Wyszukaj produkt

Lutathera

Lutetium (177Lu) oxodotreotide

inf.[roztw.]
370 MBq/ml
1 fiol. 20,5 - 25 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
93960,00
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Lutathera jest wskazany do leczenia nieoperacyjnych lub z przerzutami, postępujących, dobrze zróżnicowanych (G1 i G2) guzów neuroendokrynnych trzustki i przewodu pokarmowego (GEP-NET) z ekspresją receptorów somatostatyny u dorosłych pacjentów.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie

Zalecany schemat leczenia produktem Lutathera u dorosłych obejmuje 4 infuzje po 7400 MBq każda. Zalecany odstęp pomiędzy każdym podaniem wynosi 8 tygodni.

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest potwierdzenie nadekspresji receptorów somatostatyny w tkance guza za pomocą obrazowania (scyntygrafia lub PET). Wychwyt guza powinien być co najmniej równy prawidłowemu wychwytowi w wątrobie.

Liczba infuzji Dawka na infuzję Odstęp między infuzjami
4 7400 MBq 8 tygodni

W celu ochrony nerek należy podawać dożylnie roztwór aminokwasów przez 4 godziny. Infuzję roztworu aminokwasów należy rozpocząć 30 minut przed rozpoczęciem infuzji produktu Lutathera.

Monitorowanie leczenia

Przed każdym podaniem i podczas leczenia wymagane jest przeprowadzanie testów laboratoryjnych w celu ponownej oceny stanu pacjenta i ewentualnego dostosowania protokołu terapeutycznego. Minimalne badania obejmują:

  • Badania hematologiczne (hemoglobina, liczba białych krwinek, liczba płytek krwi)
  • Czynność nerek (stężenie kreatyniny w surowicy i klirens kreatyniny)
  • Czynność wątroby (AlAT, AspAT, albuminy, bilirubina)

Badania te należy wykonywać co najmniej raz w ciągu 2-4 tygodni przed podaniem i wkrótce po podaniu produktu Lutathera. Zaleca się również kontynuowanie badań co 4 tygodnie przez co najmniej 3 miesiące po ostatniej infuzji, a następnie co 6 miesięcy.

Modyfikacja dawkowania

W przypadku wystąpienia ciężkich lub nieakceptowalnych działań niepożądanych może być konieczne:

  • Czasowe przerwanie podawania leku
  • Wydłużenie odstępu między dawkami z 8 tygodni do maksymalnie 16 tygodni
  • Zmniejszenie dawki
  • Zakończenie leczenia

Szczegółowe wytyczne dotyczące modyfikacji dawkowania znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku: Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w wieku ≥65 lat. Jednak u pacjentów ≥70 lat zaleca się ścisłą obserwację ze względu na zwiększone ryzyko toksyczności hematologicznej.

Zaburzenia czynności nerek: Nie zaleca się leczenia produktem Lutathera u pacjentów z wyjściowym klirensem kreatyniny <40 ml/min. U pacjentów z klirensem kreatyniny ≥40 ml/min nie ma konieczności dostosowania dawki, ale zaleca się częstsze monitorowanie czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby: Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby powinni być leczeni wyłącznie po starannej ocenie stosunku korzyści do ryzyka.

Dzieci i młodzież: Stosowanie produktu Lutathera u dzieci i młodzieży nie jest właściwe we wskazaniu GEP-NET (z wyjątkiem nerwiaka zarodkowego, nerwiaka zarodkowego zwojowego i guza chromochłonnego).

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża (stwierdzona lub podejrzewana)
  • Niewydolność nerek z klirensem kreatyniny <30 ml/min

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Narażenie na promieniowanie

Narażenie na promieniowanie jonizujące musi być uzasadnione prawdopodobną korzyścią. Należy podać możliwie najmniejszą dawkę promieniowania pozwalającą uzyskać wymagane działanie terapeutyczne.

Toksyczność hematologiczna

Ze względu na potencjalne działania niepożądane, należy kontrolować morfologię krwi przed rozpoczęciem leczenia, podczas leczenia oraz do ustąpienia ewentualnych działań toksycznych. Pacjenci z zaburzeniami hematologicznymi oraz pacjenci po wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii mogą być w grupie zwiększonego ryzyka toksyczności hematologicznej.

Zespół mielodysplastyczny i ostra białaczka

Obserwowano późne wystąpienie zespołu mielodysplastycznego (MDS) i ostrej białaczki (AL) po leczeniu produktem Lutathera. Należy monitorować pacjentów pod kątem tych powikłań.

Ochrona nerek

Konieczne jest jednoczesne podawanie roztworu aminokwasów w celu ochrony nerek. Należy monitorować czynność nerek przed leczeniem, w jego trakcie i po zakończeniu.

Zaburzenia czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby konieczne jest dokładne rozważenie dawki radioaktywności. Należy monitorować czynność wątroby podczas leczenia.

Zespół rozpadu guza

Zgłaszano przypadki zespołu rozpadu guza po terapii produktem Lutathera. Pacjenci z niewydolnością nerek i dużą objętością guza mogą być w grupie zwiększonego ryzyka.

Środki ostrożności dotyczące ochrony radiologicznej

Należy stosować odpowiednie środki ostrożności dotyczące ochrony przed promieniowaniem podczas podawania produktu i po jego podaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Warto zapamiętać
  • Lutathera jest wskazana w leczeniu nieoperacyjnych lub przerzutowych GEP-NET z ekspresją receptorów somatostatyny
  • Konieczne jest jednoczesne podawanie roztworu aminokwasów w celu ochrony nerek

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Somatostatyna i jej analogi mogą konkurencyjnie wiązać się z receptorami somatostatyny i zaburzać skuteczność produktu Lutathera. Należy unikać podawania długo działających analogów somatostatyny w ciągu 30 dni przed podaniem Lutathera. W razie konieczności można stosować krótko działające analogi do 24 godzin przed podaniem Lutathera.

Należy unikać wielokrotnego podawania dużych dawek glikokortykosteroidów podczas leczenia Lutatherą, gdyż mogą one zmniejszać ekspresję receptorów SST2.

Nie stwierdzono istotnych interakcji z enzymami CYP450, glikoproteiną P oraz innymi transporterami w badaniach przedklinicznych.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Stosowanie produktu Lutathera jest przeciwwskazane w ciąży ze względu na ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym. Przed zastosowaniem leku należy wykluczyć ciążę.

Karmienie piersią: Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia produktem Lutathera ze względu na potencjalne zagrożenie dla dziecka.

Płodność: Promieniowanie jonizujące może potencjalnie wywierać toksyczne działanie na gonady. Zaleca się konsultację genetyczną u pacjentów planujących potomstwo po zakończeniu leczenia. Można rozważyć zamrożenie nasienia lub komórek jajowych przed rozpoczęciem terapii.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Nudności i wymioty (bardzo często)
  • Trombocytopenia, limfopenia, niedokrwistość, pancytopenia (bardzo często)
  • Zmęczenie (bardzo często)
  • Zmniejszenie łaknienia (bardzo często)

Inne istotne działania niepożądane to:

  • Zespół mielodysplastyczny i ostra białaczka (niezbyt często)
  • Uszkodzenie nerek
  • Hepatotoksyczność

Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, gdyż Lutathera jest dostarczana jako produkt gotowy do użycia w pojedynczej dawce. W razie przedawkowania należy zwiększyć eliminację radionuklidu poprzez wymuszoną diurezę i częste opróżnianie pęcherza. Konieczne jest ścisłe monitorowanie parametrów hematologicznych i biochemicznych przez co najmniej 10 tygodni.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Lutetu oksodotreotyd (177Lu) wykazuje duże powinowactwo do receptorów somatostatyny typu 2 (SST2). Wiąże się z komórkami nowotworowymi z nadekspresją SST2. Lutet-177 emituje promieniowanie β- o średnim zasięgu penetracji 0,67 mm, co pozwala na zniszczenie komórek guza przy ograniczonym uszkodzeniu sąsiednich zdrowych tkanek.

Lutathera jest wydalana głównie przez nerki. Obserwuje się stopniowe pogarszanie czynności filtracji kłębuszkowej w miesiącach i latach po ekspozycji na lek.

Wnioski

Lutathera stanowi istotną opcję terapeutyczną dla pacjentów z nieoperacyjnymi lub przerzutowymi GEP-NET z ekspresją receptorów somatostatyny. Wymaga jednak ścisłego monitorowania ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie hematologiczne i nerkowe. Kluczowe jest przestrzeganie zasad ochrony radiologicznej podczas stosowania tego radiofarmaceutyku.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.