Matrifen®
Fentanyl
Matrifen® - Informacje dla lekarza
Wskazania
Matrifen jest wskazany w leczeniu:
- Ciężkiego, przewlekłego bólu u dorosłych, który wymaga stosowania opioidowych leków przeciwbólowych
- Długotrwałej terapii ciężkiego, przewlekłego bólu u dzieci od 2. roku życia, poddanych wcześniej terapii opioidowej
Dawkowanie
Dawkowanie Matrifenu powinno być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta, w oparciu o ocenę stanu klinicznego. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.
Systemy transdermalne Matrifen uwalniają odpowiednio 12, 25, 50, 75 i 100 μg/h fentanylu do krążenia ogólnego, co odpowiada dawce około 0,3; 0,6; 1,2; 1,8 i 2,4 mg fentanylu na dobę.
dawki początkowejWybór dawki początkowej powinien opierać się na dotychczasowym stosowaniu opioidów. Zaleca się stosowanie Matrifenu u pacjentów wykazujących tolerancję na opioidy. Należy uwzględnić obecny stan ogólny i medyczny pacjenta, w tym masę ciała, wiek, stopień osłabienia oraz tolerancję na opioidy.
Pacjenci dorośli
Pacjenci otrzymujący wcześniej opioidy: W celu zamiany doustnie lub parenteralnie stosowanych opioidów na Matrifen należy zastosować procedurę przeliczania potencjału analgetycznego. Dawkowanie może być następnie zwiększane lub zmniejszane w razie potrzeby o 12 μg/h lub 25 μg/h, aby osiągnąć najmniejszą skuteczną dawkę.
Pacjenci wcześniej nieprzyjmujący opioidów: Zasadniczo nie zaleca się podawania transdermalnie opioidów pacjentom, którzy wcześniej ich nie przyjmowali. Należy rozważyć inne sposoby podania (doustnie, parenteralnie). W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, należy rozważyć najmniejszą dawkę początkową (12 μg/h) i ściśle monitorować pacjenta.
Dawka doustnej morfiny (mg/24h) | Dawka Matrifenu (μg/h) |
---|---|
<44 | 12 |
45-134 | 25 |
135-224 | 50 |
225-314 | 75 |
315-404 | 100 |
Powyższa tabela przedstawia zalecane dawkowanie dla pacjentów stabilnych klinicznie. Dla pacjentów mniej stabilnych lub zmieniających schemat leczenia należy zastosować przelicznik 150:1.
Zwiększanie dawki i leczenie podtrzymujące
Matrifen należy zmieniać co 72 godziny. Dawkę należy zwiększać stopniowo, indywidualnie dla każdego pacjenta, aż do uzyskania równowagi między skutecznością przeciwbólową a tolerancją. Zwiększanie dawki powinno odbywać się w krokach co 12 μg/h lub 25 μg/h.
Po zwiększeniu dawki pacjent powinien stosować większą dawkę przez 2 okresy 72-godzinne przed kolejną zmianą. W przypadku konieczności zastosowania dawki >300 μg/h należy rozważyć alternatywne metody podawania opioidów.
Przerwanie stosowania
W przypadku konieczności przerwania stosowania Matrifenu, jego zastąpienie innymi opioidami powinno być stopniowe, rozpoczynając od małej dawki. Jest to związane ze stopniowym zmniejszaniem się stężenia fentanylu po usunięciu plastra (może trwać 20h lub dłużej).
Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjentów w podeszłym wieku należy dokładnie obserwować i indywidualnie dobierać dawkę. U pacjentów wcześniej nieprzyjmujących opioidów należy rozważyć tylko najmniejszą dawkę początkową (12 μg/h).
Zaburzenia czynności nerek i wątroby
Pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należy dokładnie obserwować i indywidualnie dobierać dawkę. U pacjentów wcześniej nieprzyjmujących opioidów należy rozważyć tylko najmniejszą dawkę początkową (12 μg/h).
Dzieci
Dzieci w wieku 16 lat i więcej: Stosować dawkowanie jak u dorosłych.
Dzieci w wieku 2-16 lat: Matrifen należy podawać wyłącznie dzieciom tolerującym opioidy, otrzymującym odpowiednik co najmniej 30 mg morfiny doustnie na dobę. Dawkowanie należy ustalić w oparciu o dobową dawkę morfiny podawanej doustnie.
Matrifenu nie należy stosować u dzieci poniżej 2 lat.
Warto zapamiętać
- Matrifen może być stosowany tylko u pacjentów tolerujących opioidy
- Należy ściśle monitorować pacjentów, szczególnie w pierwszych 24-72h po rozpoczęciu leczenia lub zwiększeniu dawki
Sposób podawania
Matrifen stosuje się przezskórnie. Plaster należy nakleić na nieowłosioną, niepodrażnioną i nieuszkodzoną skórę górnej części ciała lub ramienia. Przed aplikacją skórę należy umyć wodą (bez środków myjących) i dokładnie osuszyć. Plaster przykleja się, przyciskając dłonią przez około 30 sekund.
Plaster jest wodoodporny i można z nim brać prysznic. Należy unikać ekspozycji miejsca aplikacji na zewnętrzne źródła ciepła (np. sauna).
Plaster należy zmieniać co 72 godziny. Nowy plaster powinien być naklejony w innym miejscu niż poprzedni.
Prawidłowa aplikacja plastra ma kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia Matrifenem. Należy dokładnie poinstruować pacjenta o sposobie naklejania i zmiany plastra.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na fentanyl lub którykolwiek składnik preparatu
- Ostry lub pooperacyjny ból
- Ciężkie zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
Matrifen jest przeciwwskazany w bólu ostrym ze względu na brak możliwości szybkiego dostosowania dawki. Nie należy go stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami OUN.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Leczenie Matrifenem powinno być rozpoczynane i monitorowane przez doświadczonego lekarza, znającego farmakokinetykę fentanylu i ryzyko wystąpienia ciężkiej hipowentylacji.
Najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest depresja oddechowa. Ryzyko jej wystąpienia jest większe u pacjentów nieleczonych wcześniej opioidami, osób starszych i pacjentów z zaburzeniami czynności układu oddechowego.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując Matrifen u pacjentów z:
- Bradyarytmią
- Niedociśnieniem
- Zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
- Podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym
Podczas leczenia Matrifenem może rozwinąć się tolerancja oraz uzależnienie fizyczne i psychiczne.
Ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, w tym depresji oddechowej, pacjenci leczeni Matrifenem wymagają ścisłego monitorowania, szczególnie w początkowym okresie terapii i przy zwiększaniu dawki.
Interakcje
Należy unikać jednoczesnego stosowania:
- Inhibitorów MAO (zwiększone ryzyko działań niepożądanych opioidów)
- Silnych inhibitorów CYP3A4 (np. rytonawir, ketokonazol) - mogą zwiększać stężenie fentanylu
- Leków hamujących OUN (np. benzodiazepiny, leki przeciwpsychotyczne, alkohol) - nasilenie działania depresyjnego na OUN
- Częściowych agonistów/antagonistów opioidowych (np. buprenorfina, nalbufina) - mogą wywoływać objawy odstawienia
Interakcje Matrifenu z innymi lekami mogą prowadzić do poważnych działań niepożądanych lub zmniejszenia skuteczności leczenia. Konieczna jest dokładna analiza stosowanych przez pacjenta leków przed włączeniem Matrifenu.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania Matrifenu w okresie ciąży bez wyraźnych wskazań. Długotrwałe stosowanie w ciąży może prowadzić do wystąpienia zespołu odstawienia u noworodka.
Fentanyl przenika do mleka matki. Podczas leczenia Matrifenem należy przerwać karmienie piersią.
Stosowanie Matrifenu u kobiet w ciąży i karmiących piersią wiąże się z ryzykiem dla dziecka i powinno być starannie rozważone.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Nudności, wymioty, zaparcia
- Senność, zawroty głowy
- Ból głowy
- Świąd, nadmierna potliwość
Najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest depresja oddechowa.
Pacjenci powinni być poinformowani o możliwych działaniach niepożądanych i konieczności zgłaszania ich lekarzowi. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy depresji oddechowej.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania to nasilenie działań farmakologicznych fentanylu, przede wszystkim depresja oddechowa. Może wystąpić również śpiączka, zwężenie źrenic, hipotermia i bradykardia.
Leczenie przedawkowania obejmuje:
- Usunięcie plastra
- Podanie naloksonu (antagonista opioidowy)
- Leczenie objawowe (wspomaganie oddychania, płynoterapia)
Ze względu na długi okres półtrwania fentanylu po usunięciu plastra, pacjenci z przedawkowaniem wymagają długotrwałej obserwacji i monitorowania.
Właściwości farmakologiczne
Fentanyl jest silnym opioidowym lekiem przeciwbólowym, działającym głównie na receptory μ. Jego główne działania terapeutyczne to analgezja i sedacja.
Minimalne skuteczne stężenie fentanylu w surowicy u pacjentów nieleczonych wcześniej opioidami wynosi 0,3-1,5 ng/ml. Stężenia powyżej 2 ng/ml wiążą się ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych.
Znajomość właściwości farmakologicznych fentanylu pozwala na lepsze zrozumienie jego działania przeciwbólowego i potencjalnych działań niepożądanych.
Matrifen®

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia