Levetiracetam NeuroPharma
Levetiracetam
Levetiracetam NeuroPharma - informacje dla lekarza
Wskazania
Levetiracetam NeuroPharma jest wskazany w następujących przypadkach:
- Monoterapia w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo rozpoznaną padaczką.
- Terapia wspomagająca:
- W leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca z padaczką.
- W leczeniu napadów mioklonicznych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną.
- W leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną.
Dawkowanie
Monoterapia u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat
Zalecana dawka początkowa wynosi 250 mg dwa razy na dobę. Po 2 tygodniach należy ją zwiększyć do początkowej dawki terapeutycznej 500 mg dwa razy na dobę. W zależności od odpowiedzi klinicznej, dawkę dobową można zwiększać co 2 tygodnie o 250 mg dwa razy na dobę. Maksymalna dawka wynosi 1500 mg dwa razy na dobę.
Terapia wspomagająca u dorosłych (≥18 lat) i młodzieży (12-17 lat) o masie ciała ≥50 kg
Początkowa dawka terapeutyczna wynosi 500 mg dwa razy na dobę. Podawanie tej dawki można rozpocząć w pierwszym dniu leczenia. W zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji, dawkę dobową można zwiększyć do 1500 mg dwa razy na dobę. Dawkowanie można zmieniać, zwiększając lub zmniejszając dawkę dobową o 500 mg dwa razy na dobę, co 2-4 tygodnie.
Grupa pacjentów | Dawka początkowa | Dawka maksymalna |
---|---|---|
Dorośli i młodzież ≥50 kg | 500 mg 2x/dobę | 1500 mg 2x/dobę |
Młodzież 12-17 lat <50 kg | 10 mg/kg 2x/dobę | 30 mg/kg 2x/dobę |
Dzieci 6-11 lat | 10 mg/kg 2x/dobę | 30 mg/kg 2x/dobę |
Niemowlęta i dzieci 1 mies. - 23 mies. | 7 mg/kg 2x/dobę | 21 mg/kg 2x/dobę |
Dawkowanie u dzieci i młodzieży należy ustalać na podstawie masy ciała. Zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg/kg mc. dwa razy na dobę u dzieci od 6 lat i młodzieży o masie ciała poniżej 50 kg.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub inne związki pochodne pirolidonów, hydroksybenzoesanu metylu 4 (E 218), hydroksybenzoesanu propylu 4 (E 216) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu lewetyracetamu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Może być konieczne dostosowanie dawki. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby zaleca się ocenę czynności nerek przed ustaleniem dawki.
Stosowanie lewetyracetamu wiązało się bardzo rzadko z ostrym uszkodzeniem nerek. Należy monitorować czynność nerek, zwłaszcza na początku leczenia.
Opisywano rzadkie przypadki zmniejszenia liczby krwinek związane z podawaniem lewetyracetamu. Zaleca się badanie morfologii krwi u pacjentów z objawami osłabienia, gorączką, nawracającymi infekcjami lub zaburzeniami krzepnięcia.
U pacjentów leczonych lekami przeciwpadaczkowymi, w tym lewetyracetamem, opisywano przypadki myśli i zachowań samobójczych. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów depresji i/lub myśli samobójczych.
Warto zapamiętać
- Lewetyracetam może powodować objawy psychotyczne i zaburzenia behawioralne, w tym drażliwość i agresywność.
- Należy monitorować pacjentów pod kątem zmian nastroju i zachowania, zwłaszcza na początku leczenia.
Interakcje
Lewetyracetam generalnie nie wchodzi w istotne interakcje z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Może jednak zmniejszać klirens metotreksatu, co wymaga monitorowania jego stężenia. Nie wpływa na farmakokinetykę doustnych środków antykoncepcyjnych, digoksyny i warfaryny.
Ciąża i laktacja
Lewetyracetam można stosować w ciąży, jeśli jest to klinicznie konieczne. Zaleca się przyjmowanie najniższej skutecznej dawki. Karmienie piersią nie jest zalecane ze względu na przenikanie leku do mleka.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to: zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, senność, ból głowy, zmęczenie i zawroty głowy. U dzieci częściej niż u dorosłych występują zaburzenia zachowania i emocjonalne.
Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia ciężkich reakcji skórnych (zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka) oraz zaburzeń hematologicznych (pancytopenia, agranulocytoza).
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania może wystąpić senność, pobudzenie, agresja, zmniejszenie stanu świadomości, depresja oddechowa lub śpiączka. Leczenie jest objawowe, można rozważyć hemodializę.
Mechanizm działania
Dokładny mechanizm działania lewetyracetamu nie jest w pełni poznany. Lek nie wpływa na podstawowe właściwości komórki ani prawidłowe procesy neurotransmisji.
Lewetyracetam wykazuje skuteczność w leczeniu różnych typów napadów padaczkowych, zarówno częściowych jak i uogólnionych, u pacjentów w różnym wieku. Jego profil farmakokinetyczny i niewielka liczba interakcji sprawiają, że jest to wartościowa opcja terapeutyczna w leczeniu padaczki.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia