Linefor
Pregabalin
Linefor - szczegółowe informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Linefor jest wskazany w leczeniu następujących stanów u osób dorosłych:
- Ból neuropatyczny pochodzenia obwodowego i ośrodkowego
- Padaczka - w leczeniu skojarzonym napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione
- Uogólnione zaburzenia lękowe (GAD)
Lek wykazuje skuteczność w terapii bólu neuropatycznego różnego pochodzenia, co czyni go cenną opcją terapeutyczną w leczeniu tego trudnego do opanowania typu bólu. W padaczce stosowany jest jako lek wspomagający, natomiast w zaburzeniach lękowych może być stosowany w monoterapii.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Linefor należy dostosować indywidualnie, w zależności od odpowiedzi pacjenta i tolerancji leczenia. Ogólny zakres dawkowania to 150-600 mg/dobę, podawane w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Wskazanie | Dawka początkowa | Dawka maksymalna | Uwagi |
---|---|---|---|
Padaczka | 150 mg/dobę | 600 mg/dobę | Możliwe zwiększenie do 300 mg/dobę po 1 tygodniu |
Uogólnione zaburzenia lękowe | 150 mg/dobę | 600 mg/dobę | Możliwe stopniowe zwiększanie co tydzień |
Ból neuropatyczny | 150 mg/dobę | 600 mg/dobę | Dawkowanie jak w innych wskazaniach |
Dawkowanie należy dostosować u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Stopniowe zwiększanie dawki pozwala na lepszą tolerancję leczenia. Należy regularnie oceniać konieczność kontynuacji terapii, szczególnie w leczeniu zaburzeń lękowych. W przypadku konieczności przerwania leczenia, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki przez co najmniej tydzień.
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania leku Linefor jest nadwrażliwość na pregabalinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Należy zachować szczególną ostrożność przy kwalifikacji pacjentów do leczenia i dokładnie zebrać wywiad alergologiczny.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosując Linefor należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- U pacjentów z cukrzycą może być konieczne dostosowanie dawek leków hipoglikemizujących
- Istnieje ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości, w tym obrzęku naczynioruchowego
- Lek może powodować zawroty głowy i senność, zwiększając ryzyko upadków
- Możliwe jest wystąpienie zaburzeń widzenia
- Zgłaszano przypadki niewydolności nerek - należy monitorować funkcję nerek
- Możliwe jest wystąpienie objawów odstawiennych po przerwaniu leczenia
- Istnieje ryzyko wystąpienia myśli i zachowań samobójczych
- Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego
- Zgłaszano przypadki niewłaściwego stosowania i uzależnienia od leku
Lekarz powinien poinformować pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych i konieczności zgłaszania wszelkich niepokojących objawów. Należy rozważyć korzyści i ryzyko stosowania leku u każdego pacjenta indywidualnie.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Linefor charakteryzuje się niskim potencjałem interakcji, co wynika z jego farmakokinetyki. Lek jest wydalany głównie w postaci niezmienionej z moczem, a jego metabolizm u ludzi jest nieistotny. Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji farmakokinetycznych z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, doustnymi lekami antykoncepcyjnymi, przeciwcukrzycowymi czy alkoholem.
Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami działającymi hamująco na OUN, gdyż pregabalina może nasilać ich działanie. Dotyczy to szczególnie oksykodonu, lorazepamu i etanolu. Obserwowano addytywne działanie pregabaliny i oksykodonu w zakresie zaburzania funkcji poznawczych i motoryki.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania pregabaliny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na rozród. Linefor nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
Pregabalina przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.
Brak jednoznacznych danych dotyczących wpływu pregabaliny na płodność u ludzi. W badaniach na zwierzętach obserwowano niekorzystny wpływ na rozród.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane Linefor to:
- Zawroty głowy (bardzo często)
- Senność (bardzo często)
- Bóle głowy (bardzo często)
- Nieostre widzenie (często)
- Nudności (często)
- Zwiększenie apetytu (często)
- Zaburzenia równowagi i koordynacji (często)
- Zaburzenia uwagi i pamięci (często)
Możliwe jest również wystąpienie poważniejszych działań niepożądanych, takich jak reakcje nadwrażliwości, myśli samobójcze czy niewydolność nerek. Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłaszania wszelkich niepokojących objawów.
Po przerwaniu leczenia mogą wystąpić objawy odstawienne, takie jak bezsenność, bóle głowy, nudności czy lęk. Zaleca się stopniowe odstawianie leku.
Warto zapamiętać
- Linefor jest skuteczny w leczeniu bólu neuropatycznego, padaczki i uogólnionych zaburzeń lękowych u dorosłych
- Lek charakteryzuje się niskim potencjałem interakcji, ale może nasilać działanie innych leków hamujących OUN
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania Linefor najczęściej obserwuje się senność, splątanie, pobudzenie i niepokój. Rzadko może wystąpić śpiączka. Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. W razie potrzeby można zastosować hemodializę.
Właściwości farmakologiczne
Pregabalina, substancja czynna leku Linefor, jest analogiem kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Jej mechanizm działania polega na wiązaniu się z pomocniczą podjednostką (białka α2-δ) bramkowanych napięciem kanałów wapniowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Efekt ten prowadzi do zmniejszenia uwalniania neuroprzekaźników i modulacji przewodnictwa nerwowego, co przekłada się na działanie przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe i anksjolityczne.
Linefor charakteryzuje się korzystnym profilem farmakokinetycznym - jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym, nie wiąże się istotnie z białkami osocza i jest wydalany głównie w postaci niezmienionej przez nerki. Te cechy przyczyniają się do przewidywalności działania leku i niskiego ryzyka interakcji.