Wyszukaj produkt

Lonsurf

Trifluridine + Tipiracil hydrochloride

tabl. powl.
15 mg+ 6,14 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
7284,29
(1)
bezpł.
Lonsurf
tabl. powl.
20 mg+ 8,19 mg
20 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
3237,46
(1)
bezpł.
Lonsurf
tabl. powl.
20 mg+ 8,19 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
9712,36
(1)
bezpł.
Lonsurf
tabl. powl.
15 mg+ 6,14 mg
20 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
2428,10
(1)
bezpł.

Lonsurf - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Lonsurf jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego, uprzednio leczonych lub u których nie rozważa się zastosowania innych dostępnych metod leczenia, tj. chemioterapii opartej na fluoropirymidynie, oksaliplatynie i irynotekanie, terapii z zastosowaniem leków anty-VEGF oraz leków anty-EGFR.
  • Dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem żołądka, w tym gruczolakorakiem połączenia przełykowo-żołądkowego, uprzednio leczonych co najmniej dwoma schematami leczenia ogólnoustrojowego zaawansowanej choroby.

Lonsurf powinien być przepisywany przez lekarzy mających doświadczenie w stosowaniu terapii przeciwnowotworowej.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka początkowa produktu Lonsurf u dorosłych to 35 mg/m2 pc./dawkę podawana doustnie dwa razy na dobę w dniach 1-5 oraz 8-12 każdego 28-dniowego cyklu. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo obserwuje się korzyści lub do wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności.

Dawkę oblicza się na podstawie powierzchni ciała pacjenta. Nie należy przekraczać 80 mg/dawkę. Jeśli dawki pominięto lub wstrzymano, pacjent nie powinien przyjąć pominiętych dawek.

Dawkowanie produktu Lonsurf w zależności od powierzchni ciała
Powierzchnia ciała (m2) Dawka w mg (2x/dobę) Liczba tabletek na dawkę
<1,07 35 1 x 15 mg + 1 x 20 mg
1,07 - 1,22 40 2 x 20 mg
1,23 - 1,37 45 3 x 15 mg
1,38 - 1,52 50 2 x 20 mg + 1 x 15 mg
1,53 - 1,68 55 1 x 20 mg + 3 x 15 mg
1,69 - 1,83 60 3 x 20 mg
1,84 - 1,98 65 3 x 20 mg + 1 x 15 mg
1,99 - 2,14 70 3 x 20 mg + 2 x 15 mg
≥2,15 75 3 x 20 mg + 3 x 15 mg

Może być konieczne dostosowanie dawki ze względu na bezpieczeństwo i tolerancję. Zezwala się maksymalnie na 3 zmniejszenia dawki do minimalnej dawki 20 mg/m2 pc. dwa razy na dobę. Nie zezwala się na zwiększenie dawki po jej wcześniejszym zmniejszeniu.

Modyfikacje dawkowania

W przypadku wystąpienia hematologicznych i niehematologicznych działań niepożądanych należy przestrzegać kryteriów przerwania, wznowienia i zmniejszenia dawkowania podanych w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Szczególne grupy pacjentów

Zaburzenia czynności nerek:

  • Łagodne lub umiarkowane (ClCr 30-89 ml/min): nie jest wymagane dostosowanie dawki początkowej
  • Ciężkie (ClCr 15-29 ml/min): zalecana dawka początkowa 20 mg/m2 pc. dwa razy na dobę
  • Schyłkowa niewydolność nerek (ClCr <15 ml/min): nie zaleca się stosowania

Zaburzenia czynności wątroby:

  • Łagodne: nie jest wymagane dostosowanie dawki początkowej
  • Umiarkowane lub ciężkie: nie zaleca się stosowania

Pacjenci w podeszłym wieku: U pacjentów ≥65 lat nie jest wymagane dostosowanie dawki początkowej. Dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa u pacjentów >75 lat są ograniczone.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Mielosupresja: Lonsurf powoduje zwiększenie częstości mielosupresji, w tym niedokrwistości, neutropenii, leukopenii i małopłytkowości. Przed rozpoczęciem leczenia oraz przed każdym cyklem należy wykonać pełną morfologię krwi. Nie wolno rozpoczynać leczenia, jeśli bezwzględna liczba neutrofili wynosi <1,5 x 109/l, liczba płytek krwi <75 x 109/l lub występują niewyleczone niehematologiczne działania niepożądane stopnia 3. lub 4.

Zakażenia: Zgłaszano występowanie ciężkich zakażeń po leczeniu produktem Lonsurf. Należy dokładnie monitorować stan pacjenta i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie przeciwdrobnoustrojowe oraz czynnik stymulujący wzrost kolonii granulocytów (G-CSF).

Toksyczność żołądkowo-jelitowa: Lonsurf zwiększa częstość występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Należy ściśle monitorować pacjentów i w razie potrzeby zastosować leki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe oraz uzupełnianie płynów i elektrolitów.

Zaburzenia czynności nerek: Należy ściśle monitorować pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, zwłaszcza z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami, pod kątem toksyczności hematologicznej.

Zaburzenia czynności wątroby: Nie zaleca się stosowania u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Białkomocz: Zaleca się monitorowanie białkomoczu przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia.

Warto zapamiętać
  • Lonsurf powoduje mielosupresję - konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi
  • Należy ściśle monitorować pacjentów pod kątem toksyczności żołądkowo-jelitowej i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie

Interakcje

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania:

  • Leków będących substratami dla transporterów nukleozydów CNT1, ENT1 i ENT2
  • Inhibitorów OCT2 lub MATE1
  • Leków będących substratami ludzkiej kinazy tymidynowej (np. zydowudyna)
  • Hormonalnych środków antykoncepcyjnych (możliwe zmniejszenie skuteczności)

Ciąża i laktacja

Lonsurf może powodować uszkodzenie płodu. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 6 miesięcy po jego zakończeniu. Mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 6 miesięcy po jego zakończeniu.

Nie wiadomo, czy Lonsurf przenika do mleka ludzkiego. Podczas leczenia należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥30%) to:

  • Neutropenia (54%, w tym 35% ≥stopnia 3)
  • Nudności (39%, w tym 1% ≥stopnia 3)
  • Zmęczenie (35%, w tym 4% ≥stopnia 3)
  • Niedokrwistość (32%, w tym 13% ≥stopnia 3)
  • Leukopenia (31%, w tym 12% ≥stopnia 3)

Inne istotne działania niepożądane obejmują małopłytkowość, biegunkę, wymioty, zmniejszenie apetytu, zakażenia i śródmiąższową chorobę płuc.

Mechanizm działania

Lonsurf składa się z przeciwnowotworowego analogu nukleozydowego tymidyny (triflurydyna) oraz inhibitora fosforylazy tymidynowej (typiracyl). Triflurydyna po wbudowaniu do DNA zaburza jego funkcję i hamuje proliferację komórek nowotworowych. Typiracyl hamuje rozkład triflurydyny, zwiększając jej biodostępność.

Lonsurf wykazuje aktywność przeciwnowotworową poprzez zaburzanie funkcji DNA komórek rakowych, co prowadzi do zahamowania ich proliferacji.

Właściwości farmakokinetyczne

Po podaniu doustnym triflurydyna osiąga maksymalne stężenie w osoczu po około 2 godzinach. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 96%. Triflurydyna jest metabolizowana głównie przez TPazę. Średni okres półtrwania triflurydyny wynosi 1,4 godziny po pojedynczej dawce i 2,1 godziny w stanie stacjonarnym. Typiracyl osiąga maksymalne stężenie w osoczu po około 3 godzinach. Wiązanie z białkami osocza wynosi <8%. Typiracyl jest wydalany głównie przez nerki. Średni okres półtrwania typiracylu wynosi 2,1 godziny po pojedynczej dawce i 2,4 godziny w stanie stacjonarnym.

Farmakokinetyka Lonsurfu charakteryzuje się szybkim wchłanianiem i eliminacją obu składników, co uzasadnia schemat dawkowania dwa razy na dobę.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.