MIG; - dla dzieci Forte o smaku truskawkowym
Ibuprofen
MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym - informacje dla lekarza
Wskazania
Produkt leczniczy MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego:
- Bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu
- Gorączki
Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała od 10 kg (w wieku od 1 roku życia), młodzieży i dorosłych.
Dawkowanie
Dawka 400 mg. Zalecane dawkowanie przedstawiono w poniższej tabeli:
Grupa wiekowa (masa ciała) | Dawka pojedyncza | Maksymalna dawka dobowa |
---|---|---|
Dzieci 6-9 lat (20-29 kg) | 200 mg | 600 mg |
Dzieci 10-12 lat (30-39 kg) | 200 mg | 800 mg |
Młodzież od 12 lat i dorośli (≥40 kg) | 200-400 mg | 1200 mg |
Dawkowanie u dzieci i młodzieży zależy od masy ciała lub wieku. Dawka pojedyncza powinna wynosić 7-10 mg/kg masy ciała, a maksymalna dawka dobowa 30 mg/kg masy ciała. Przerwa między kolejnymi dawkami powinna wynosić co najmniej 6 godzin.
Dawkowanie leku MIG dla dzieci Forte należy dostosować do wieku i masy ciała pacjenta, przestrzegając zalecanych dawek pojedynczych i maksymalnych dawek dobowych.
Czas stosowania
Produkt leczniczy przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż:
- 3 dni u dzieci i młodzieży
- 3 dni w przypadku leczenia gorączki u dorosłych
- 4 dni w przypadku leczenia bólu u dorosłych
Lek MIG dla dzieci Forte powinien być stosowany krótkotrwale. W przypadku utrzymywania się objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagana zmiana dawkowania. Należy jednak zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwy profil działań niepożądanych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz z łagodnymi/umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek i wątroby nie ma konieczności modyfikacji dawkowania, ale należy zachować ostrożność. Lek jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek i wątroby.
Sposób podawania
Zawiesinę doustną można przyjmować niezależnie od posiłków. Osobom z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie leku podczas posiłków. Przed użyciem butelkę należy energicznie wstrząsnąć.
Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna z podziałką co 0,25 ml do 5 ml. 5 ml zawiesiny odpowiada dawce 100 mg ibuprofenu.
Lek MIG dla dzieci Forte może być przyjmowany niezależnie od posiłków, ale osobom z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie go w trakcie jedzenia. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. skurcz oskrzeli, astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) związane z przyjęciem ASA lub innych NLPZ
- Zaburzenia hemopoezy o niewyjaśnionej etiologii
- Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (2 lub więcej epizodów)
- Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ
- Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie
- Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA)
- Ciężkie odwodnienie
- Ostatni trymestr ciąży
Lek MIG dla dzieci Forte jest przeciwwskazany w wielu stanach klinicznych, w tym nadwrażliwości na składniki, chorobach przewodu pokarmowego, zaburzeniach krwawienia, ciężkiej niewydolności narządów oraz w III trymestrze ciąży.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Bezpieczeństwo przewodu pokarmowego
Należy unikać jednoczesnego stosowania leku z innymi NLPZ. Ryzyko krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego wzrasta wraz z dawką NLPZ, u pacjentów z owrzodzeniem w wywiadzie oraz u osób w podeszłym wieku. W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego należy natychmiast przerwać stosowanie leku.
Wpływ na układ krążenia
U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i/lub niewydolnością serca w wywiadzie należy zachować ostrożność. Stosowanie ibuprofenu w dużych dawkach (2400 mg/dobę) może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka incydentów zakrzepowo-zatorowych.
Reakcje skórne
Bardzo rzadko obserwowano ciężkie reakcje skórne, niektóre zakończone zgonem. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów wysypki, zmian na błonach śluzowych lub innych objawów nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku.
Wpływ na nerki
U pacjentów odwodnionych, z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, przyjmujących leki moczopędne lub inhibitory ACE istnieje zwiększone ryzyko nefrotoksyczności. Należy monitorować czynność nerek u tych pacjentów.
Stosowanie leku MIG dla dzieci Forte wymaga zachowania szczególnej ostrożności u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, układu krążenia, zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz u osób w podeszłym wieku. Konieczne jest monitorowanie pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.
Interakcje
Lek MIG dla dzieci Forte może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:
- Inne NLPZ i ASA - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
- Leki przeciwzakrzepowe - nasilenie działania przeciwzakrzepowego
- Leki przeciwnadciśnieniowe - osłabienie działania hipotensyjnego
- Glikokortykosteroidy - zwiększone ryzyko owrzodzeń przewodu pokarmowego
- Leki przeciwpłytkowe i SSRI - zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego
- Metotreksat - zwiększenie stężenia metotreksatu we krwi
- Cyklosporyna - zwiększone ryzyko nefrotoksyczności
Stosowanie leku MIG dla dzieci Forte może prowadzić do istotnych klinicznie interakcji z wieloma grupami leków. Konieczna jest szczególna ostrożność i monitorowanie pacjentów przyjmujących jednocześnie inne leki.
Ciąża i laktacja
Stosowanie leku w I i II trymestrze ciąży możliwe tylko w razie bezwzględnej konieczności. Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach, zwykle nie jest konieczne przerywanie karmienia piersią przy krótkotrwałym stosowaniu leku.
Lek MIG dla dzieci Forte należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży, jest przeciwwskazany w III trymestrze. Krótkotrwałe stosowanie podczas karmienia piersią jest zwykle bezpieczne.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia żołądka i jelit (bóle brzucha, nudności, biegunka)
- Reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd)
- Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (ból głowy, zawroty głowy)
- Zaburzenia czynności wątroby i nerek
- Krwawienia z przewodu pokarmowego (rzadko)
Stosowanie leku MIG dla dzieci Forte może wiązać się z występowaniem różnorodnych działań niepożądanych, głównie ze strony przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Konieczne jest monitorowanie pacjentów i poinformowanie ich o możliwych objawach niepożądanych.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (ból głowy, zawroty głowy, utrata przytomności), bóle brzucha, nudności, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności nerek i wątroby. Nie ma swoistej odtrutki, leczenie jest objawowe.
W przypadku przedawkowania leku MIG dla dzieci Forte konieczne jest wdrożenie leczenia objawowego i monitorowanie pacjenta pod kątem potencjalnych powikłań.
Warto zapamiętać
- MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym zawiera 20 mg ibuprofenu w 1 ml zawiesiny
- Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu bólu i gorączki u dzieci od 1 roku życia, młodzieży i dorosłych