Wyszukaj produkt

Lunapret®

Humulus extract + Valeriana extract

tabl.
250 mg+ 60 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
20,12

Lunapret® - Profesjonalna informacja dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Lunapret® jest preparatem przeznaczonym do stosowania w przypadkach trudności z zasypianiem oraz niespokojnego snu. Lek ten może być szczególnie pomocny dla pacjentów cierpiących na bezsenność lub zaburzenia snu.

Preparat Lunapret® zawiera kombinację ekstraktów roślinnych, które tradycyjnie są stosowane w leczeniu zaburzeń snu. Główne składniki aktywne to ekstrakt z korzenia waleriany (Valeriana officinalis) oraz ekstrakt z szyszek chmielu (Humulus lupulus).

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Standardowa dawka Maksymalna dawka Czas podania
Młodzież powyżej 12 lat, dorośli i osoby w podeszłym wieku 2 tabletki 3 tabletki 1 godzina przed snem

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając niewielką ilością płynu.

Dawkowanie można dostosować w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na lek. W przypadku braku satysfakcjonującego efektu przy standardowej dawce, można ją zwiększyć do 3 tabletek, zachowując ostrożność i monitorując pacjenta pod kątem ewentualnych działań niepożądanych.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Lunapret® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne (korzeń waleriany, szyszki chmielu) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ostra niewydolność nerek
  • Zaburzenia czynności wątroby

Należy zachować szczególną ostrożność przy przepisywaniu leku pacjentom z chorobami nerek lub wątroby, ze względu na brak wystarczających badań klinicznych w tych grupach pacjentów.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Chociaż nie są wymagane specjalne środki ostrożności, należy poinformować pacjentów o potencjalnym wpływie leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Mimo braku jednoznacznych danych, zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu bezpośrednio po przyjęciu preparatu.

Warto zapamiętać
  • Lunapret® jest skuteczny w leczeniu trudności z zasypianiem i niespokojnego snu
  • Standardowa dawka to 2 tabletki na godzinę przed snem, z możliwością zwiększenia do 3 tabletek w razie potrzeby

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Dotychczas nie odnotowano istotnych interakcji z innymi lekami, jednakże należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Działanie preparatów zawierających korzeń waleriany może być nasilone przez jednoczesne spożycie alkoholu
  • Brak danych o interakcjach z innymi lekami, ale nie można ich wykluczyć

Zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie leków nasennych i przeciwlękowych.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak jest wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu Lunapret® w okresie ciąży i karmienia piersią. W związku z tym:

  • Stosowanie preparatu w okresie ciąży możliwe jest jedynie pod ścisłą kontrolą lekarską, po starannym rozważeniu potencjalnych korzyści i ryzyka
  • Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią również wymaga konsultacji lekarskiej i powinno być rozważane tylko w przypadkach, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla dziecka

W przypadku konieczności zastosowania leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, należy dokładnie monitorować stan pacjentki i dziecka.

Działania niepożądane

Dotychczas nie potwierdzono występowania działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu Lunapret®. Jednakże, należy pamiętać, że brak udokumentowanych działań niepożądanych nie wyklucza możliwości ich wystąpienia u niektórych pacjentów. Zaleca się monitorowanie pacjentów, szczególnie w początkowym okresie stosowania leku.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania preparatu Lunapret®, należy mieć na uwadze następujące informacje:

  • Dawka około 20 g korzenia waleriany (odpowiadająca 16 tabletkom preparatu) może powodować objawy takie jak:
    • Zmęczenie
    • Skurcze w obrębie jamy brzusznej
    • Ucisk w obrębie klatki piersiowej
    • Zawroty głowy
    • Drżenie rąk
    • Rozszerzenie źrenicy
  • Objawy przedawkowania są zazwyczaj łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 24 godzin

W przypadku podejrzenia przedawkowania, należy zastosować leczenie objawowe i monitorować stan pacjenta. W razie potrzeby można rozważyć płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego.

Mechanizm działania

Mechanizm działania preparatu Lunapret® nie został w pełni wyjaśniony, jednakże dostępne dane farmakodynamiczne dla innych ekstraktów z korzenia waleriany i szyszek chmielu sugerują następujące mechanizmy:

  • Wiązanie się z receptorami GABA (kwasu gamma-aminomasłowego)
  • Interakcja z receptorami adenozynowymi
  • Potencjalne oddziaływanie na receptory barbituranowe i benzodiazepinowe

Badania in vitro wykazały, że ekstrakty z korzenia waleriany wykazują powinowactwo do receptorów GABA-A, choć nie zidentyfikowano konkretnego składnika odpowiedzialnego za to działanie. Obserwacje elektroencefalograficzne (EEG) wykazały zmiany w porównaniu do placebo, w tym tendencję do zmniejszania obszarów α1 oraz β1, 4 godziny po przyjęciu leku.

Skład preparatu

Jedna tabletka powlekana preparatu Lunapret® zawiera:

  • Suchy ekstrakt z korzenia waleriany (4-6:1) w połączeniu z nośnikami - 250 mg
  • Suchy ekstrakt z szyszek chmielu (5-7:1) w połączeniu z nośnikami - 60 mg

Rozpuszczalnikiem użytym do ekstrakcji jest metanol 45% [m/m]. Nośnikami są maltodekstryna i krzemu dwutlenek koloidalny.

Preparat Lunapret® stanowi kombinację dwóch ekstraktów roślinnych o potencjalnym działaniu uspokajającym i nasennym. Korzeń waleriany i szyszki chmielu są tradycyjnie stosowane w leczeniu zaburzeń snu, a ich połączenie może zapewnić synergistyczne działanie terapeutyczne.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).