konieczne jest wykonanie badania genotypu CYP2C9 przed rozpoczęciem leczenia
  • Stosuje się schemat stopniowego zwiększania dawki przez pierwsze 5 dni terapii

W przypadku pominięcia dawki w ciągu pierwszych 6 dni leczenia, należy rozpocząć schemat zwiększania dawki od nowa. Jeśli pominięto dawkę po 6. dniu leczenia, należy przyjąć kolejną zaplanowaną dawkę bez podwajania jej.

Jeśli leczenie podtrzymujące zostanie przerwane na 4 lub więcej kolejnych dawek dobowych, należy ponownie rozpocząć leczenie od schematu zwiększania dawki.

Przeciwwskazania

Stosowanie siponimodu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zespół niedoboru odporności
  • Postępująca wieloogniskowa leukoencefalopatia lub kryptokokowe zapalenie opon mózgowych w wywiadzie
  • Czynne nowotwory złośliwe
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby (klasa C w skali Child-Pugh)
  • Pacjenci, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpił zawał mięśnia sercowego, niestabilna dławica piersiowa, udar/TIA, zaostrzenie niewydolności serca lub niewydolność serca klasy III/IV wg NYHA
  • Pacjenci z blokiem przedsionkowo-komorowym II° typu Mobitz II, blokiem AV III°, blokiem zatokowo-przedsionkowym lub zespołem chorego węzła zatokowego bez rozrusznika serca
  • Pacjenci o genotypie CYP2C9*3*3
  • Ciąża i kobiety w wieku rozrodczym niestosujące skutecznej antykoncepcji

Należy zachować szczególną ostrożność rozpoczynając leczenie siponimodem u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby oraz u pacjentów w podeszłym wieku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Wpływ na układ immunologiczny

Siponimod zmniejsza liczbę limfocytów we krwi obwodowej, co może zwiększać ryzyko zakażeń. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać aktualne badanie morfologii krwi. Należy monitorować pacjentów pod kątem zakażeń i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Należy zachować ostrożność stosując siponimod jednocześnie z lekami immunosupresyjnymi.

Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem zakażeń podczas terapii siponimodem.

Bradyarytmia

Rozpoczęcie leczenia siponimodem może powodować przemijające spowolnienie częstości akcji serca i zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego. Zaleca się obserwację pacjentów z określonymi chorobami serca przez 6 godzin po podaniu pierwszej dawki. Należy zachować ostrożność stosując siponimod u pacjentów przyjmujących leki zwalniające czynność serca.

U pacjentów z chorobami serca konieczne jest monitorowanie kardiologiczne podczas rozpoczynania leczenia siponimodem.

Wpływ na czynność wątroby

U pacjentów leczonych siponimodem obserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania czynności wątroby. W przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby należy przerwać leczenie i monitorować stan pacjenta.

Konieczne jest regularne monitorowanie czynności wątroby podczas terapii siponimodem.

Obrzęk plamki żółtej

U pacjentów leczonych siponimodem zgłaszano przypadki obrzęku plamki żółtej. Zaleca się wykonanie badania okulistycznego 3-4 miesiące po rozpoczęciu leczenia. Pacjenci powinni zgłaszać wszelkie zaburzenia widzenia.

Należy wykonywać regularne badania okulistyczne u pacjentów leczonych siponimodem.

Wpływ na ciśnienie tętnicze

Leczenie siponimodem może powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego. Należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi podczas terapii.

Konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego u pacjentów leczonych siponimodem.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy zachować ostrożność stosując siponimod jednocześnie z:

  • Lekami przeciwnowotworowymi, immunomodulującymi lub immunosupresyjnymi
  • Lekami przeciwarytmicznymi klasy Ia i III
  • Lekami β-adrenolitycznymi
  • Inhibitorami CYP2C9 i CYP3A4
  • Induktorami CYP2C9 i CYP3A4

Konieczna jest ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu siponimodu z lekami wpływającymi na układ immunologiczny lub metabolizm leku.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Siponimod jest przeciwwskazany w ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez co najmniej 10 dni po przyjęciu ostatniej dawki. Nie zaleca się stosowania siponimodu podczas karmienia piersią.

Konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji u kobiet w wieku rozrodczym leczonych siponimodem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane siponimodu to:

  • Ból głowy (15%)
  • Nadciśnienie tętnicze (12,6%)
  • Limfopenia
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Bradykardia i zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego
  • Obrzęk plamki żółtej
  • Zakażenia, w tym półpasiec

Pacjenci leczeni siponimodem wymagają regularnego monitorowania pod kątem możliwych działań niepożądanych, szczególnie dotyczących układu sercowo-naczyniowego, wątroby i oczu.

Właściwości farmakologiczne

Siponimod jest modulatorem receptora sfingozyno-1-fosforanu (S1P). Wiąże się wybiórczo z receptorami S1P1 i S1P5. Działając jako antagonista receptorów S1P1 na limfocytach, siponimod zapobiega wyjściu limfocytów z węzłów chłonnych, co zmniejsza liczbę krążących limfocytów T i ogranicza stan zapalny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Mechanizm działania siponimodu polega na modulacji układu immunologicznego poprzez wpływ na receptory S1P, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego w OUN.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.