Wyszukaj produkt

Lidocaine Accord

Lidocaine hydrochloride

inj. [roztw.]
20 mg/ml
10 amp.
Iniekcje
Rx
100%
20,50
Lidocaine Accord
inj. [roztw.]
10 mg/ml
10 amp.
Iniekcje
Rx
100%
143,20

Lidocaine Accord - szczegółowe informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Lidocaine Accord jest wskazany do:

  • znieczulenia nasiękowego
  • dożylnego znieczulenia miejscowego
  • blokady nerwów
  • znieczulenia nadtwardówkowego

Produkt w stężeniu 10 mg/ml jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia. Produkt w stężeniu 20 mg/ml jest przeznaczony wyłącznie dla pacjentów dorosłych.

Lidokaina jest lekiem miejscowo znieczulającym o budowie amidowej. Jej mechanizm działania polega na zmniejszeniu przepuszczalności błony neuronu dla jonów sodowych, co prowadzi do zmniejszenia szybkości depolaryzacji błony i zwiększenia progu pobudzenia, wywołując odwracalne miejscowe znieczulenie.

Dawkowanie i sposób podawania

Lidocaine Accord powinien być stosowany wyłącznie przez lekarza posiadającego doświadczenie w podawaniu znieczulenia miejscowego lub pod jego nadzorem. Podczas podawania znieczulenia miejscowego niezbędny jest dostęp do sprzętu resuscytacyjnego.

Należy stosować najmniejszą możliwą dawkę zapewniającą pożądane działanie. Maksymalna pojedyncza dawka lidokainy chlorowodorku nie może przekroczyć 400 mg.

Grupa pacjentów Zalecenia dotyczące dawkowania
Dorośli (ok. 70 kg) Dawkę należy dostosować indywidualnie w zależności od wieku, masy ciała i stanu pacjenta
Dzieci i młodzież Dawkę należy zmniejszyć. Zazwyczaj 20-30 mg lidokainy chlorowodorku. Można wyliczyć ze wzoru: masa ciała (kg) x 1,33. Nie przekraczać 5 mg/kg mc.
Pacjenci w podeszłym wieku Zmniejszyć dawkę proporcjonalnie do wieku i stanu ogólnego
Pacjenci z niewydolnością nerek/wątroby Zmniejszyć dawkę proporcjonalnie do stanu pacjenta

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do każdego pacjenta w zależności od rodzaju znieczulenia, wieku, masy ciała i stanu ogólnego.

Lidokaina może być podawana dożylnie, domięśniowo, podskórnie i nadtwardówkowo. Sposób podania różni się w zależności od typu znieczulenia.

Przeciwwskazania

Stosowanie Lidocaine Accord jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na lidokainę, inne leki znieczulające miejscowo o budowie amidowej lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Znieczulenie nadtwardówkowe u pacjentów ze znacząco obniżonym ciśnieniem krwi lub we wstrząsie kardiogennym lub hipowolemicznym

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Lidocaine Accord należy zachować szczególną ostrożność u następujących grup pacjentów:

  • Pacjenci w podeszłym wieku i w złym stanie ogólnym
  • Pacjenci z blokiem przedsionkowo-komorowym II i III stopnia
  • Pacjenci z zastoinową niewydolnością serca, bradykardią, zaburzoną czynnością oddechową
  • Pacjenci z ciężką chorobą wątroby lub niewydolnością nerek
  • Pacjenci z padaczką
  • Pacjenci z koagulopatią lub leczeni lekami przeciwzakrzepowymi
  • Pacjentki w III trymestrze ciąży
  • Pacjenci leczeni lekami przeciwarytmicznymi klasy III (np. amiodaronem)

Należy unikać podawania dostawowego lidokainy w ciągłym wlewie ze względu na ryzyko chondrolizy. Znieczulenie nadtwardówkowe może powodować ciężkie działania niepożądane, szczególnie u pacjentów z zaburzoną czynnością układu sercowo-naczyniowego.

Lidokaina może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy poinformować o tym pacjentów.

Warto zapamiętać
  • Maksymalna pojedyncza dawka lidokainy chlorowodorku nie może przekroczyć 400 mg
  • U dzieci zazwyczaj stosuje się dawkę 20-30 mg lidokainy chlorowodorku, nie przekraczając 5 mg/kg masy ciała

Interakcje

Lidokaina może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Leki spowalniające metabolizm lidokainy (np. cymetydyna) - mogą powodować potencjalnie toksyczne stężenie lidokainy w osoczu
  • Inne leki miejscowo znieczulające oraz leki przeciwarytmiczne klasy IB - sumowanie się działań toksycznych
  • Leki przeciwarytmiczne klasy III (np. amiodaron) - zalecana ostrożność

Ciąża i laktacja

Brak jednoznacznych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania lidokainy u kobiet w ciąży. Lidokaina przenika przez łożysko. Zastosowanie podczas ciąży i porodu wymaga rozważenia stosunku korzyści do ryzyka.

Lidokaina przenika w małym stopniu do mleka kobiecego. Wpływ na karmione dziecko jest nieznaczny przy stosowaniu zalecanych dawek, dlatego nie ma konieczności przerywania karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie (bardzo często), nadciśnienie (często)
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności (bardzo często), wymioty (często)
  • Zaburzenia układu nerwowego: parestezje, zawroty głowy (często)
  • Zaburzenia serca: bradykardia (często)

Rzadziej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, zaburzenia rytmu serca, drgawki, neuropatia czy zaburzenia oddychania.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania lidokainy obejmują początkowo pobudzenie OUN, a następnie jego zahamowanie. Mogą wystąpić: zawroty głowy, parestezje, drgawki, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie, zatrzymanie oddechu.

Leczenie przedawkowania polega na zapewnieniu właściwego krążenia i oddychania, kontrolowaniu drgawek oraz leczeniu objawowym. W ciężkich przypadkach może być konieczne zastosowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Wnioski

Lidocaine Accord jest skutecznym lekiem do znieczulenia miejscowego, wymagającym jednak ostrożnego stosowania ze względu na możliwe działania niepożądane i interakcje. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki oraz ścisłe monitorowanie pacjenta podczas podawania leku.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy silnie upośledzający sprawność psychomotoryczną; bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu przez 24 h po zastosowaniu.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.