Loper - profesjonalna informacja dla lekarza
Wskazania do stosowania
Loper jest wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Dodatkowo, u pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego, lek może być stosowany w celu zmniejszenia liczby i objętości stolców oraz zwiększenia ich konsystencji.
Leczenie biegunki preparatem Loper ma charakter wyłącznie objawowy. W każdym przypadku, gdy możliwe jest ustalenie etiologii biegunki, należy wdrożyć odpowiednie leczenie przyczynowe.
Dawkowanie i sposób podawania
Wskazanie | Dorośli | Dzieci powyżej 6 lat |
---|---|---|
Ostra biegunka | Początkowo 2 tabletki (4 mg), następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym stolcu | Początkowo 1 tabletka (2 mg), następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym stolcu |
Przewlekła biegunka | Początkowo 2 tabletki/dobę, następnie modyfikacja dawki do uzyskania 1-2 normalnych stolców/dobę (zazwyczaj 1-6 tabletek/dobę) | Początkowo 1 tabletka/dobę, następnie modyfikacja dawki do uzyskania 1-2 normalnych stolców/dobę |
Dawka maksymalna w ostrej i przewlekłej biegunce: 8 tabletek/dobę dla dorosłych i dzieci. U dzieci dawka musi być dostosowana do masy ciała (3 tabletki/20 kg mc./dobę), nie przekraczając 8 tabletek/dobę.
U osób w podeszłym wieku oraz pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie jest konieczna modyfikacja dawkowania. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność ze względu na zmniejszony metabolizm leku.
Jeżeli po 48 godzinach stosowania leku w ostrej biegunce nie obserwuje się poprawy stanu klinicznego, należy przerwać podawanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na loperamid lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Wiek poniżej 6 lat
- Ostra czerwonka z obecnością krwi w kale i wysoką gorączką
- Ostry rzut wrzodziejącego zapalenia jelit
- Bakteryjne zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy wywołane przez Salmonella, Shigella i Campylobacter
- Rzekomobłoniaste zapalenie jelit związane z antybiotykoterapią
- Stany, w których należy unikać zwolnienia perystaltyki jelit ze względu na ryzyko poważnych powikłań (niedrożność jelit, megacolon, megacolon toxicum)
Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
U pacjentów z biegunką, szczególnie u dzieci, może wystąpić odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe. W takich przypadkach priorytetem jest odpowiednie uzupełnienie płynów i elektrolitów.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby ze względu na zmniejszony metabolizm leku. Pacjentów tych należy monitorować pod kątem objawów toksyczności ze strony OUN.
U pacjentów z AIDS leczonych loperamidem z powodu biegunki, należy przerwać podawanie leku przy pierwszych objawach wzdęcia brzucha ze względu na ryzyko toksycznego rozszerzenia okrężnicy.
Odnotowano przypadki zdarzeń kardiologicznych, w tym wydłużenia odstępu QT i czasu trwania zespołu QRS oraz zaburzeń rytmu serca typu torsade de pointes, związanych z przedawkowaniem loperamidu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani czasu trwania leczenia.
Ze względu na zawartość laktozy, produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Warto zapamiętać
- Loper jest wskazany wyłącznie do objawowego leczenia biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia
- Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek, zarówno w ostrej jak i przewlekłej bieguncy
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Loperamid jest substratem glikoproteiny P oraz cytochromu CYP3A4. Jednoczesne stosowanie inhibitorów tych enzymów (np. chinidyna, rytonawir, itrakonazol, ketokonazol) może prowadzić do znaczącego zwiększenia stężenia loperamidu w osoczu. Kliniczne znaczenie tych interakcji przy stosowaniu zalecanych dawek loperamidu nie jest znane.
Leki o podobnym mechanizmie działania mogą nasilać efekt loperamidu, natomiast leki przyspieszające pasaż jelitowy mogą osłabiać jego działanie.
Leczenie skojarzone z desmopresyną podawaną doustnie może powodować 3-krotny wzrost stężenia desmopresyny w osoczu.
Wpływ na ciążę i laktację
Mimo braku dowodów na działanie teratogenne lub embriotoksyczne, należy dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka przed zastosowaniem loperamidu u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.
Ze względu na przenikanie niewielkich ilości loperamidu do mleka kobiecego, nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥1%) obserwowane w badaniach klinicznych to:
- W leczeniu ostrej biegunki: zaparcia (2,7%), wzdęcia (1,7%), bóle głowy (1,2%), nudności (1,1%)
- W leczeniu przewlekłej biegunki: wzdęcia (2%), zaparcia (2,2%), nudności (1,2%), zawroty głowy (1,2%)
Rzadko obserwowano poważne działania niepożądane, takie jak reakcje nadwrażliwości, zaburzenia świadomości, niedrożność jelita, toksyczne rozszerzenie okrężnicy czy ciężkie reakcje skórne.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować: zahamowanie czynności OUN, zatrzymanie moczu i niedrożność jelit. Obserwowano również zdarzenia kardiologiczne, w tym zaburzenia rytmu serca. W przypadku przedawkowania należy podać nalokson jako antidotum i monitorować pacjenta przez co najmniej 48 godzin.
Mechanizm działania
Loperamid jest agonistą receptorów opioidowych w ścianie jelita. Hamuje uwalnianie acetylocholiny i prostaglandyn, co prowadzi do zmniejszenia perystaltyki i wydłużenia czasu pasażu jelitowego. Zwiększa również napięcie zwieracza odbytu. Ze względu na znaczący efekt pierwszego przejścia, loperamid praktycznie nie przenika do krążenia ogólnego.
Skład
Jedna tabletka zawiera 2 mg loperamidu chlorowodorku.
Loper stanowi skuteczną opcję w objawowym leczeniu bieguncy, jednak należy pamiętać o ograniczeniach jego stosowania oraz potencjalnych działaniach niepożądanych. W przypadku utrzymującej się biegunki konieczne jest ustalenie jej przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynowego.