Wyszukaj produkt

Lipomal

Linden inflorescence

syrop
97 mg/5 ml
1 but. 125 g
Doustnie
OTC
100%
30,24

Lipomal - Charakter3>

Wskazania do stosowania

Lipomal jest tradycyjnie stosowany jako łagodny środek napotny w stanach gorączkowych. Znajduje również zastosowaniekach:

  • Przeziębienia
  • Stany zapalne gardła
  • Kaszel

Działanie napotne Lipagodzeniu objawów wymienionych schorzeń, szczególnie w przypadku stanów gorączkowych towarzyszących przeziębieniom.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dzieci 1-3 lat (po konsultacji z lekarzem) 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce (5 ml) syropu
Dzieci 3-12 lat 4-5 razy dziennie po 1 łyżecztd>
Młodzież powyżej 12 lat i dorośli 3-4 razy dziennie po 1 łyżce (ok. 10 ml) syropu

Dawkowanie należy dostosować do wieku pacjenta i nasilenia objawów. Syrop powinien być podawany doustnie.

Przeciwwskazania

Stosowanie Lipomalu jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną (wyciąg z kwiatostanu lipy) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie. Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie zapoznać się ze składem produktu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Monitorowanie skuteczności leczenia: Jeśli gorączka nie ustępuje po 3 dniach stosowania Lipomalu lub przekroczy 39°C, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podobnie w przypadku wystąpienia duszności lub ropnej wydzieliny, konsultacja lekarska jest niezbędna.

Pacjenci z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów: Osoby z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny przyjmować Lipomalu.

Zawartość sacharozy: 5 ml syropu zawiera 4 g sacharozy (0,4 jednostki chlebowej), a 10 ml syropu - 8 g sacharozy (0,8 jednostki chlebowej). Z tego powodu Lipomal nie powinien być stosowany u chorych na cukrzycę.

Stosowanie u dzieci: Lipomal można stosować u dzieci, które ukończyły 1 rok życia. W przypadku dzieci w wieku 1-3 lat, przed zastosowaniem preparatu zaleca się konsultację lekarską.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn: Lipomal jest uważany za bezpieczny i nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej. Nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Warto zapamiętać
  • Lipomal jest tradycyjnie stosowany jako łagodny środek napotny w stanach gorączkowych.
  • Produkt zawiera znaczne ilości sacharozy, co wyklucza jego stosowanie u chorych na cukrzycę.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie są znane interakcje Lipomalu z innymi produktami leczniczymi. Jednakże, jak w przypadku wszystkich leków, pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak jest danych dotyczących wpływu Lipomalu na organizm w okresie ciąży i laktacji. W związku z tym, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, nie zaleca się stosowania produktu u kobiet w ciąży i karmiących piersią bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Nie odnotowano danych dotyczących działań niepożądanych związanych ze stosowaniem Lipomalu. Niemniej jednak, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

Brak jest danych na temat przedawkowania Lipomalu. Jednakże, ze względu na wysoką zawartość sacharozy w preparacie, u osób źle tolerujących duże dawki tego cukru mogą wystąpić nudności w przypadku spożycia nadmiernej ilości syropu.

Mechanizm działania

Kwiatostan lipy, będący głównym składnikiem Lipomalu, jest tradycyjnie stosowany jako łagodny środek napotny. Pomimo długiej historii stosowania, nie zidentyfikowano dotychczas konkretnych substancji odpowiedzialnych za ten kierunek działania. Efekt terapeutyczny może wynikać z synergistycznego działania wielu związków zawartych w wyciągu z kwiatostanu lipy.

Skład produktu

Substancją czynną Lipomalu jest wyciąg z kwiatostanu lipy. 5 ml syropu zawiera 97,089 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Tilia cordata Miller, Tilia platyphyllos Scop., Tilia vulgaris Heyne lub ich mieszaniny, inflorescentia (kwiatostan lipy) (6-7:1), w tym 85% wyciągu natywnego.

Wyciąg z kwiatostanu lipy jest standaryzowany, co zapewnia powtarzalność składu i działania preparatu. Proces ekstrakcji (6-7:1) oznacza, że do uzyskania 1 części wyciągu suchego użyto 6-7 części surowca roślinnego.

Wnioski końcowe

Lipomal jest tradycyjnym produktem leczniczym o łagodnym działaniu napotnym, który może być stosowany pomocniczo w stanach gorączkowych, przeziębieniach i kaszlu. Jego profil bezpieczeństwa jest korzystny, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość sacharozy, co ogranicza jego stosowanie u diabetyków. Brak danych o interakcjach i działaniach niepożądanych czyni go relatywnie bezpiecznym wyborem, szczególnie w pediatrii, pod warunkiem przestrzegania zalecanego dawkowania i środków ostrożności.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.