Wyszukaj produkt

Lynparza

Olaparib

kaps. twarde
50 mg
448 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Lynparza (olaparyb) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Produkt Lynparza jest wskazany do stosowania w monoterapii, w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentek z platynowrażliwym nawrotowym surowiczym rakiem jajnika o niskim stopniu zróżnicowania, rakiem jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, z mutacją BRCA (dziedziczną i/lub somatyczną), u których uzyskano odpowiedź (całkowitą lub częściową) na chemioterapię opartą na związkach platyny.

Lynparza wykazuje skuteczność w leczeniu podtrzymującym u pacjentek z platynowrażliwym nawrotowym rakiem jajnika i mutacją BRCA, co może przyczynić się do wydłużenia czasu do progresji choroby.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem Lynparza powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz doświadczony w stosowaniu przeciwnowotworowych produktów leczniczych. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest potwierdzenie obecności mutacji genu BRCA u pacjentki. Status mutacji BRCA powinien zostać określony przez doświadczone laboratorium z użyciem walidowanego testu.

Zalecana dawka produktu Lynparza wynosi 400 mg (8 kapsułek) dwa razy na dobę, co odpowiada całkowitej dawce dobowej 800 mg. Pacjentki powinny rozpocząć leczenie nie później niż 8 tygodni po podaniu ostatniej dawki leków w schemacie zawierającym pochodne platyny.

Dawkowanie Częstość podawania Całkowita dawka dobowa
400 mg (8 kapsułek) 2 razy na dobę 800 mg

Tabela 1. Schemat dawkowania produktu Lynparza

Zaleca się kontynuowanie leczenia do czasu wystąpienia progresji choroby podstawowej. Nie ma danych dotyczących powtórnego leczenia produktem Lynparza po wystąpieniu progresji.

W przypadku pominięcia dawki, pacjentka powinna przyjąć kolejną dawkę o zaplanowanej porze. Stosowanie leku można przerwać w celu opanowania działań niepożądanych takich jak nudności, wymioty, biegunka i niedokrwistość. Można również rozważyć zmniejszenie dawki leku.

Zalecana dawka zredukowana wynosi 200 mg dwa razy na dobę (całkowita dawka dobowa 400 mg). W przypadku konieczności dalszej redukcji, można rozważyć zmniejszenie dawki do 100 mg dwa razy na dobę (całkowita dawka dobowa 200 mg).

Warto zapamiętać
  • Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest potwierdzenie obecności mutacji BRCA
  • Zalecana dawka to 400 mg dwa razy na dobę, możliwa redukcja dawki w razie działań niepożądanych

Specjalne grupy pacjentów

Pacjentki w podeszłym wieku: U pacjentek w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowywanie dawki początkowej. Dostępne są ograniczone dane kliniczne dotyczące stosowania u pacjentek ≥75 lat.

Pacjentki z niewydolnością nerek: Lynparza może być podawany u pacjentek z łagodną niewydolnością nerek (ClCr >50 ml/min). U pacjentek z umiarkowaną (ClCr <50 ml/min) lub ciężką (ClCr <30 ml/min) niewydolnością nerek lek można stosować tylko jeśli korzyści przewyższają potencjalne ryzyko, przy ścisłej obserwacji czynności nerek i działań niepożądanych.

Pacjentki z niewydolnością wątroby: Produkt nie jest zalecany do stosowania u pacjentek z niewydolnością wątroby (stężenie bilirubiny >1,5 x GGN), ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie.

Dostępne są ograniczone dane dotyczące stosowania produktu Lynparza u pacjentek rasy niekaukaskiej oraz pacjentów w stanie sprawności 2-4. Nie jest wymagane dostosowanie dawki ze względu na przynależność etniczną.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Lynparza jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną (olaparyb) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Karmienie piersią podczas leczenia oraz przez 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki leku

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Toksyczność hematologiczna: U pacjentek leczonych olaparybem zgłaszano występowanie toksyczności hematologicznej, w tym niedokrwistości, neutropenii, małopłytkowości oraz limfopenii. Zaleca się wykonywanie badań morfologii krwi wyjściowo, a następnie co miesiąc przez pierwsze 12 miesięcy leczenia oraz okresowo po tym czasie.

Zespół mielodysplastyczny/ostra białaczka szpikowa (MDS/AML): U niewielkiej liczby pacjentek otrzymujących olaparyb zgłaszano wystąpienie MDS/AML. W przypadku potwierdzenia MDS/AML należy wdrożyć odpowiednie leczenie i zaprzestać podawania produktu Lynparza.

Zapalenie płuc: W przypadku wystąpienia nowych lub pogarszających się objawów ze strony układu oddechowego, należy przerwać leczenie produktem Lynparza i przeprowadzić diagnostykę. Jeśli zostanie potwierdzone zapalenie płuc, należy odstawić lek i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Ciąża i antykoncepcja: Produktu Lynparza nie należy stosować podczas ciąży ze względu na potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia oraz przez 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki.

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwość wystąpienia astenii, zmęczenia i zawrotów głowy podczas leczenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy unikać jednoczesnego stosowania olaparybu z silnymi inhibitorami lub induktorami CYP3A. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania z inhibitorami CYP3A4 lub inhibitorami glikoproteiny P, zaleca się ścisłe monitorowanie pacjenta.

Olaparyb może wpływać na metabolizm innych leków, w tym substratów CYP3A4, P-gp, BRCP, OATP1B1, OCT1 i OCT2. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków, szczególnie produktów o wąskim indeksie terapeutycznym.

Skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być zmniejszona podczas jednoczesnego stosowania z olaparybem.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane związane ze stosowaniem olaparybu w monoterapii to:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność
  • Zaburzenia ogólne: uczucie zmęczenia, ból głowy, zawroty głowy
  • Zaburzenia metabolizmu: zmniejszenie łaknienia
  • Zaburzenia hematologiczne: niedokrwistość, neutropenia, limfopenia
  • Zaburzenia biochemiczne: zwiększenie średniej objętości krwinek czerwonych, zwiększenie stężenia kreatyniny

Większość działań niepożądanych ma nasilenie łagodne do umiarkowanego (stopień 1 lub 2 wg CTCAE) i zazwyczaj nie wymaga odstawienia leku.

Właściwości farmakologiczne

Olaparyb jest silnym inhibitorem ludzkich enzymów polimeraz poli-ADP-rybozy (PARP-1, PARP-2 i PARP-3). Hamuje on wzrost niektórych nowotworowych linii komórkowych in vitro oraz wzrost guzów in vivo, stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z uznanymi chemioterapeutykami.

Mechanizm działania olaparybu polega na blokowaniu aktywności enzymów PARP, co prowadzi do nagromadzenia uszkodzeń DNA w komórkach nowotworowych i w konsekwencji do ich śmierci. Efekt ten jest szczególnie widoczny w komórkach z defektem naprawy DNA, takich jak komórki z mutacją BRCA.

Podsumowanie

Lynparza (olaparyb) jest innowacyjnym lekiem stosowanym w leczeniu podtrzymującym pacjentek z platynowrażliwym nawrotowym rakiem jajnika z mutacją BRCA. Wykazuje on skuteczność w wydłużaniu czasu do progresji choroby, przy akceptowalnym profilu bezpieczeństwa. Kluczowe jest staranne monitorowanie pacjentek pod kątem działań niepożądanych, szczególnie hematologicznych, oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących dawkowania i środków ostrożności.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).