Wyszukaj produkt

Lenalidomide Sandoz

Lenalidomide

kaps. twarde
25 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Lenalidomide Sandoz
kaps. twarde
5 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Lenalidomide Sandoz
kaps. twarde
15 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Lenalidomide Sandoz
kaps. twarde
10 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Lenalidomide Sandoz - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Lenalidomide Sandoz jest wskazany w następujących przypadkach:

Szpiczak mnogi

- W monoterapii w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentów z noworozpoznanym szpiczakiem mnogim po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych.

- W terapii skojarzonej z deksametazonem lub bortezomibem i deksametazonem lub melfalanem i prednizonem w leczeniu dorosłych pacjentów z nieleczonym uprzednio szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia.

- W skojarzeniu z deksametazonem w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia.

Chłoniak grudkowy

- W skojarzeniu z rytuksymabem (przeciwciałem anty-CD20) w leczeniu dorosłych pacjentów z uprzednio leczonym chłoniakiem grudkowym (stopnia 1-3a).

Zespoły mielodysplastyczne

- W monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z niedokrwistością zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q, jeżeli inne sposoby leczenia są niewystarczające lub niewłaściwe.

Chłoniak z komórek płaszcza

- W monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem z komórek płaszcza.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem Lenalidomide Sandoz powinno być nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu terapii przeciwnowotworowych.

Dawkowanie należy modyfikować na podstawie obserwacji klinicznych i wyników laboratoryjnych. Dostosowania dawki zalecane są w przypadku wystąpienia neutropenii lub trombocytopenii 3. lub 4. stopnia, lub innych działań toksycznych 3. lub 4. stopnia uznanych za związane z leczeniem lenalidomidem.

W przypadku wystąpienia neutropenii należy rozważyć zastosowanie czynników wzrostu w postępowaniu terapeutycznym.

Jeśli od wyznaczonej godziny przyjęcia pominiętej dawki leku upłynęło mniej niż 12 godzin, pacjent może zażyć tę dawkę. Jeśli upłynęło ponad 12 godzin, pacjent nie powinien zażyć tej dawki, ale powinien przyjąć kolejną dawkę o zaplanowanej porze następnego dnia.

Dawkowanie lenalidomidu w różnych wskazaniach
Wskazanie Dawkowanie
Noworozpoznany szpiczak mnogi u pacjentów po ASCT 10 mg raz na dobę w dniach 1-28 powtarzanych 28-dniowych cykli
Noworozpoznany szpiczak mnogi u pacjentów niekwalifikujących się do przeszczepu 25 mg raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli
Szpiczak mnogi u pacjentów, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia 25 mg raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli
Chłoniak grudkowy 20 mg raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli przez maksymalnie 12 cykli leczenia
Zespoły mielodysplastyczne 10 mg raz na dobę
Chłoniak z komórek płaszcza 25 mg raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania, modyfikacji dawek i schematów leczenia skojarzonego znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Kobiety ciężarne
  • Kobiety mogące zajść w ciążę, jeśli nie zostały spełnione wszystkie warunki programu zapobiegania ciąży

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Lenalidomid ma budowę zbliżoną do talidomidu i może powodować ciężkie wady wrodzone. Wszystkie pacjentki muszą spełniać warunki programu zapobiegania ciąży, chyba że istnieją wiarygodne dowody, że pacjentka nie może zajść w ciążę.

U pacjentów przyjmujących lenalidomid zgłaszano zawały mięśnia sercowego, szczególnie u tych ze znanymi czynnikami ryzyka. Pacjenci ze znanymi czynnikami ryzyka powinni zostać poddani dokładnej obserwacji.

Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów leczonych lenalidomidem. Zaleca się profilaktyczne stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Głównymi działaniami toksycznymi ograniczającymi dawkę lenalidomidu są neutropenia i trombocytopenia. Należy wykonywać oznaczenia morfologii krwi przed rozpoczęciem leczenia, co tydzień przez pierwsze 8 tygodni, a następnie co miesiąc.

U pacjentów leczonych lenalidomidem zgłaszano przypadki niewydolności wątroby. Należy monitorować czynność wątroby, szczególnie u pacjentów z wirusowym zakażeniem wątroby w wywiadzie.

Pacjenci ze szpiczakiem mnogim są narażeni na zakażenia. Wszyscy pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod kątem objawów zakażenia.

U pacjentów otrzymujących lenalidomid zgłaszano występowanie reaktywacji zakażenia wirusowego, w tym ciężkich przypadków reaktywacji zakażenia wirusem półpaśca lub zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B.

Warto zapamiętać
  • Lenalidomid może powodować ciężkie wady wrodzone. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie programu zapobiegania ciąży.
  • Główne działania toksyczne to neutropenia i trombocytopenia. Należy regularnie monitorować morfologię krwi.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Czynniki wpływające na erytropoezę lub inne leki mogące zwiększać ryzyko zakrzepicy powinny być stosowane ostrożnie u pacjentów otrzymujących lenalidomid.

Jednoczesne stosowanie deksametazonu może zmniejszać skuteczność steroidowych środków antykoncepcyjnych.

Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia rabdomiolizy w przypadku jednoczesnego podawania statyn i lenalidomidu.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ze względu na właściwości teratogenne, lenalidomid jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję.

Nie wiadomo, czy lenalidomid przenika do mleka ludzkiego. Podczas leczenia lenalidomidem należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Neutropenia
  • Trombocytopenia
  • Biegunka
  • Zaparcia
  • Zmęczenie
  • Gorączka
  • Obrzęk obwodowy
  • Zakażenia górnych dróg oddechowych
  • Ból pleców
  • Niedokrwistość

Szczegółowy opis działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Lenalidomid wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Właściwości farmakologiczne

Lenalidomid wiąże się bezpośrednio do cereblonu, który jest częścią składową kompleksu ligazy E3 kulina RING ubikwityna. Prowadzi to do ubikwitynacji i degradacji białek Aiolos i Ikaros, co skutkuje bezpośrednią cytotoksycznością i działaniem immunomodulacyjnym.

Lenalidomid hamuje proliferację i indukuje apoptozę niektórych nowotworowych komórek hematopoetycznych, zwiększa odporność zależną od komórek T i NK oraz ma właściwości antyangiogenne.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.