Wyszukaj produkt

MIG; - dla dzieci Forte o smaku truskawkowym

Ibuprofen

tabl. powl.
400 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
13,01
MIG
tabl. powl.
400 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
8,79
MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym
zaw. doust.
40 mg/ml
1 but. 100 ml
Doustnie
OTC
100%
22,27

MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym - informacje dla lekarza

Wskazania

Produkt leczniczy MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego:

  • Bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu
  • Gorączki

Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała od 10 kg (w wieku od 1 roku życia), młodzieży i dorosłych.

Dawkowanie

Dawka 400 mg. Zalecane dawkowanie przedstawiono w poniższej tabeli:

Grupa wiekowa (masa ciała) Dawka pojedyncza Maksymalna dawka dobowa
Dzieci 6-9 lat (20-29 kg) 200 mg 600 mg
Dzieci 10-12 lat (30-39 kg) 200 mg 800 mg
Młodzież od 12 lat i dorośli (≥40 kg) 200-400 mg 1200 mg

Dawkowanie u dzieci i młodzieży zależy od masy ciała lub wieku. Dawka pojedyncza powinna wynosić 7-10 mg/kg masy ciała, a maksymalna dawka dobowa 30 mg/kg masy ciała. Przerwa między kolejnymi dawkami powinna wynosić co najmniej 6 godzin.

Dawkowanie leku MIG dla dzieci Forte należy dostosować do wieku i masy ciała pacjenta, przestrzegając zalecanych dawek pojedynczych i maksymalnych dawek dobowych.

Czas stosowania

Produkt leczniczy przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż:

  • 3 dni u dzieci i młodzieży
  • 3 dni w przypadku leczenia gorączki u dorosłych
  • 4 dni w przypadku leczenia bólu u dorosłych

Lek MIG dla dzieci Forte powinien być stosowany krótkotrwale. W przypadku utrzymywania się objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagana zmiana dawkowania. Należy jednak zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwy profil działań niepożądanych.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

U pacjentów w podeszłym wieku oraz z łagodnymi/umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek i wątroby nie ma konieczności modyfikacji dawkowania, ale należy zachować ostrożność. Lek jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek i wątroby.

Sposób podawania

Zawiesinę doustną można przyjmować niezależnie od posiłków. Osobom z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie leku podczas posiłków. Przed użyciem butelkę należy energicznie wstrząsnąć.

Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna z podziałką co 0,25 ml do 5 ml. 5 ml zawiesiny odpowiada dawce 100 mg ibuprofenu.

Lek MIG dla dzieci Forte może być przyjmowany niezależnie od posiłków, ale osobom z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie go w trakcie jedzenia. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. skurcz oskrzeli, astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) związane z przyjęciem ASA lub innych NLPZ
  • Zaburzenia hemopoezy o niewyjaśnionej etiologii
  • Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (2 lub więcej epizodów)
  • Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ
  • Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA)
  • Ciężkie odwodnienie
  • Ostatni trymestr ciąży

Lek MIG dla dzieci Forte jest przeciwwskazany w wielu stanach klinicznych, w tym nadwrażliwości na składniki, chorobach przewodu pokarmowego, zaburzeniach krwawienia, ciężkiej niewydolności narządów oraz w III trymestrze ciąży.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Bezpieczeństwo przewodu pokarmowego

Należy unikać jednoczesnego stosowania leku z innymi NLPZ. Ryzyko krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego wzrasta wraz z dawką NLPZ, u pacjentów z owrzodzeniem w wywiadzie oraz u osób w podeszłym wieku. W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego należy natychmiast przerwać stosowanie leku.

Wpływ na układ krążenia

U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i/lub niewydolnością serca w wywiadzie należy zachować ostrożność. Stosowanie ibuprofenu w dużych dawkach (2400 mg/dobę) może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Reakcje skórne

Bardzo rzadko obserwowano ciężkie reakcje skórne, niektóre zakończone zgonem. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów wysypki, zmian na błonach śluzowych lub innych objawów nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku.

Wpływ na nerki

U pacjentów odwodnionych, z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, przyjmujących leki moczopędne lub inhibitory ACE istnieje zwiększone ryzyko nefrotoksyczności. Należy monitorować czynność nerek u tych pacjentów.

Stosowanie leku MIG dla dzieci Forte wymaga zachowania szczególnej ostrożności u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, układu krążenia, zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz u osób w podeszłym wieku. Konieczne jest monitorowanie pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.

Interakcje

Lek MIG dla dzieci Forte może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Inne NLPZ i ASA - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Leki przeciwzakrzepowe - nasilenie działania przeciwzakrzepowego
  • Leki przeciwnadciśnieniowe - osłabienie działania hipotensyjnego
  • Glikokortykosteroidy - zwiększone ryzyko owrzodzeń przewodu pokarmowego
  • Leki przeciwpłytkowe i SSRI - zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Metotreksat - zwiększenie stężenia metotreksatu we krwi
  • Cyklosporyna - zwiększone ryzyko nefrotoksyczności

Stosowanie leku MIG dla dzieci Forte może prowadzić do istotnych klinicznie interakcji z wieloma grupami leków. Konieczna jest szczególna ostrożność i monitorowanie pacjentów przyjmujących jednocześnie inne leki.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w I i II trymestrze ciąży możliwe tylko w razie bezwzględnej konieczności. Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach, zwykle nie jest konieczne przerywanie karmienia piersią przy krótkotrwałym stosowaniu leku.

Lek MIG dla dzieci Forte należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży, jest przeciwwskazany w III trymestrze. Krótkotrwałe stosowanie podczas karmienia piersią jest zwykle bezpieczne.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (bóle brzucha, nudności, biegunka)
  • Reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd)
  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (ból głowy, zawroty głowy)
  • Zaburzenia czynności wątroby i nerek
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego (rzadko)

Stosowanie leku MIG dla dzieci Forte może wiązać się z występowaniem różnorodnych działań niepożądanych, głównie ze strony przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Konieczne jest monitorowanie pacjentów i poinformowanie ich o możliwych objawach niepożądanych.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (ból głowy, zawroty głowy, utrata przytomności), bóle brzucha, nudności, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności nerek i wątroby. Nie ma swoistej odtrutki, leczenie jest objawowe.

W przypadku przedawkowania leku MIG dla dzieci Forte konieczne jest wdrożenie leczenia objawowego i monitorowanie pacjenta pod kątem potencjalnych powikłań.

Warto zapamiętać
  • MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym zawiera 20 mg ibuprofenu w 1 ml zawiesiny
  • Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu bólu i gorączki u dzieci od 1 roku życia, młodzieży i dorosłych


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.