Lecalpin - (IR)
Lercanidipine hydrochloride
Lecalpin (lerkanidypina) - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Lecalpin jest wskazany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego nadciśnienia tętniczego samoistnego u dorosłych pacjentów.
Lerkanidypina, jako antagonista wapnia z grupy dihydropirydyny, hamuje przezbłonowy napływ jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego i mięśni gładkich naczyń. Mechanizm działania przeciwnadciśnieniowego polega na bezpośrednim rozkurczeniu mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia całkowitego oporu obwodowego.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 10 mg raz na dobę, możliwość zwiększenia do 20 mg |
Osoby starsze | Jak u dorosłych, zachować ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia |
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek/wątroby | Ostrożność przy dawce 20 mg, nie stosować w ciężkich zaburzeniach |
Dzieci i młodzież <18 lat | Nie zaleca się stosowania |
Tabletki należy przyjmować co najmniej 15 minut przed posiłkiem, popijając niewielką ilością wody. Maksymalne działanie przeciwnadciśnieniowe może wystąpić w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia leczenia pacjentów, u których monoterapia nie zapewnia odpowiedniej kontroli ciśnienia, można rozważyć dodanie lerkanidypiny do leczenia β-adrenolitykiem, lekiem moczopędnym lub inhibitorem ACE.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na lerkanidypinę, inne dihydropirydyny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca
- Nieleczona zastoinowa niewydolność serca
- Niestabilna dusznica bolesna
- Pierwszy miesiąc po przebytym zawale serca
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby
- Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów CYP3A4, cyklosporyny, soku grejpfrutowego
- Ciąża i karmienie piersią
- Kobiety w wieku rozrodczym niestosujące skutecznej antykoncepcji
Lerkanidypina wykazuje przedłużone działanie przeciwnadciśnieniowe mimo krótkiego okresu półtrwania w osoczu, co wynika z jej dużego powinowactwa do błon komórkowych i rozpuszczalności w lipidach. Lek nie wykazuje istotnego ujemnego działania inotropowego ze względu na wysoce wybiórcze działanie na naczynia krwionośne.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania lerkanidypiny u pacjentów z:
- Zespołem chorego węzła zatokowego (bez wszczepionego stymulatora)
- Zaburzeniami czynności lewej komory serca
- Chorobą niedokrwienną serca
- Łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby działanie przeciwnadciśnieniowe może być nasilone, co może wymagać dostosowania dawki. Nie należy stosować lerkanidypiny u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min).
Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia, gdyż może on nasilać działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Induktory CYP3A4 mogą zmniejszać skuteczność lerkanidypiny.
Warto zapamiętać
- Lecalpin należy przyjmować co najmniej 15 minut przed posiłkiem
- Maksymalne działanie przeciwnadciśnieniowe może wystąpić po 2 tygodniach leczenia
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Lerkanidypina jest metabolizowana przez enzym CYP3A4, co może prowadzić do interakcji z inhibitorami i induktorami tego enzymu. Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, rytonawir, erytromycyna) ze względu na ryzyko znacznego zwiększenia stężenia lerkanidypiny w osoczu.
Jednoczesne stosowanie z cyklosporyną jest przeciwwskazane ze względu na wzajemne zwiększenie stężeń obu leków w osoczu. Sok grejpfrutowy może zwiększać biodostępność lerkanidypiny i nasilać jej działanie hipotensyjne.
Ostrożność zaleca się przy jednoczesnym stosowaniu z induktorami CYP3A4 (np. fenytoina, karbamazepina, ryfampicyna), gdyż mogą one osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe lerkanidypiny.
Lerkanidypina może być bezpiecznie stosowana z β-adrenolitykami, lekami moczopędnymi i inhibitorami ACE, choć może być konieczne dostosowanie dawkowania.
Wpływ na ciążę i laktację
Lerkanidypiny nie należy stosować w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Ze względu na wysoką lipofilność leku, należy spodziewać się jego przenikania do mleka ludzkiego, dlatego nie należy stosować lerkanidypiny u matek karmiących piersią.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- Ból głowy, zawroty głowy (niezbyt często)
- Tachykardia, kołatanie serca, obrzęki obwodowe (niezbyt często)
- Nagłe zaczerwienienie, zwłaszcza twarzy (niezbyt często)
- Senność, osłabienie, zmęczenie (rzadko)
Bardzo rzadko mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego czy niedociśnienie. U pacjentów z istniejącą wcześniej dusznicą bolesną może dojść do zwiększenia częstości, wydłużenia czasu trwania lub nasilenia napadów.
Przedawkowanie
Przedawkowanie lerkanidypiny może prowadzić do nadmiernego rozszerzenia naczyń obwodowych z znacznym niedociśnieniem i odruchową tachykardią. W przypadku ciężkiego niedociśnienia, bradykardii i utraty przytomności należy zastosować leczenie podtrzymujące układ sercowo-naczyniowy, w tym dożylne podanie atropiny w przypadku bradykardii.
Ze względu na przedłużone działanie farmakologiczne lerkanidypiny, stan układu sercowo-naczyniowego pacjenta powinien być monitorowany przez co najmniej 24 godziny po przedawkowaniu. Dializa może okazać się nieskuteczna ze względu na wysoką lipofilność leku.
Właściwości farmakologiczne
Lerkanidypina jest antagonistą wapnia z grupy dihydropirydyny o przedłużonym działaniu przeciwnadciśnieniowym. Jej mechanizm działania polega na blokowaniu napływu jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń, co prowadzi do ich rozkurczu i zmniejszenia oporu obwodowego. Wysoka lipofilność i powinowactwo do błon komórkowych zapewniają długotrwałe działanie mimo krótkiego okresu półtrwania w osoczu.
Lek wykazuje wysoką selektywność w stosunku do naczyń krwionośnych, co minimalizuje ryzyko ujemnego działania inotropowego na mięsień sercowy.