Wyszukaj produkt

Liberelle

Norgestimate + Ethinylestradiol

tabl.
250 µg+ 35 µg
21 szt.
Doustnie
Rx
100%
25,09
Liberelle
tabl.
250 µg+ 35 µg
63 szt.
Doustnie
Rx
100%
63,14

Wskazania

Liberelle jest wskazany do stosowania w doustnej antykoncepcji. Decyzję o przepisaniu tego produktu leczniczego należy podjąć na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u danej pacjentki, zwłaszcza dotyczących żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE), oraz porównania ryzyka VTE dla Liberelle z innymi złożonymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Dawkowanie i sposób podawania

Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, w kolejności wskazanej na blistrze, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Należy przyjmować 1 tabletkę na dobę przez 21 kolejnych dni. Każde kolejne opakowanie należy rozpocząć po upływie 7-dniowej przerwy, podczas której zazwyczaj występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie występuje zwykle 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania.

Okres Dawkowanie
Dni 1-21 1 tabletka dziennie
Dni 22-28 Przerwa 7-dniowa (bez tabletek)

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania w specjalnych sytuacjach klinicznych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Stosowanie Liberelle jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE):
    • Czynna VTE lub przebyta VTE
    • Znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do VTE
    • Rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem
    • Wysokie ryzyko VTE z powodu występowania wielu czynników ryzyka
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych:
    • Czynne lub przebyte tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe
    • Choroby naczyń mózgowych
    • Stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych
    • Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
    • Wysokie ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych z powodu wielu czynników ryzyka
  • Ciężka choroba wątroby obecnie lub w przeszłości
  • Występujący obecnie lub w przeszłości guz wątroby (łagodny lub złośliwy)
  • Nowotwory złośliwe narządów płciowych lub piersi zależne od hormonów płciowych
  • Przerost endometrium
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii
  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą

Stosowanie Liberelle jest również przeciwwskazane podczas jednoczesnego przyjmowania leków zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir lub dazabuwir.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)

Stosowanie jakichkolwiek złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem VTE w porównaniu do sytuacji, gdy terapia nie jest stosowana. Produkty zawierające lewonorgestrel, norgestymat lub noretysteron są związane z najmniejszym ryzykiem VTE. Decyzja o zastosowaniu Liberelle powinna zostać podjęta po rozmowie z pacjentką, aby upewnić się, że rozumie ona ryzyko VTE związane z tym produktem.

Czynniki zwiększające ryzyko VTE obejmują: otyłość, długotrwałe unieruchomienie, rozległy zabieg operacyjny, dodatni wywiad rodzinny VTE, wiek powyżej 35 lat, palenie tytoniu.

Objawy VTE

Należy poinformować pacjentkę o objawach VTE, które mogą obejmować:

  • Obrzęk nogi i/lub stopy
  • Ból lub tkliwość w nodze
  • Zaczerwienienie i ocieplenie skóry nogi
  • Nagła duszność
  • Nagły kaszel
  • Ostry ból w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy lub omdlenie

Ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)

Badania epidemiologiczne wykazały związek między stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych a zwiększonym ryzykiem ATE (zawał mięśnia sercowego) lub incydentów naczyniowo-mózgowych (udar). Przypadki ATE mogą być śmiertelne.

Czynniki zwiększające ryzyko ATE obejmują: nadciśnienie tętnicze, otyłość, dodatni wywiad rodzinny, migrena, wiek powyżej 35 lat, palenie tytoniu.

Nowotwory

W niektórych badaniach epidemiologicznych zaobserwowano zwiększone ryzyko raka szyjki macicy u długotrwałych użytkowniczek złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Istnieje również nieznacznie zwiększone ryzyko rozpoznania raka piersi u kobiet aktualnie stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne.

Inne ostrzeżenia

U kobiet z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej lub lipidowej należy starannie rozważyć wszystkie korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. U kobiet z hipertriglicerydemią lub dodatnim wywiadem rodzinnym w tym kierunku może występować zwiększone ryzyko zapalenia trzustki podczas stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych.

Warto zapamiętać
  • Liberelle nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową
  • W przypadku wystąpienia nietypowych objawów, takich jak bóle nóg lub klatki piersiowej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Interakcje mogą wystąpić z lekami indukującymi enzymy wątrobowe, co może prowadzić do zwiększonego klirensu hormonów płciowych i w konsekwencji do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Do takich leków należą m.in. ryfampicyna, niektóre leki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina, fenytoina, topiramat) oraz leki stosowane w leczeniu HIV.

Jednoczesne stosowanie z ombitaswirem, parytaprewirem, rytonawirem i dazabuwirem jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko zwiększenia aktywności aminotransferaz.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Liberelle jest przeciwwskazany w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Nie zaleca się stosowania Liberelle w okresie karmienia piersią, gdyż może on wpływać na ilość i skład mleka matki.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Ból głowy
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Nudności
  • Ból brzucha
  • Tkliwość piersi
  • Zmiany nastroju

Rzadziej występują poważniejsze działania niepożądane, takie jak zakrzepica żylna i tętnicza. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Wnioski

Liberelle jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, jednak jego stosowanie wiąże się z pewnymi ryzykami, szczególnie w zakresie powikłań zakrzepowo-zatorowych. Decyzja o przepisaniu tego leku powinna być podjęta indywidualnie dla każdej pacjentki, po dokładnej analizie korzyści i potencjalnych zagrożeń. Kluczowe jest poinformowanie pacjentki o możliwych działaniach niepożądanych i objawach, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.