Wyszukaj produkt

Marelim

Mycophenolic acid

tabl.
180 mg
120 szt.
Doustnie
Rx
100%
117,65
(1)
25,91
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Marelim
tabl.
360 mg
120 szt.
Doustnie
Rx
100%
236,13
(1)
49,44
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Marelim - informacje dla lekarza

Wskazania

Marelim jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z cyklosporyną i kortykosteroidami w profilaktyce ostrego odrzucania przeszczepu u dorosłych pacjentów po allogenicznym przeszczepieniu nerki.

Dawkowanie

Leczenie powinno być rozpoczynane i kontynuowane przez doświadczonych lekarzy transplantologów. Zalecana dawka wynosi 720 mg 2 razy na dobę (dawka dobowa 1440 mg). Taka dawka mykofenolanu sodu odpowiada 1 g mykofenolanu mofetylu podawanego 2 razy na dobę (dawka dobowa 2 g) w zakresie zawartości kwasu mykofenolowego (MPA).

U pacjentów po przeszczepieniu de novo, podawanie leku należy rozpocząć w ciągu 72 godzin po transplantacji. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez, jednak ważne jest przestrzeganie wybranego sposobu stosowania.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 720 mg 2 razy na dobę
Osoby w podeszłym wieku 720 mg 2 razy na dobę
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Brak konieczności dostosowania dawki, ale nie więcej niż 1440 mg/dobę u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Brak konieczności dostosowania dawki

Dawkowanie u dzieci i młodzieży nie zostało ustalone ze względu na brak wystarczających danych.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Marelim obejmują:

  • Nadwrażliwość na mykofenolan sodu, kwas mykofenolowy, mykofenolan mofetylu lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Stosowanie u kobiet karmiących piersią
  • Stosowanie u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących wysoce skutecznych metod antykoncepcji

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania leku Marelim należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Zwiększone ryzyko rozwoju chłoniaków i innych nowotworów złośliwych, zwłaszcza skóry
  • Zwiększone ryzyko zakażeń oportunistycznych
  • Możliwość wystąpienia hipogammaglobulinemii i nawracających infekcji
  • Ryzyko reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C
  • Możliwość wystąpienia wybiórczej aplazji układu czerwonokrwinkowego (PRCA)
  • Konieczność monitorowania morfologii krwi

Należy poinformować pacjentów o konieczności natychmiastowego zgłaszania wszelkich objawów zakażenia, niespodziewanego wystąpienia siniaków, krwawienia lub innych objawów zahamowania czynności szpiku kostnego.

Interakcje

Istotne interakcje leku Marelim obejmują:

  • Acyklowir/gancyklowir - możliwe zwiększenie stężenia obu leków
  • Leki zobojętniające zawierające związki magnezu i glinu - możliwe zmniejszenie wchłaniania mykofenolanu
  • Cholestyramina - możliwe zmniejszenie stężenia kwasu mykofenolowego
  • Cyklosporyna - możliwe zmniejszenie stężenia kwasu mykofenolowego
  • Takrolimus - możliwe zwiększenie stężenia kwasu mykofenolowego

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku Marelim w ciąży jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko wad rozwojowych płodu. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii i przez 6 tygodni po jej zakończeniu. Lek jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze
  • Leukopenia
  • Zaburzenia elektrolitowe (hipokalcemia, hipokaliemia, hiperurykemia)
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Biegunka, nudności, wymioty
  • Bóle stawów

Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia poważnych działań niepożądanych, takich jak zakażenia oportunistyczne, nowotwory złośliwe czy zaburzenia hematologiczne.

Wnioski

Marelim jest skutecznym lekiem immunosupresyjnym stosowanym w profilaktyce odrzucania przeszczepu nerki. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych. Kluczowe jest dostosowanie dawki do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz ścisła współpraca z doświadczonym zespołem transplantologicznym.

Warto zapamiętać
  • Marelim stosuje się w skojarzeniu z cyklosporyną i kortykosteroidami
  • Zalecana dawka to 720 mg 2 razy na dobę

Mechanizm działania

Kwas mykofenolowy (MPA), substancja czynna leku Marelim, jest silnym, selektywnym, niekompetycyjnym i odwracalnym inhibitorem dehydrogenazy inozynomonofosforanu. MPA hamuje syntezę de novo nukleotydów guaninowych, bez wbudowywania się w strukturę DNA. Działanie to prowadzi do zahamowania proliferacji limfocytów T i B, które są głównie zależne od syntezy puryn de novo.

Właściwości farmakokinetyczne

Marelim jest dostępny w postaci tabletek dojelitowych, co zapewnia ochronę przed działaniem soku żołądkowego. Lek jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po około 1-2 godzinach. MPA wiąże się silnie z białkami osocza (97%). Metabolizm zachodzi głównie w wątrobie, a wydalanie odbywa się głównie z moczem.

Wnioski

Marelim jest cennym narzędziem w profilaktyce odrzucania przeszczepu nerki. Jego skuteczność wynika z selektywnego hamowania proliferacji limfocytów. Jednakże, ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane, stosowanie leku wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego dostosowania terapii.


1) Stan po przeszczepie narządu unaczynionego bądź szpiku
Stan po przeszczepie kończyny, rogówki, tkanek lub komórek
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.