Loratadyna Galena
Loratadine
Loratadyna Galena - Charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Loratadyna Galena jest wskazana w następujących przypadkach:
- Łagodzenie objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
- Łagodzenie objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej
Lek wykazuje skuteczność w zmniejszaniu nasilenia typowych objawów alergicznych, takich jak kichanie, świąd nosa, wyciek z nosa czy łzawienie oczu. W przypadku pokrzywki idiopatycznej, Loratadyna Galena pomaga w redukcji świądu skóry oraz zmniejszeniu liczby i rozmiaru bąbli pokrzywkowych.
Dawkowanie i sposób podawania
Loratadyna Galena podawana jest doustnie. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków, co zwiększa wygodę stosowania dla pacjenta.
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat | 10 mg (1 tabletka) raz na dobę |
Dzieci 6-12 lat o masie ciała >30 kg | 10 mg (1 tabletka) raz na dobę |
Dzieci 6-12 lat o masie ciała ≤30 kg | 5 mg (1/2 tabletki) raz na dobę |
Dzieci 2-6 lat | 5 mg (syrop) raz na dobę |
Pacjenci w podeszłym wieku | Bez konieczności modyfikacji dawki |
Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby | 10 mg co drugi dzień (dorośli i dzieci >30 kg) 5 mg co drugi dzień (dzieci ≤30 kg) |
Pacjenci z niewydolnością nerek | Bez konieczności modyfikacji dawki |
Uwaga: U dzieci poniżej 6 lat zaleca się stosowanie loratadyny w postaci syropu ze względu na trudności w precyzyjnym dawkowaniu tabletek.
Bezpieczeństwo i skuteczność leku u dzieci poniżej 2 lat życia nie zostały ustalone, dlatego nie zaleca się stosowania Loratadyny Galena w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania
Loratadyna Galena jest przeciwwskazana w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na loratadynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu
- Ciąża - ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, stosowanie leku u kobiet w ciąży nie jest zalecane
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Pacjenci z niewydolnością wątroby: U osób z ciężką niewydolnością wątroby należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku. Zaleca się rozpoczęcie terapii od zmniejszonej dawki ze względu na możliwe zmniejszenie klirensu loratadyny u tych pacjentów.
Testy skórne: Należy poinformować pacjenta o konieczności przerwania stosowania leku na około 48 godzin przed planowanym wykonaniem testów skórnych. Loratadyna może powodować fałszywie ujemne wyniki tych testów poprzez hamowanie reakcji skórnej na alergeny.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: Mimo że w badaniach klinicznych nie stwierdzono istotnego upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów, należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia senności, która może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Warto zapamiętać
- Loratadyna Galena może być stosowana u dzieci od 2 roku życia, przy czym u dzieci poniżej 6 lat zaleca się stosowanie syropu
- Lek należy odstawić na 48 godzin przed planowanymi testami skórnymi, aby uniknąć fałszywie ujemnych wyników
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Loratadyna Galena może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:
- Inhibitory CYP3A4 lub CYP2D6: Jednoczesne stosowanie z cymetydyną, erytromycyną lub ketokonazolem może prowadzić do zwiększenia stężenia loratadyny w osoczu. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z innymi znanymi inhibitorami tych enzymów.
- Alkohol: Badania nie wykazały istotnego nasilenia działania alkoholu przez loratadynę w testach sprawności psychofizycznej.
Mimo braku istotnych klinicznie zmian (w tym w zapisie EKG) przy jednoczesnym stosowaniu loratadyny z wymienionymi inhibitorami, należy monitorować pacjenta pod kątem potencjalnego nasilenia działań niepożądanych.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża: Dane z dużej liczby (ponad 1000) zastosowań leku u kobiet w ciąży nie wskazują na działanie teratogenne ani toksyczne dla płodu/noworodka. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa, zaleca się unikanie stosowania Loratadyny Galena w okresie ciąży.
Karmienie piersią: Loratadyna przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.
Płodność: Brak danych dotyczących wpływu loratadyny na płodność u ludzi. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na reprodukcję.
Działania niepożądane
Profil bezpieczeństwa Loratadyny Galena jest korzystny. W badaniach klinicznych u dorosłych i młodzieży działania niepożądane wystąpiły u 2% pacjentów. Najczęściej obserwowane działania niepożądane to:
- Senność (1,2%)
- Ból głowy (0,6%)
- Zwiększenie apetytu (0,5%)
- Bezsenność (0,1%)
U dzieci w wieku 2-12 lat najczęściej obserwowano:
- Ból głowy (2,7%)
- Nerwowość (2,3%)
- Zmęczenie (1%)
Bardzo rzadko (< 1/10 000) po wprowadzeniu leku do obrotu raportowano:
- Reakcje nadwrażliwości (w tym obrzęk naczynioruchowy, anafilaksja)
- Zawroty głowy, drgawki
- Tachykardia, kołatanie serca
- Nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka
- Zaburzenia czynności wątroby
- Wysypka, łysienie
- Zmęczenie
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania Loratadyny Galena mogą wystąpić nasilone objawy cholinolityczne, takie jak senność, tachykardia i bóle głowy. Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:
- Wywołanie wymiotów (syrop z wymiotnicy)
- Podanie węgla aktywowanego
- Płukanie żołądka (szczególnie u dzieci, zalecany 0,9% roztwór NaCl)
- Leczenie objawowe i podtrzymujące
Należy pamiętać, że loratadyna nie jest usuwana podczas hemodializy. Nie ma danych dotyczących skuteczności dializy otrzewnowej w usuwaniu leku.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Loratadyna jest selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. W zalecanych dawkach lek nie wykazuje istotnego klinicznie działania sedatywnego ani przeciwcholinergicznego u większości pacjentów.
Ważne cechy farmakokinetyczne:
- Nie wpływa na receptory H2
- Nie ma istotnego wpływu na wychwyt norepinefryny
- Praktycznie nie wpływa na czynność układu krążenia i aktywność układu przewodzącego serca
Długotrwałe stosowanie loratadyny nie powoduje istotnych klinicznie zmian w parametrach życiowych, wynikach badań laboratoryjnych czy zapisie EKG.
Skład
Substancja czynna: 1 tabletka zawiera 10 mg loratadyny.
Loratadyna Galena stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Jej korzystny profil bezpieczeństwa, minimalne działanie sedatywne oraz wygodne dawkowanie raz na dobę czynią ją atrakcyjnym wyborem w praktyce klinicznej.
Loratadyna Galena

Wskazania pozarejestracyjne: Alergia pokarmowa - u pacjentów powyżej 2 rż.; reakcja anafilaktyczna objawiająca się pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym Quinckego - u pacjentów powyżej 2 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia