Levetiracetam Actavis
Levetiracetam
Levetiracetam Actavis - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Levetiracetam Actavis jest wskazany do stosowania:
- W monoterapii w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u pacjentów w wieku od 16 lat z nowo rozpoznaną padaczką.
- Jako terapia wspomagająca:
- W leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca z padaczką
- W leczeniu napadów mioklonicznych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną
- W leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną
Levetiracetam Actavis stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu różnych typów napadów padaczkowych, zarówno w monoterapii jak i leczeniu wspomagającym, u pacjentów w różnym wieku.
Dawkowanie i sposób podawania
Monoterapia
U dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat zalecana dawka początkowa wynosi 250 mg 2 razy na dobę. Po 2 tygodniach należy ją zwiększyć do dawki terapeutycznej 500 mg 2 razy na dobę. W zależności od odpowiedzi klinicznej, dawkę dobową można zwiększać co 2 tygodnie o 250 mg 2 razy na dobę. Maksymalna dawka wynosi 1500 mg 2 razy na dobę.
Terapia wspomagająca
U dorosłych (≥18 lat) i młodzieży (12-17 lat) o masie ciała ≥50 kg początkowa dawka terapeutyczna wynosi 500 mg 2 razy na dobę. Podawanie tej dawki można rozpocząć w pierwszym dniu leczenia. W zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji, dawkę dobową można zwiększyć do 1500 mg 2 razy na dobę. Dawkowanie można zmieniać, zwiększając lub zmniejszając dawkę dobową o 500 mg 2 razy na dobę co 2-4 tygodnie.
Grupa wiekowa | Dawka początkowa | Dawka maksymalna |
---|---|---|
Dorośli i młodzież ≥50 kg | 500 mg 2x/dobę | 1500 mg 2x/dobę |
Młodzież 12-17 lat <50 kg | 10 mg/kg mc. 2x/dobę | 30 mg/kg mc. 2x/dobę |
Dzieci 6-11 lat | 10 mg/kg mc. 2x/dobę | 30 mg/kg mc. 2x/dobę |
Niemowlęta 1-23 miesiące | 7 mg/kg mc. 2x/dobę | 21 mg/kg mc. 2x/dobę |
Dawkowanie lewetyracetamu w terapii wspomagającej w zależności od wieku i masy ciała pacjenta.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy dostosować indywidualnie w zależności od klirensu kreatyniny. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby zaleca się zmniejszenie podtrzymującej dawki dobowej o 50%.
Tabletki powlekane należy przyjmować doustnie, połykając w całości i popijając płynem. Można je przyjmować z posiłkiem lub bez. Dawka dobowa jest podawana w dwóch równo podzielonych dawkach.
Warto zapamiętać
- Levetiracetam Actavis jest skuteczny w monoterapii i terapii wspomagającej różnych typów napadów padaczkowych
- Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od wieku, masy ciała i funkcji nerek pacjenta
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub inne związki pochodne pirolidonów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Levetiracetam Actavis jest przeciwwskazany u pacjentów z rozpoznaną alergią na lewetyracetam lub pokrewne substancje. Przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie zebrać wywiad alergologiczny.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przy odstawianiu leku zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek może być konieczne dostosowanie dawki. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów depresji i myśli samobójczych. Produkt w postaci tabletek nie jest odpowiedni dla niemowląt i dzieci poniżej 6 lat. Wpływ długotrwałego stosowania na rozwój dzieci pozostaje nieznany. U niektórych pacjentów może wystąpić senność lub inne objawy ze strony OUN, dlatego zaleca się ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.
Lekarze powinni zachować szczególną czujność w przypadku pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka działań niepożądanych, zwłaszcza osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby oraz pacjentów z wywiadem zaburzeń psychicznych.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Lewetyracetam generalnie nie wchodzi w istotne interakcje z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Może wystąpić zwiększenie klirensu lewetyracetamu o około 20% u dzieci przyjmujących leki indukujące enzymy. Probenecyd może zmniejszać klirens nerkowy głównego metabolitu lewetyracetamu. Lewetyracetam nie wpływa na farmakokinetykę doustnych środków antykoncepcyjnych, digoksyny i warfaryny.
Mimo niewielkiego ryzyka interakcji, zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu lewetyracetamu z innymi lekami, zwłaszcza u pacjentów przyjmujących złożone schematy terapeutyczne.
Wpływ na ciążę i laktację
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lewetyracetamu u kobiet w ciąży. Lewetyracetam nie powinien być stosowany w czasie ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku konieczności stosowania leku u kobiet w ciąży, należy zapewnić odpowiednie monitorowanie kliniczne. Lewetyracetam przenika do mleka kobiecego, dlatego karmienie piersią nie jest zalecane podczas leczenia.
Decyzję o stosowaniu leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią należy podejmować indywidualnie, po dokładnej analizie potencjalnych korzyści i ryzyka.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Zaburzenia układu nerwowego: senność, bóle głowy, zawroty głowy
- Zaburzenia psychiczne: depresja, nerwowość, bezsenność
- Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, biegunka
- Zaburzenia ogólne: astenia/zmęczenie
Rzadziej mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane takie jak pancytopenia, reakcje skórne, zaburzenia wątroby. Należy poinformować pacjentów o możliwych działaniach niepożądanych i zalecić zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów.
Przedawkowanie
Po przedawkowaniu lewetyracetamu obserwowano głównie senność, pobudzenie, agresję i depresję oddechową. Leczenie przedawkowania jest objawowe, z możliwością zastosowania hemodializy. Nie istnieje specyficzne antidotum.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Lewetyracetam jest pochodną pirolidonu o działaniu przeciwpadaczkowym. Mechanizm działania nie jest w pełni poznany, ale prawdopodobnie związany jest z wpływem na białko pęcherzyków synaptycznych 2A. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, wiąże się w niewielkim stopniu z białkami osocza i jest wydalany głównie przez nerki w postaci niezmienionej.
Znajomość właściwości farmakokinetycznych lewetyracetamu pozwala na optymalne dostosowanie dawkowania u poszczególnych pacjentów, zwłaszcza w przypadku zaburzeń czynności nerek.
Skład
Substancja czynna: lewetyracetam. Jedna tabletka powlekana zawiera 250 mg, 500 mg, 750 mg lub 1000 mg lewetyracetamu.
Levetiracetam Actavis jest dostępny w różnych mocach, co umożliwia indywidualne dostosowanie dawki do potrzeb pacjenta.