Wyszukaj produkt

Lenalidomide Sandoz

Lenalidomide

kaps. twarde
15 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Lenalidomide Sandoz
kaps. twarde
5 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Lenalidomide Sandoz
kaps. twarde
25 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Lenalidomide Sandoz
kaps. twarde
10 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Lenalidomide Sandoz - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Lenalidomide Sandoz jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

Szpiczak mnogi
  • W monoterapii w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentów z noworozpoznanym szpiczakiem mnogim po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych.
  • W terapii skojarzonej z deksametazonem lub bortezomibem i deksametazonem lub melfalanem i prednizonem w leczeniu dorosłych pacjentów z nieleczonym uprzednio szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia.
  • W skojarzeniu z deksametazonem w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia.
Chłoniak grudkowy

W skojarzeniu z rytuksymabem (przeciwciałem anty-CD20) w leczeniu dorosłych pacjentów z uprzednio leczonym chłoniakiem grudkowym (stopnia 1-3a).

Zespoły mielodysplastyczne

W monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z niedokrwistością zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q, jeżeli inne sposoby leczenia są niewystarczające lub niewłaściwe.

Chłoniak z komórek płaszcza

W monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem z komórek płaszcza.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu terapii przeciwnowotworowych. Dawkowanie należy modyfikować na podstawie obserwacji klinicznych i wyników laboratoryjnych.

Dawkowanie w poszczególnych wskazaniach:

Noworozpoznany szpiczak mnogi u pacjentów po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych (ASCT)

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 10 mg doustnie raz na dobę w sposób ciągły (w dniach 1-28 powtarzanych 28-dniowych cykli) do progresji choroby lub nietolerancji. Po 3 cyklach leczenia podtrzymującego dawkę można zwiększyć do 15 mg raz na dobę, jeśli jest dobrze tolerowana.

Etapy zmniejszania dawki
Poziom dawki Dawka (mg)
Dawka początkowa 10
Poziom dawki -1 5
Poziom dawki -2 5 (dni 1-21 co 28 dni)
Poziom dawki -3 Nie dotyczy

Nie należy stosować dawki mniejszej niż 5 mg (dni 1-21 co 28 dni).

Noworozpoznany szpiczak mnogi u pacjentów niekwalifikujących się do przeszczepienia

Lenalidomid w skojarzeniu z deksametazonem do progresji choroby:

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli. Zalecana dawka deksametazonu wynosi 40 mg doustnie raz na dobę w dniach 1, 8, 15 i 22 powtarzanych 28-dniowych cykli. Pacjenci mogą kontynuować leczenie lenalidomidem i deksametazonem do progresji choroby lub nietolerancji.

Etapy zmniejszania dawki lenalidomidu
Poziom dawki Dawka (mg)
Dawka początkowa 25
Poziom dawki -1 20
Poziom dawki -2 15
Poziom dawki -3 10
Poziom dawki -4 5
Poziom dawki -5 2,5

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania w pozostałych wskazaniach oraz modyfikacji dawek w przypadku działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża
  • Kobiety mogące zajść w ciążę, jeśli nie zostały spełnione wszystkie warunki programu zapobiegania ciąży

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Lenalidomid ma budowę zbliżoną do talidomidu i może wywoływać ciężkie wady wrodzone. Należy bezwzględnie przestrzegać programu zapobiegania ciąży.

Główne działania toksyczne ograniczające dawkę to neutropenia i trombocytopenia. Należy regularnie monitorować morfologię krwi.

Istnieje zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów leczonych lenalidomidem. Należy rozważyć profilaktykę przeciwzakrzepową.

Obserwowano przypadki drugich pierwotnych nowotworów u pacjentów leczonych lenalidomidem. Należy monitorować pacjentów pod kątem ich wystąpienia.

Zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby, w tym śmiertelne. Należy monitorować czynność wątroby, szczególnie u pacjentów z wcześniejszymi zaburzeniami czynności wątroby.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Jednoczesne stosowanie lenalidomidu z lekami o działaniu mielosupresyjnym może zwiększać ryzyko mielosupresji.

Leki zwiększające ryzyko zakrzepicy (np. hormonalna terapia zastępcza) powinny być stosowane ostrożnie u pacjentów otrzymujących lenalidomid.

Deksametazon jest słabym lub umiarkowanym induktorem CYP3A4 i może zmniejszać stężenie niektórych leków metabolizowanych przez ten enzym.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Lenalidomid jest przeciwwskazany w ciąży ze względu na działanie teratogenne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję. Nie wiadomo czy lenalidomid przenika do mleka ludzkiego, dlatego podczas leczenia należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Neutropenia, trombocytopenia, niedokrwistość
  • Biegunka, zaparcia, nudności
  • Zmęczenie, astenia
  • Zakażenia górnych dróg oddechowych
  • Skurcze mięśni
  • Wysypka

Należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, drugich pierwotnych nowotworów oraz hepatotoksyczności.

Wnioski

Lenalidomid jest skutecznym lekiem w leczeniu szpiczaka mnogiego, chłoniaka grudkowego, zespołów mielodysplastycznych i chłoniaka z komórek płaszcza. Ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane wymaga ścisłego monitorowania pacjentów i modyfikacji dawek w razie potrzeby. Kluczowe jest przestrzeganie programu zapobiegania ciąży ze względu na działanie teratogenne leku.

Warto zapamiętać
  • Lenalidomid ma działanie teratogenne i jest przeciwwskazany w ciąży
  • Główne działania toksyczne to neutropenia i trombocytopenia - konieczne regularne monitorowanie morfologii krwi


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.