Wyszukaj produkt

Lenalidomide Krka

Lenalidomide

kaps. twarde
10 mg
21 szt. (blister)
Doustnie
Rx-z
CHB
686,88
(1)
bezpł.
Lenalidomide Krka
kaps. twarde
5 mg
21 szt. (blister)
Doustnie
Rx-z
CHB
343,44
(1)
bezpł.
Lenalidomide Krka
kaps. twarde
25 mg
21 szt. (blister)
Doustnie
Rx-z
CHB
1717,20
(1)
bezpł.
Lenalidomide Krka
kaps. twarde
15 mg
21 szt. (blister)
Doustnie
Rx-z
CHB
1030,32
(1)
bezpł.
Oto przetworzona treść dotycząca leku Lenalidomide Krka:

Wskazania

Lenalidomide Krka jest wskazany w następujących przypadkach:

Szpiczak mnogi

- W monoterapii jako leczenie podtrzymujące u dorosłych pacjentów z nowo rozpoznanym szpiczakiem mnogim po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych.

- W terapii skojarzonej z deksametazonem lub bortezomibem i deksametazonem lub z melfalanem i prednizonem u dorosłych pacjentów z nieleczonym uprzednio szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia.

- W skojarzeniu z deksametazonem u dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia.

Zespoły mielodysplastyczne

W monoterapii do leczenia dorosłych pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q, jeżeli inne sposoby leczenia są niewystarczające lub niewłaściwe.

Chłoniak z komórek płaszcza

W monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem z komórek płaszcza.

Chłoniak grudkowy

W skojarzeniu z rytuksymabem (przeciwciałem anty-CD20) w leczeniu dorosłych pacjentów z uprzednio leczonym chłoniakiem grudkowym (stopnia 1-3a).

Leczenie powinno być nadzorowane przez lekarza posiadającego doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Dawkowanie

Dawkowanie należy modyfikować na podstawie obserwacji klinicznych i wyników badań laboratoryjnych. Modyfikacje dawki zalecane są w przypadku neutropenii lub małopłytkowości 3. lub 4. stopnia lub innych działań toksycznych 3. lub 4. stopnia uznanych za związane z lenalidomidem.

W przypadku neutropenii należy rozważyć zastosowanie czynników wzrostu. Jeśli od wyznaczonej godziny przyjęcia pominiętej dawki upłynęło mniej niż 12 godzin, pacjent może zażyć tę dawkę. Jeśli upłynęło ponad 12 godzin, nie należy przyjmować pominiętej dawki, ale przyjąć kolejną dawkę o zaplanowanej porze następnego dnia.

Noworozpoznany szpiczak mnogi

Lenalidomid w skojarzeniu z deksametazonem do progresji choroby u pacjentów niekwalifikujących się do przeszczepu:

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli. Zalecana dawka deksametazonu wynosi 40 mg doustnie raz na dobę w dniach 1, 8, 15 i 22 powtarzanych 28-dniowych cykli. Pacjenci mogą kontynuować leczenie lenalidomidem i deksametazonem do progresji choroby lub nietolerancji leczenia.

Etapy zmniejszenia dawki lenalidomidu:
Poziom dawki Dawka (mg)
Dawka początkowa 25
Poziom dawki -1 20
Poziom dawki -2 15
Poziom dawki -3 10
Poziom dawki -4 5
Poziom dawki -5 2,5

Dawkę każdego produktu można zmniejszać niezależnie.

Małopłytkowość:

Jeśli liczba płytek krwi spadnie do <25 × 109/l, należy wstrzymać podawanie lenalidomidu przez pozostałą część cyklu. Jeśli liczba płytek krwi powróci do ≥50 × 109/l, należy wznowić leczenie lenalidomidem w dawce zmniejszonej o jeden poziom podczas następnego cyklu.

Neutropenia:

Jeśli ANC najpierw zmniejszy się do <0,5 × 109/l, należy przerwać leczenie lenalidomidem. Jeśli ANC powróci do ≥1 × 109/l i neutropenia jest jedyną obserwowaną toksycznością, należy wznowić leczenie lenalidomidem w dawce początkowej raz na dobę. W przypadku innych toksyczności hematologicznych należy wznowić leczenie w dawce na poziomie -1 raz na dobę.

W przypadku każdego kolejnego zmniejszenia się ANC poniżej 0,5 × 109/l należy przerwać leczenie i wznowić je w dawce na następnym niższym poziomie po powrocie ANC do ≥0,5 × 109/l.

Lenalidomid w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem, a następnie lenalidomid i deksametazon do progresji choroby u pacjentów niekwalifikujących się do przeszczepu:

Leczenie początkowe: lenalidomid w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-14 każdego 21-dniowego cyklu, w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem. Bortezomib należy podawać we wstrzyknięciu podskórnym (1,3 mg/m2 powierzchni ciała) dwa razy w tygodniu w dniach 1, 4, 8 i 11 każdego 21-dniowego cyklu. Zaleca się przeprowadzenie maksymalnie ośmiu 21-dniowych cykli leczenia (24 tygodnie leczenia początkowego).

Kontynuacja leczenia: lenalidomid w skojarzeniu z deksametazonem do progresji

Należy kontynuować podawanie lenalidomidu w dawce 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli w skojarzeniu z deksametazonem. Leczenie należy kontynuować do wystąpienia progresji lub nieakceptowalnej toksyczności.

Lenalidomid w skojarzeniu z melfalanem i prednizonem, a następnie w monoterapii u pacjentów niekwalifikujących się do przeszczepu:

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 10 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli przez maksymalnie 9 cykli. Zalecana dawka melfalanu wynosi 0,18 mg/kg doustnie raz na dobę w dniach 1-4 powtarzanych 28-dniowych cykli. Zalecana dawka prednizonu wynosi 2 mg/kg doustnie raz na dobę w dniach 1-4 powtarzanych 28-dniowych cykli.

Pacjenci, którzy ukończą 9 cykli leczenia lub nie mogą ukończyć leczenia skojarzonego z powodu nietolerancji, otrzymują lenalidomid w monoterapii: 10 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli do progresji choroby.

Leczenie podtrzymujące lenalidomidem u pacjentów po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych (ASCT):

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 10 mg doustnie raz na dobę bez przerwy (w dniach 1-28 powtarzanych 28-dniowych cykli) do progresji choroby lub wystąpienia nietolerancji. Po 3 cyklach leczenia podtrzymującego dawkę można zwiększyć do 15 mg doustnie raz na dobę, jeżeli jest dobrze tolerowana.

Szpiczak mnogi u pacjentów, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia:

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli. Zalecana dawka deksametazonu wynosi 40 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-4, 9-12 i 17-20 każdego 28-dniowego cyklu przez pierwsze 4 cykle leczenia, a następnie 40 mg raz na dobę w dniach 1-4 co 28 dni.

Zespoły mielodysplastyczne:

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 10 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli.

Chłoniak z komórek płaszcza:

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli.

Chłoniak grudkowy:

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 20 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli przez maksymalnie 12 cykli leczenia. Zalecana dawka początkowa rytuksymabu wynosi 375 mg/m2 dożylnie co tydzień w 1. cyklu (dni 1, 8, 15 i 22) oraz w 1. dniu każdego 28-dniowego cyklu w cyklach 2-5.

Należy zachować ostrożność podczas doboru dawki i monitorować czynność nerek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża
  • Kobiety mogące zajść w ciążę, jeśli nie zostały spełnione wszystkie warunki programu zapobiegania ciąży

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Lenalidomid ma budowę zbliżoną do talidomidu i może powodować ciężkie wady wrodzone. Wszystkie pacjentki muszą spełniać warunki programu zapobiegania ciąży, chyba że istnieją wiarygodne dowody, że pacjentka nie może zajść w ciążę.

Główne działania toksyczne ograniczające dawkę to neutropenia i trombocytopenia. Należy wykonywać pełną morfologię krwi przed rozpoczęciem leczenia, co tydzień przez pierwsze 8 tygodni, a następnie co miesiąc.

Istnieje zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów ze szpiczakiem mnogim leczonych lenalidomidem w terapii skojarzonej. Należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową.

Zgłaszano przypadki zawału mięśnia sercowego, szczególnie u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka.

Należy monitorować czynność wątroby, szczególnie u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby w wywiadzie.

Pacjenci są narażeni na zwiększone ryzyko zakażeń, w tym zapalenia płuc. Należy pouczyć pacjentów o konieczności zgłaszania pierwszych objawów zakażenia.

Zgłaszano przypadki postępującej wieloogniskowej leukoencefalopatii (PML), w tym śmiertelne. Należy monitorować pacjentów pod kątem nowych lub nasilających się objawów neurologicznych.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek ze względu na wydalanie lenalidomidu przez nerki.

Interakcje

Czynniki wpływające na erytropoezę lub zwiększające ryzyko zakrzepicy powinny być stosowane ostrożnie. Jednoczesne stosowanie deksametazonu może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jednoczesne stosowanie lenalidomidu ze statynami zwiększa ryzyko rabdomiolizy. Należy zachować szczególną ostrożność i monitorowanie.

Lenalidomid jest substratem dla glikoproteiny P, ale nie jest jej inhibitorem. Silne inhibitory lub induktory glikoproteiny P mogą wpływać na farmakokinetykę lenalidomidu.

Ciąża i laktacja

Lenalidomid jest przeciwwskazany w ciąży ze względu na działanie teratogenne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję. Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia lenalidomidem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Neutropenia
  • Trombocytopenia
  • Anemia
  • Zmęczenie
  • Zaparcia
  • Biegunka
  • Skurcze mięśni
  • Wysypka

Poważne działania niepożądane obejmują:

  • Żylną chorobę zakrzepowo-zatorową
  • Infekcje
  • Drugie pierwotne nowotwory
  • Reakcje skórne
  • Niewydolność wątroby

Przedawkowanie

Brak specyficznego antidotum. W przypadku przedawkowania zaleca się leczenie objawowe i podtrzymujące.

Mechanizm działania

Lenalidomid wiąże się do cereblonu, co prowadzi do ubikwitynacji i degradacji czynników transkrypcyjnych Aiolos i Ikaros w komórkach nowotworowych. Skutkuje to cytotoksycznością i działaniem immunomodulującym. Lenalidomid hamuje również angiogenezę i stymuluje erytropoezę.

Właściwości farmakokinetyczne

Lenalidomid jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 0,5-2 godzinach. Wiązanie z białkami osocza wynosi 23-29%. Metabolizm lenalidomidu jest ograniczony. Jest on głównie wydalany w postaci niezmienionej przez nerki.

Skład

1 kapsułka twarda zawiera lenalidomidu chlorowodorek jednowodny w ilości odpowiadającej 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 25 mg lenalidomidu.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.