Wyszukaj produkt

Lisiprol® HCT

Lisinopril + Hydrochlorothiazide

tabl.
10/12,5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
15,21
(1)
11,21
(2)
bezpł.
Lisiprol® HCT
tabl.
20/25 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,07
(1)
14,35
(2)
bezpł.
Lisiprol® HCT
tabl.
20/12,5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
22,42
(1)
15,24
(2)
bezpł.

Wskazania

Lisiprol HCT jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego łagodnego do umiarkowanego u pacjentów, u których leczenie poszczególnymi substancjami czynnymi w takich samych dawkach, w oddzielnych produktach pozwoliło na uzyskanie kontroli ciśnienia tętniczego.

Dawkowanie i sposób podawania

Nadciśnienie tętnicze

Produkt złożony nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Może zastąpić podawanie 10 mg lub 20 mg lizynoprylu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu w oddzielnych preparatach u pacjentów, u których leczenie poszczególnymi substancjami czynnymi w takich samych dawkach, w oddzielnych preparatach pozwoliło na uzyskanie kontroli ciśnienia> Dawkowanie Częstotliwość 1 tabletka raz na dobę Maksymalnie 2 tabletki raz na dobę

Preparat należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Jeżeli w ciągu 2-4 tygodni stosowania dawki 1 tabletki raz na dobę nie wystąpi pożądane działanie, dawkę można zwiększyć do 2 tabletek raz na dobę.

Zaburzenia czynności nerek

Tiazydy nie są odpowiednimi lekami moczopędnymi dla pacjentów z niewydolnością nerek i nie są skuteczne przy klirensie kreatyniny poniżej 30 ml/min. Nie należy stosować preparatu w leczeniu początkowym pacjentów z niewydolnością nerek. U pacjentów z klirensem kreatyniny >30 i <80 ml/min produkt można zastosować jedynie po stopniowym zwiększaniu dawki poszczególnych składników leku.

Zalecana dawka lizynoprylu podczas monoterapii w przypadku łagodnej niewydolności nerek wynosi 5-10 mg.

Wcześniejsze podawanie leków moczopędnych

Po podaniu pierwszej dawki produktu, szczególnie u pacjentów odwodnionych i/lub z niedoborem elektrolitów w wyniku wcześniejszego leczenia lekami moczopędnymi, może wystąpić objawowe niedociśnienie tętnicze. Leki moczopędne należy odstawić na 2-3 dni przed rozpoczęciem leczenia produktem. Jeśli nie jest to możliwe, należy rozpocząć leczenie od zastosowania lizynoprylu w dawce 5 mg w monoterapii.

Pacjenci w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczne dostosowanie dawkowania. W badaniach klinicznych wykazano, że skuteczność i tolerancja lizynoprylu i hydrochlorotiazydu podawanych jednocześnie były podobne u pacjentów z nadciśnieniem w podeszłym wieku, jak i u pacjentów młodszych.

Dzieci i młodzież

Nie badano bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktu leczniczego u dzieci.

Uwaga: Podanie doustne.

Lisiprol HCT jest lekiem złożonym przeznaczonym do leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów, którzy uzyskali kontrolę ciśnienia na poszczególnych składnikach. Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, zaczynając od 1 tabletki raz na dobę, z możliwością zwiększenia do 2 tabletek. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na inne inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE)
  • Nadwrażliwość na jakikolwiek lek z grupy pochodnych sulfonamidów
  • Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie w związku z wcześniejszym stosowaniem inhibitora ACE
  • Dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy
  • II i III trymestr ciąży
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min)
  • Bezmocz
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Jednoczesne stosowanie produktu leczniczego z produktami zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek (GFR<60 ml/min/1,73 m2)

Lisiprol HCT jest przeciwwskazany w wielu stanach klinicznych, szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i wątroby, w ciąży oraz u osób z nadwrażliwością na składniki leku. Należy dokładnie ocenić stan pacjenta przed zastosowaniem tego preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Objawowe niedociśnienie tętnicze

U pacjentów z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym rzadko obserwuje się objawowe niedociśnienie tętnicze, jednakże prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest większe u pacjentów ze zmniejszoną objętością wewnątrznaczyniową, np. w wyniku leczenia moczopędnego, diety z ograniczeniem soli, u pacjentów dializowanych, z biegunką lub wymiotami oraz z ciężkim nadciśnieniem tętniczym reninozależnym.

U tych pacjentów należy regularnie wykonywać oznaczenia stężenia elektrolitów w surowicy z właściwą częstością. U pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia niedociśnienia tętniczego, rozpoczynanie leczenia i dostosowanie dawki należy prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarską.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub zaburzeniami naczyniowo-mózgowymi, u których znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego może spowodować zawał mięśnia sercowego lub incydent naczyniowo-mózgowy.

Zwężenie zastawki aortalnej lub mitralnej / kardiomiopatia przerostowa

Podobnie jak w przypadku innych inhibitorów ACE, lizynopryl należy stosować ostrożnie u pacjentów ze zwężeniem zastawki mitralnej i zwężeniem drogi odpływu krwi z lewej komory, takim jak zwężenie zastawki aortalnej i kardiomiopatia przerostowa.

Zaburzenia czynności nerek

Tiazydy nie są odpowiednimi lekami moczopędnymi dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i nie są skuteczne w przypadku wartości klirensu kreatyniny 30 ml/min i mniej (co odpowiada umiarkowanej lub ciężkiej niewydolności nerek).

U pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy lub równy 80 ml/min) nie należy stosować skojarzenia lizynoprylu i hydrochlorotiazydu dopóki po stopniowym zwiększaniu dawki poszczególnych substancji czynnych nie uzyska się możliwości stosowania dawek takich, jakie zawarte są w preparacie złożonym.

Zaburzenia czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub u których występuje postępująca choroba wątroby należy ostrożnie stosować leki moczopędne, ponieważ niewielkie zmiany równowagi wodno-elektrolitowej mogą wywoływać śpiączkę wątrobową.

Warto zapamiętać
  • Lisiprol HCT może powodować objawowe niedociśnienie, szczególnie u pacjentów odwodnionych lub z niedoborem elektrolitów
  • Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, dostosowując dawkowanie

Stosowanie Lisiprolu HCT wymaga szczególnej ostrożności i monitorowania u pacjentów z grup ryzyka, zwłaszcza z zaburzeniami czynności nerek, wątroby oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. Konieczne jest regularne kontrolowanie stanu pacjenta i parametrów biochemicznych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Podczas leczenia skojarzonego z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi może wystąpić dodatkowy spadek ciśnienia tętniczego. Jednoczesne stosowanie triazotanu glicerolu oraz innych azotanów lub innych leków rozszerzających naczynia krwionośne może dodatkowo obniżyć ciśnienie tętnicze.

Należy unikać jednoczesnego stosowania lizynoprylu z produktami leczniczymi zawierającymi aliskiren. Dane z badania klinicznego wykazały, że podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) jest związana z większą częstością występowania zdarzeń niepożądanych, takich jak niedociśnienie, hiperkaliemia oraz zaburzenia czynności nerek.

Podczas jednoczesnego stosowania litu i inhibitorów ACE zgłaszano odwracalne zwiększenie stężenia litu w surowicy i objawy jego toksyczności. Z tego powodu jednoczesne stosowanie lizynoprylu i hydrochlorotiazydu z litem nie jest zalecane.

Stosowanie suplementów potasu, preparatów oszczędzających potas lub substytutów soli zawierających potas może wywołać znaczne zwiększenie stężenia potasu w surowicy, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub cukrzycą.

Przewlekłe stosowanie NLPZ może osłabiać przeciwnadciśnieniowe i moczopędne działanie zarówno inhibitorów ACE, jak i tiazydowych leków moczopędnych.

Lisiprol HCT wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami, które mogą wpływać na jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na jednoczesne stosowanie innych leków obniżających ciśnienie, leków wpływających na gospodarkę potasową oraz NLPZ. Konieczne jest dokładne monitorowanie pacjenta i ewentualne dostosowanie dawkowania.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża

Stosowanie inhibitorów ACE nie jest zalecane w I trymestrze ciąży i jest przeciwwskazane w II i III trymestrze. Ekspozycja na leczenie inhibitorami ACE w drugim i trzecim trymestrze ciąży zwiększa ryzyko fetotoksyczności i toksycznego wpływu na noworodka.

Hydrochlorotiazyd nie powinien być stosowany w przypadku obrzęku ciążowego, nadciśnienia ciążowego lub stanu przedrzucawkowego w związku z ryzykiem zmniejszenia objętości osocza i hipoperfuzji łożyska, bez korzystnego wpływu na przebieg choroby.

Karmienie piersią

Ze względu na brak danych dotyczących stosowania skojarzenia lizynoprylu i hydrochlorotiazydu w okresie karmienia piersią, jego stosowanie nie jest zalecane u kobiet karmiących piersią. Zaleca się zastosowanie alternatywnego leczenia o ustalonym profilu bezpieczeństwa stosowania w czasie karmienia piersią, szczególnie w czasie karmienia noworodków i wcześniaków.

Lisiprol HCT jest przeciwwskazany w II i III trymestrze ciąży oraz nie jest zalecany w I trymestrze i podczas karmienia piersią. W przypadku planowania ciąży lub jej stwierdzenia należy zastosować alternatywne leczenie o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego: zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie wartości hematokrytu
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, ból głowy, omdlenie
  • Zaburzenia serca: zawał serca lub incydent naczyniowo-mózgowy (u pacjentów z grupy dużego ryzyka)
  • Zaburzenia naczyniowe: objawy ortostatyczne (w tym niedociśnienie ortostatyczne)
  • Zaburzenia układu oddechowego: kaszel
  • Zaburzenia żołądka i jelit: biegunka, wymioty
  • Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzenia czynności nerek

Lisiprol HCT może powodować szereg działań niepożądanych, z których najczęstsze dotyczą układu krążenia, nerwowego i pokarmowego. Konieczne jest monitorowanie pacjenta pod kątem wystąpienia tych objawów i odpowiednie reagowanie w przypadku ich pojawienia się.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania inhibitorów ACE mogą wystąpić następujące objawy: niedociśnienie, wstrząs krążeniowy, zaburzenie równowagi elektrolitowej, niewydolność nerek, hiperwentylacja, tachykardia, kołatanie serca, bradykardia, zawroty głowy, niepokój i kaszel.

Zalecanym leczeniem w przypadku przedawkowania jest podanie soli fizjologicznej we wlewie dożylnym. W przypadku wystąpienia niedociśnienia tętniczego, pacjenta należy ułożyć w pozycji leżącej. Można rozważyć zastosowanie angiotensyny II we wlewie i (lub) dożylnie podanych katecholamin.

Lizynopryl można usunąć z krążenia za pomocą hemodializy. Należy często kontrolować czynności życiowe, stężenie elektrolitów i kreatyniny w surowicy.

Przedawkowanie Lisiprolu HCT może prowadzić do poważnych zaburzeń, głównie w układzie krążenia i nerkach. Leczenie polega na podtrzymywaniu funkcji życiowych, wyrównywaniu zaburzeń elektrolitowych i ewentualnym zastosowaniu hemodializy.

Właściwości farmakologiczne

Lizynopryl jest inhibitorem peptydylodipeptydazy. Hamuje konwertazę angiotensyny (ACE), która katalizuje przekształcanie angiotensyny I do angiotensyny II, peptydu o działaniu naczyniozwężającym. Angiotensyna II pobudza także wydzielanie aldosteronu przez korę nadnerczy. Zahamowanie ACE powoduje zmniejszenie stężenia angiotensyny II w osoczu, prowadząc do słabszego działania naczyniozwężającego i zmniejszenia wydzielania aldosteronu. Zmniejszenie wydzielania aldosteronu może spowodować zwiększenie stężenia potasu w surowicy.

Mechanizm działania Lisiprolu HCT opiera się głównie na hamowaniu układu renina-angiotensyna-aldosteron, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Jednocześnie lek może wpływać na gospodarkę elektrolitową organizmu.

Skład

1 tabletka zawiera:

  • 10 mg lub 20 mg lizynoprylu (w postaci 10,88 mg lub 21,76 mg lizynoprylu dwuwodnego)
  • 12,5 mg hydrochlorotiazydu

lub

  • 20 mg lizynoprylu (w postaci 21,78 mg lizynoprylu dwuwodnego)
  • 25 mg hydrochlorotiazydu

Lisiprol HCT jest dostępny w różnych dawkach, co umożliwia indywidualne dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenta. Zawiera dwie substancje czynne: lizynopryl (inhibitor ACE) i hydrochlorotiazyd (diuretyk tiazydowy), które działają synergistycznie w obniżaniu ciśnienia tętniczego.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Lisiprol® HCT

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze u osób dorosłych, w przypadkach innych niż określono w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Sole potasowe (substytuty soli) oraz soki pomidorowe (zawierają potas) spożywane w dużych ilościach powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Konsekwencjami klinicznymi tej interakcji mogą być zaburzenia rytmu serca, blok i zatrzymanie czynności serca, parestezje kończyn, osłabienie mięśni, senność, splątanie.