Wyszukaj produkt

Lidoposterin®

Lidocaine

maść
50 mg/g
1 tuba 25 g (+ aplik.)
Na skórę
Rx
100%
33,00

Lidoposterin® - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Lidoposterin® jest wskazany do:

  • Zmniejszenia dolegliwości bólowych okolicy odbytu u pacjentów z guzkami krwawniczymi
  • Wspomagająco w znieczuleniu przed i po badaniu przez odbyt

Preparat wykazuje działanie miejscowo znieczulające, co pozwala na skuteczne łagodzenie bólu w okolicy odbytu związanego z hemoroidami oraz procedurami diagnostycznymi.

Dawkowanie i sposób podawania

Etap leczenia Częstotliwość stosowania
Początek terapii 2-3 razy na dobę
Kontynuacja leczenia 2 razy na dobę

Ilość stosowanej maści zależy od wielkości leczonego obszaru skóry i błony śluzowej. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 2,5 g maści (125 mg lidokainy) na jedno podanie. Długość pasma wyciśniętego z tuby wynosi około 2 cm.

Czas trwania terapii: Produktu nie należy stosować dłużej niż 7 dni. W przypadku nawrotu objawów choroby produ.

Stosowanie u dzieci i młodzieży: Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania produktu u osób poniżej 18 roku życia. Brak dostępnych danych.

Lidoposterin® należy aplikować rano i wieczorem po wypróżnieniu. Maść należy ostrożnie wetrzeć w skórę i błony śluzowe wymagające leczenia. W razie potrzeby, maść nałożoną na okolicę odbytu można przykryć opatrunkiem z gazy.

Instrukcja stosowania z aplikatorem

Do aplikacji w kanale odbytu należy użyć dołączonego aplikatora:

  1. Aplikator jest przymocowany do tuby i ma zdejmowaną nakrętkę.
  2. Poprzez naciśnięcie tuby, maść zostaje wciśnięta do aplikatora.
  3. Długość stożkowatego zakończenia rurki, wkładanego do odbytu, wynosi 3,4 cm.
  4. Ostrożnie włożyć aplikator w odbytnicę.
  5. Ponownie nacisnąć tubę i wycofać aplikator z kanału odbytu.

Aplikator można myć gorącą wodą po użyciu.

Przeciwwskazania

Stosowanie Lidoposterin® jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na lidokainę lub którykolwiek ze składników preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • W przypadku zakażeń grzybiczych konieczne jest jednoczesne stosowanie miejscowo czynnego leku przeciwgrzybiczego.
  • Zastosowanie preparatu na uszkodzoną skórę i/lub błonę śluzową może skutkować wchłonięciem się większej ilości lidokainy do krwioobiegu i spowodować niepożądane działanie układowe.
  • Lek zawiera alkohol cetylowy, który może powodować reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu u pacjentów z uszkodzeniami skóry lub błony śluzowej w okolicy odbytu, aby uniknąć nadmiernego wchłaniania lidokainy.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Brak znanych interakcji Lidoposterin® z innymi lekami.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak danych dotyczących przenikania lidokainy do łożyska lub mleka kobiet karmiących piersią. Nie powinno się stosować preparatu u kobiet w ciąży i w czasie laktacji, chyba że istnieją jednoznaczne wskazania medyczne. Decyzję o zastosowaniu leku w tych grupach pacjentek powinien podjąć lekarz po dokładnej analizie stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Lidoposterin® mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Rzadko: miejscowe reakcje z nadwrażliwości (np. świąd, pieczenie), alergia kontaktowa
  • Niezbyt często: łagodny ból, zaczerwienienie
  • Często: biegunka

W przypadku wystąpienia poważnych reakcji alergicznych lub utrzymujących się działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Dotychczas nie stwierdzono przypadku przedawkowania ani zatrucia preparatem, jeżeli jest stosowany zgodnie z zalecanym schematem leczenia. W razie przypadkowego zażycia doustnego maści mogą wystąpić objawy niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności).

Opisywano występowanie dezorientacji, wstrząsu kardiogennego, drgawek i zaburzeń oddychania po doustnym zażyciu bardzo dużych dawek lidokainy. Nie istnieje żadna swoista odtrutka na lidokainę. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące.

Mechanizm działania

Lidokaina, substancja czynna Lidoposterin®, jest lekiem miejscowo znieczulającym z grupy amidów. Jej działanie polega na:

  • Zapobieganiu wytwarzania i przewodzenia impulsów nerwowych
  • Odwracalnym hamowaniu zwiększonej przepuszczalności dla jonów sodu w komórkach nerwów obwodowych
  • Zmniejszaniu miejscowej wrażliwości na ból w sposób odwracalny

Mechanizm działania lidokainy zapewnia skuteczne miejscowe znieczulenie, co przekłada się na zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy odbytu.

Skład

1 g maści Lidoposterin® zawiera 50 mg lidokainy jako substancję czynną.

Warto zapamiętać
  • Lidoposterin® zawiera 50 mg lidokainy w 1 g maści, co zapewnia skuteczne miejscowe znieczulenie.
  • Maksymalny czas stosowania preparatu wynosi 7 dni, a maksymalna jednorazowa dawka to 2,5 g maści (125 mg lidokainy).

Lidoposterin® jest skutecznym preparatem do miejscowego leczenia dolegliwości bólowych związanych z hemoroidami oraz do wspomagania znieczulenia przy badaniach przez odbyt. Jego precyzyjnie dobrane stężenie lidokainy oraz forma maści zapewniają optymalne działanie przy zachowaniu bezpieczeństwa stosowania.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.