Wyszukaj produkt

Leflunomid Bluefish

Leflunomide

tabl. powl.
10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
59,72
(1)
5,30
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Leflunomid Bluefish
tabl. powl.
20 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
109,51
(1)
3,20
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Wskazania

Leflunomid Bluefish jest wskazany w leczeniu u dorosłych pacjentów z:

  • Aktywną postacią reumatoidalnego zapalenia stawów

Należy zachować ostrożność przy niedawnym lub równoczesnym leczeniu pacjenta produktami leczniczymi z grupy DMARD (np. metotreksat) wykazującymi hepatotoksyczne lub hematotoksyczne działanie, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych. Decyzję o rozpoczęciu stosowania leflunomidu należy poprzedzić wnikliwą analizą spodziewanych korzyści w stosunku do możliwego ryzyka.

Zastąpienie leflunomidu innym produktem leczniczym z grupy DMARD bez przeprowadzenia procedury wymywania może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych nawet po długim czasie od momentu zmiany produktu leczniczego.

Dawkowanie

Leczenie powinno być prowadzone i nadzorowane przez specjalistów mających doświadczenie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Należy kontrolować aktywność AlAT (transferazy glutaminowopirogronowej surowicy - SGPT) oraz morfologię krwi, w tym obraz białych krwinek i liczbę płytek:

  • Przed rozpoczęciem leczenia leflunomidem
  • Co 2 tygodnie przez pierwszych 6 miesięcy terapii
  • Następnie co 8 tygodni
Wskazanie Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Reumatoidalne zapalenie stawów 100 mg raz na dobę przez 3 doby 10-20 mg raz na dobę

Pominięcie dawki początkowej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Pacjenci mogą rozpocząć leczenie od dawki 10 mg lub 20 mg, w zależności od ciężkości choroby.

Działanie terapeutyczne widoczne jest zwykle po 4-6 tygodniach i stan pacjenta może ulegać dalszej poprawie przez 4-6 miesięcy.

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z niewielką niewydolnością nerek oraz u pacjentów powyżej 65 roku życia.

Produkt nie jest zalecany do stosowania u pacjentów poniżej 18 roku życia.

Warto zapamiętać

Kluczowe informacje:

  • Leflunomid wymaga regularnego monitorowania parametrów wątrobowych i morfologii krwi
  • Działanie terapeutyczne pojawia się po 4-6 tygodniach, a poprawa może postępować przez 4-6 miesięcy

Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Przyjmowanie leku w trakcie posiłku nie wpływa na jego wchłanianie.

Przeciwwskazania

Leflunomid jest przeciwwskazany u pacjentów:

  • Z nadwrażliwością na substancję czynną lub pomocnicze (szczególnie u chorych z zespołem Stevens-Johnsona, toksycznym martwiczym oddzielaniem się naskórka, rumieniem wielopostaciowym w wywiadzie)
  • Z zaburzeniami czynności wątroby
  • Z ciężkimi niedoborami odporności (np. AIDS)
  • Ze znacznym zaburzeniem czynności szpiku lub znaczną anemią, leukopenią, neutropenią czy trombocytopenią z innych przyczyn niż reumatoidalne zapalenie stawów lub artropatia łuszczycowa
  • Z ciężkimi zakażeniami
  • Z umiarkowaną do ciężkiej niewydolnością nerek
  • Z ciężką hipoproteinemią
  • U kobiet w ciąży lub w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji
  • U kobiet karmiących piersią

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć ciążę u pacjentek w wieku rozrodczym.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie zaleca się równoczesnego podawania leflunomidu z innymi produktami leczniczymi z grupy DMARD o działaniu hepatotoksycznym lub hematotoksycznym.

Czynny metabolit leflunomidu ma długi okres półtrwania (1-4 tygodnie). Nawet po zaprzestaniu leczenia mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane. W razie konieczności należy zastosować procedurę wymywania leku.

Należy ściśle monitorować parametry wątrobowe. W przypadku zwiększenia aktywności AlAT powyżej 2-3 krotności górnej granicy normy należy rozważyć zmniejszenie dawki. Przy utrzymującym się wzroście lub przekroczeniu 3-krotności normy konieczne jest odstawienie leku i wdrożenie procedury wymywania.

Konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi. W przypadku ciężkich zaburzeń hematologicznych należy przerwać leczenie i wdrożyć procedurę wymywania.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami płuc w wywiadzie. W razie wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego należy rozważyć odstawienie leku.

U pacjentów leczonych leflunomidem zgłaszano przypadki neuropatii obwodowej. W razie jej wystąpienia należy rozważyć odstawienie leku.

Przed rozpoczęciem leczenia należy skontrolować ciśnienie krwi i monitorować je w trakcie terapii.

Mężczyźni planujący ojcostwo powinni przerwać leczenie i zastosować procedurę wymywania leku.

Warto zapamiętać

Kluczowe środki ostrożności:

  • Konieczne jest regularne monitorowanie parametrów wątrobowych i morfologii krwi
  • W razie wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy rozważyć odstawienie leku i wdrożenie procedury wymywania

Interakcje

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków hepatotoksycznych lub hematotoksycznych.

Obserwowano interakcje z:

  • Metotreksatem - zwiększone ryzyko hepatotoksyczności
  • Warfaryną - konieczne monitorowanie INR
  • Repaglinid, paklitaksel, pioglitazon, rozyglitazon - możliwe zwiększenie ekspozycji
  • Kofeina - możliwe zmniejszenie skuteczności
  • Rozuwastatyna - zwiększenie ekspozycji, maksymalna dawka 10 mg/dobę

Nie zaleca się szczepień szczepionkami zawierającymi żywe drobnoustroje podczas leczenia leflunomidem.

Ciąża i laktacja

Leflunomid jest przeciwwskazany w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie i do 2 lat po zakończeniu leczenia.

W przypadku planowania ciąży należy zastosować procedurę wymywania leku i odczekać do uzyskania stężenia metabolitu poniżej 0,02 mg/l.

Leflunomid jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Łagodne zwiększenie ciśnienia tętniczego
  • Leukopenia
  • Parestezje, ból głowy, zawroty głowy
  • Biegunka, nudności, wymioty
  • Zaburzenia błony śluzowej jamy ustnej
  • Wypadanie włosów
  • Wyprysk, wysypka, świąd
  • Zapalenie pochewki ścięgna
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Rzadziej mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane jak agranulocytoza, pancytopenia, ciężkie zakażenia, śródmiąższowe choroby płuc.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania zaleca się podanie cholestyraminy lub węgla aktywowanego w celu przyspieszenia eliminacji leku. W razie konieczności procedurę można powtórzyć.

Właściwości farmakologiczne

Leflunomid jest lekiem przeciwreumatycznym modyfikującym przebieg choroby (DMARD). Wykazuje działanie immunomodulujące, immunosupresyjne, antyproliferacyjne i przeciwzapalne. Jego aktywny metabolit A771726 hamuje aktywność dehydrogenazy dihydroorotanowej i wykazuje działanie antyproliferacyjne.

Skład

1 tabletka zawiera 10 mg lub 20 mg leflunomidu oraz substancje pomocnicze.

Leflunomid Bluefish jest skutecznym lekiem w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i artropatii łuszczycowej, ale wymaga ścisłego monitorowania ze względu na ryzyko działań niepożądanych. Kluczowe jest regularne kontrolowanie parametrów wątrobowych i morfologii krwi podczas terapii.


1) Aktywna postać reumatoidalnego zapalenia stawów
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów - postać wielostawowa po niepowodzeniu terapii lub w przypadku nietolerancji metotreksatu
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.