MIG; - dla dzieci Forte o smaku truskawkowym
Ibuprofen
MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym - informacje dla lekarza
Wskazania
Produkt leczniczy MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego:
- bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu
- gorączki
Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała od 10 kg (w wieku od 1 roku życia), młodzieży i dorosłych.
Dawkowanie
Dawka produktu zależy od masy ciała i wieku pacjenta. Pojedyncza dawka powinna wynosić 7-10 mg/kg masy ciała, a maksymalna dawka dobowa 30 mg/kg masy ciała. Przerwa między kolejnymi dawkami nie powinna być krótsza niż 6 godzin.
Wiek/masa ciała | Dawka jednorazowa | Maksymalna dawka dobowa |
---|---|---|
Dzieci 1-3 lat (10-15 kg) | 100 mg | 300 mg |
Dzieci 4-5 lat (16-19 kg) | 150 mg | 450 mg |
Dzieci 6-9 lat (20-29 kg) | 200 mg | 600 mg |
Dzieci 10-11 lat (30-39 kg) | 200 mg | 800 mg |
Młodzież od 12 lat i dorośli (≥40 kg) | 200-400 mg | 1200 mg |
Dawkowanie należy dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.
Sposób podawania
Zawiesinę doustną można przyjmować niezależnie od posiłków. Osobom z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie leku podczas posiłków. Przed użyciem butelkę należy energicznie wstrząsnąć. Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna z podziałką co 0,25 ml do 5 ml.
Przeciwwskazania
Stosowanie leku jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. skurcz oskrzeli, astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) związane z przyjęciem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ
- Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, perforacja lub krwawienie w wywiadzie
- Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ
- Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie
- Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA)
- Ciężkie odwodnienie
- Ostatni trymestr ciąży
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów:
- W podeszłym wieku
- Z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie
- Z nadciśnieniem tętniczym i/lub niewydolnością serca
- Z zaburzeniami czynności nerek
- Z zaburzeniami czynności wątroby
- Z zaburzeniami krzepnięcia krwi
- Z astmą oskrzelową
Jednoczesne, długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek.
Interakcje
Należy zachować ostrożność stosując ibuprofen jednocześnie z:
- Innymi NLPZ, w tym selektywnymi inhibitorami COX-2
- Kwasem acetylosalicylowym
- Lekami przeciwzakrzepowymi
- Lekami przeciwnadciśnieniowymi
- Glikozydami nasercowymi
- Kortykosteroidami
- Lekami przeciwpłytkowymi
- Selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
- Metotreksatem
- Cyklosporyną
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie ibuprofenu w I i II trymestrze ciąży nie jest zalecane. W III trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwwskazane. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Krótkotrwałe stosowanie leku u kobiet karmiących piersią zazwyczaj nie wymaga przerwania karmienia.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia żołądka i jelit (np. nudności, bóle brzucha, biegunka)
- Reakcje nadwrażliwości (np. wysypka, świąd)
- Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (np. ból głowy, zawroty głowy)
Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenia czy reakcje anafilaktyczne.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, ból brzucha, ból głowy, senność, depresję ośrodkowego układu nerwowego i układu oddechowego. W ciężkich przypadkach może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzeń czynności nerek i wątroby. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące.
Warto zapamiętać
- MIG dla dzieci Forte zawiera ibuprofen w dawce 20 mg/ml
- Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 30 mg/kg masy ciała
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Lek wykazuje również przemijające działanie hamujące agregację płytek krwi.