Wyszukaj produkt

Linezolid Polpharma

Linezolid

inf. [roztw.]
2 mg/ml
1 wor. 300 ml
Iniekcje
Lz
100%
-

Linezolid Polpharma - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Linezolid Polpharma jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu:

  • Pozaszpitalnego zapalenia płuc
  • Szpitalnego zapalenia płuc
  • Powikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich

W powyższych wskazaniach znanym lub podejrzewanym czynnikiem chorobotwórczym są bakterie Gram-dodatnie. Przed zastosowaniem leku należy wziąć pod uwagę wyniki badań mikrobiologicznych lub dane na temat oporności bakterii na inne antybiotyki.

Linezolid nie jest skuteczny w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie Gram-ujemne. W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zakażenia bakteriami Gram-ujemnymi konieczne jest jednoczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwko tym drobnoustrojom.

Leczenie linezolidem należy rozpoczynać wyłącznie w warunkach szpitalnych i po konsultacji z lekarzem specjalistą w dziedzinie mikrobiologii lub chorób zakaźnych.

Dawkowanie i sposób podawania

Linezolid Polpharma może być stosowany w postaci roztworu do infuzji dożylnych lub tabletek powlekanych. Można dokonać zamiany z postaci dożylnej na doustną bez konieczności modyfikacji dawkowania.

Zalecane dawkowanie i czas trwania leczenia u dorosłych
Wskazanie Dawkowanie Czas trwania leczenia
Szpitalne zapalenie płuc 600 mg 2 razy na dobę 10-14 dni
Pozaszpitalne zapalenie płuc 600 mg 2 razy na dobę 10-14 dni
Powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich 600 mg 2 razy na dobę 10-14 dni

Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 28 dni. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania linezolidu przez okres dłuższy niż 28 dni.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na linezolid lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO typu A lub B lub w ciągu 2 tygodni od zakończenia ich podawania
  • Pacjenci z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnerczy, rakowiakiem, nadczynnością tarczycy, depresją dwubiegunową, zaburzeniami schizoafektywnymi, ostrymi stanami dezorientacji
  • Jednoczesne stosowanie leków serotoninergicznych, w tym SSRI, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, agonistów receptorów 5-HT1, leków sympatykomimetycznych, amin presyjnych, leków dopaminergicznych

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania linezolidu należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Możliwość wystąpienia zahamowania czynności szpiku kostnego (niedokrwistość, leukopenia, pancytopenia, trombocytopenia)
  • Ryzyko kwasicy mleczanowej
  • Możliwość wystąpienia neuropatii obwodowej i neuropatii nerwu wzrokowego
  • Ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego przy jednoczesnym stosowaniu leków serotoninergicznych
  • Możliwość nadkażeń drobnoustrojami niewrażliwymi na linezolid
  • Konieczność ograniczenia spożywania pokarmów bogatych w tyraminę

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby linezolid należy stosować ze szczególną ostrożnością.

Interakcje

Linezolid jest odwracalnym, nieselektywnym inhibitorem MAO. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków sympatykomimetycznych, wazopresyjnych, dopaminergicznych oraz serotoninergicznych.

Nie zaobserwowano istotnych interakcji z pokarmami zawierającymi tyraminę w dawkach poniżej 100 mg.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Biegunka (8,4%)
  • Ból głowy (6,5%)
  • Nudności (6,3%)
  • Wymioty (4,0%)

Inne istotne działania niepożądane obejmują zahamowanie czynności szpiku, neuropatię obwodową i nerwu wzrokowego, kwasicę mleczanową.

Wnioski

Linezolid jest skutecznym antybiotykiem w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie, w tym szczepy oporne na inne antybiotyki. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na możliwość wystąpienia poważnych działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Linezolid jest skuteczny tylko przeciwko bakteriom Gram-dodatnim
  • Maksymalny czas leczenia wynosi 28 dni


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.