Wyszukaj produkt

Losacor®

Losartan potassium

tabl.
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
15,71
30% (1)
6,89
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Losacor® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Losacor jest wskazany w leczeniu:

  • Pierwotnego nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat
  • Chorób nerek u pacjentów dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 z białkomoczem ≥0,5 g/dobę
  • Przewlekłej niewydolności serca u pacjentów dorosłych, gdy leczenie inhibitorami ACE jest niewłaściwe
  • Zmniejszenia ryzyka udaru mózgu u pacjentów dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca potwierdzonym w EKG

Losartan jest szczególnie skuteczny w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz ochronie nerek u pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie
Nadciśnienie tętnicze Zwykle 50 mg raz na dobę. Maksymalnie 100 mg raz na dobę.
Nadciśnienie z cukrzycą typu 2 i białkomoczem Początkowo 50 mg raz na dobę. Można zwiększyć do 100 mg raz na dobę.
Niewydolność serca Początkowo 12,5 mg raz na dobę. Stopniowo zwiększać do maksymalnie 150 mg raz na dobę.
Zmniejszenie ryzyka udaru 50 mg raz na dobę. Można dodać hydrochlorotiazyd i/lub zwiększyć dawkę do 100 mg raz na dobę.

Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

U pacjentów ze zmniejszoną objętością wewnątrznaczyniową należy rozważyć zastosowanie mniejszej dawki początkowej 25 mg raz na dobę. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i u pacjentów leczonych hemodializą. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy rozważyć zastosowanie mniejszej dawki.

Przeciwwskazania

Stosowanie losartanu jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • II i III trymestru ciąży
  • Ciężkich zaburzeń czynności wątroby

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując losartan u pacjentów:

  • Z obrzękiem naczynioruchowym w wywiadzie
  • Ze zmniejszoną objętością wewnątrznaczyniową
  • Z zaburzeniami czynności nerek, zwłaszcza przy współistniejącej cukrzycy
  • Z zaburzeniami czynności wątroby
  • Z niewydolnością serca
  • Ze zwężeniem zastawki aortalnej lub mitralnej
  • Z pierwotnym hiperaldosteronizmem

Podczas leczenia losartanem należy regularnie kontrolować stężenie potasu i czynność nerek. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania losartanu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas lub suplementami potasu.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Losartan może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Inne leki przeciwnadciśnieniowe - nasilenie działania hipotensyjnego
  • Leki moczopędne oszczędzające potas, suplementy potasu - ryzyko hiperkaliemii
  • NLPZ - osłabienie działania przeciwnadciśnieniowego, zwiększone ryzyko pogorszenia czynności nerek
  • Lit - zwiększenie stężenia litu w surowicy
  • Ryfampicyna, flukonazol - zmniejszenie stężenia aktywnego metabolitu losartanu

Należy zachować ostrożność stosując losartan łącznie z tymi lekami i w razie potrzeby dostosować dawkowanie.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie losartanu jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. U pacjentek planujących ciążę należy zmienić leczenie na alternatywne o ustalonym profilu bezpieczeństwa w ciąży.

Nie zaleca się stosowania losartanu podczas karmienia piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane losartanu to:

  • Zawroty głowy
  • Niedociśnienie ortostatyczne
  • Hiperkaliemia
  • Osłabienie/zmęczenie
  • Zaburzenia czynności nerek

Rzadziej mogą wystąpić: ból głowy, senność, kołatanie serca, kaszel, biegunka, wysypka, zaburzenia erekcji. W przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego należy natychmiast przerwać leczenie.

Przedawkowanie

Objawami przedawkowania mogą być niedociśnienie tętnicze i tachykardia. W przypadku objawowego niedociśnienia należy zastosować leczenie podtrzymujące. Losartanu nie można usunąć z organizmu za pomocą hemodializy.

Mechanizm działania

Losartan jest selektywnym antagonistą receptora angiotensyny II typu AT1. Blokuje działanie angiotensyny II, zapobiegając skurczowi naczyń krwionośnych i wydzielaniu aldosteronu. Prowadzi to do obniżenia ciśnienia tętniczego i zmniejszenia obciążenia serca.

Losartan wykazuje korzystne działanie kardioprotekcyjne i nefroprotekcyjne, szczególnie u pacjentów z cukrzycą typu 2 i białkomoczem.

Właściwości farmakokinetyczne

Losartan jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego. Ulega efektowi pierwszego przejścia w wątrobie, gdzie jest przekształcany do aktywnego metabolitu. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 1-2 godzinach. Wiąże się z białkami osocza w około 99%. Wydalany jest głównie z moczem i kałem. Okres półtrwania wynosi 1,5-2,5 godziny dla losartanu i 3-9 godzin dla aktywnego metabolitu.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 50 mg losartanu potasowego.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek.

Warto zapamiętać
  • Losartan jest skuteczny w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz ochronie nerek u pacjentów z cukrzycą typu 2
  • Podczas leczenia losartanem należy regularnie kontrolować stężenie potasu i czynność nerek

Losartan jest cennym lekiem w terapii nadciśnienia tętniczego, szczególnie u pacjentów z cukrzycą typu 2 i białkomoczem. Wykazuje korzystne działanie kardioprotekcyjne i nefroprotekcyjne. Należy jednak pamiętać o regularnej kontroli stężenia potasu i czynności nerek podczas leczenia oraz zachowaniu ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Losacor®

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze inne niż określone w ChPL - u dzieci do 18 rż.; przewlekła choroba nerek inna niż określona w ChPL - u dzieci do 18 rż.; leczenie renoprotekcyjne w przypadkach innych niż określone w ChPL - u dzieci do 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.