Lumigan®
Bimatoprost
Lumigan® - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Lumigan® jest wskazany do obniżania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów dorosłych z przewlekłą jaskrą otwartego kąta oraz nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Lek może być stosowany w monoterapii lub jako leczenie wspomagające podczas stosowania leków β-adrenolitycznych.
Lumigan® wykazuje skuteczność w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzczy wodnistej oka. Efekt terapeutyczny jest zauważalny już po 4 godzinach od pierwszej aplikacji, a maksymalne działanie osiągane jest w ciągu 8-12 godzin, utrzymując się przez co najmniej 24 godziny.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie | Częstotliwość |
---|---|---|
Dorośli | 1 kropla do zmienionego chorobowo oka (oczu) | Raz na dobę, wieczorem |
Dzieci i młodzież (<18 lat) | Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności | |
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek | Stosować ostrożnie, brak szczegółowych badań |
Uwaga: Nie należy przekraczać zalecanej częstotliwości podawania, gdyż może to zmniejszyć efekt obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe.
U pacjentów z łagodną chorobą wątroby lub wyjściowo nieprawidłowymi wartościami AlAT/AspAT i/lub bilirubiny, w okresie 24 miesięcy nie stwierdzono niepożądanego wpływu bimatoprostu na czynność wątroby.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na bimatoprost lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Lumiganu® u pacjentów z:
- Zaburzeniami czynności wątroby i nerek
- Upośledzoną czynnością oddechową
- Blokiem serca cięższym niż pierwszego stopnia
- Niewyrównaną zastoinową niewydolnością serca
- Stanami zapalnymi gałki ocznej
- Jaskrą neowaskularną, zamkniętego kąta, wrodzoną lub z wąskim kątem
Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może być pochłaniany przez miękkie soczewki kontaktowe, powodując punktowate ubytki rogówki i toksyczne, wrzodziejące ubytki rogówki.
Rzadko zgłaszano przypadki torbielowatego obrzęku plamki po leczeniu preparatem. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka obrzęku plamki, takimi jak bezsoczewkowatość lub bezsoczewkowatość rzekoma z rozdarciem tylnej części torebki soczewki.
Dostępne są ograniczone dane dotyczące stosowania leku u pacjentów z jaskrą otwartego kąta w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji, jaskrą barwnikową oraz przewlekłą jaskrą zamkniętego kąta po irydotomii.
Warto zapamiętać
- Lumigan® jest skuteczny w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego już po 4 godzinach od pierwszej aplikacji.
- Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek oraz z czynnikami ryzyka obrzęku plamki.
Interakcje
W przypadku stosowania więcej niż jednego okulistycznego środka leczniczego działającego miejscowo, każdy z nich należy podawać z przynajmniej 5-minutowym odstępem.
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować Lumiganu® w czasie ciąży, chyba że jest to wyraźnie konieczne. Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:
- Bardzo często: przekrwienie spojówek, nadmierny wzrost rzęs, świąd oka
- Często: alergiczne zapalenie spojówek, niedomoga widzenia, zapalenie powiek, zaćma, obrzęk spojówki, nadżerka rogówki, ściemnienie rzęs, rumień powieki, świąd powieki, ból oka, uczucie obecności ciała obcego, wzmożona pigmentacja tęczówki, uczucie pieczenia i suchości oka, podrażnienie oczu, światłowstręt, pigmentacja skóry wokół oka, punkcikowe zapalenie rogówki, łzawienie, zaburzenia i pogorszenie ostrości widzenia
- Niezbyt często: kurcz powiek, torbielowaty obrzęk plamki, obrzęk powieki, retrakcja powieki, zapalenie tęczówki, krwawienie do siatkówki, zapalenie błony naczyniowej oka
Odnotowano również działania ogólnoustrojowe, takie jak ból i zawroty głowy, osłabienie, zakażenia (głównie przeziębienia i zakażenia górnych dróg oddechowych), wzmożona czynność wątroby, nadciśnienie, obrzęki obwodowe oraz nadmierne owłosienie.
Właściwości farmakologiczne
Bimatoprost, substancja czynna Lumiganu®, jest syntetycznym prostamidem, zbliżonym pod względem budowy do prostaglandyny F2α (PGF2α). Nie działa on przez żaden ze znanych receptorów prostaglandyn. Mechanizm działania obniżającego ciśnienie wewnątrzgałkowe polega na zwiększaniu odpływu cieczy wodnistej oka poprzez siatkę włókien kolagenowych w kącie przesączania oka i nasilaniu odpływu drogą naczyniówkowo-twardówkową.
Bimatoprost wykazuje dobrą penetrację do rogówki i twardówki oraz umiarkowane rozmieszczenie w tkankach. W krwi ludzkiej znajduje się głównie w osoczu, wiążąc się w 88% z białkami osocza. Metabolizm bimatoprostu obejmuje oksydację, N-deetylację i związanie z kwasem glukuronowym. Eliminacja następuje głównie poprzez przesączanie nerkowe, a wydalanie odbywa się z moczem i kałem.
Skład
1 ml kropli do oczu Lumigan® zawiera 10 µg lub 30 µg bimatoprostu.
Uwagi dotyczące stosowania
W przypadku przejściowej utraty ostrości widzenia po zakropleniu leku, należy poczekać do poprawy widzenia przed podjęciem jazdy lub obsługi urządzeń mechanicznych. Soczewki kontaktowe należy wyjąć przed aplikacją leku i można je ponownie założyć po 15 minutach od podania.
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania Lumiganu®.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia