Wyszukaj produkt

Lantus® SoloStar

Insulin glargine

inj. [roztw.]
100 j.m./ml
5 wstrzyk. 3 ml (SoloStar)
Iniekcje
Rx
100%
196,41
30% (1)
87,90
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Lantus® SoloStar - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Lantus® SoloStar jest wskazany w leczeniu cukrzycy u pacjentów dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku 2 lat i starszych. Lek zawiera insulinę glargine, analog insuliny o przedłużonym czasie działania.

Lantus® SoloStar może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Dawkowanie i sposób podawania

Lantus® SoloStar przeznaczony jest do podawania raz na dobę, o dowolnej ale stałej porze. Dawkowanie należy ustalić indywidualnie dla każdego pacjenta. Moc produktu wyrażona jest w jednostkach specyficznych dla insuliny glargine, które nie są tożsame z jednostkami międzynarodowymi lub jednostkami innych analogów insuliny.

Grupa pacjentów Zalecenia dotyczące dawkowania
Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat) Możliwe zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę z powodu pogarszającej się czynności nerek
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Możliwe zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę z powodu wolniejszego metabolizmu
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Możliwe zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę z powodu osłabionej glukoneogenezy i zaburzonego metabolizmu insuliny
Dzieci i młodzież Bezpieczeństwo i skuteczność potwierdzone u pacjentów ≥2 lat. Brak danych dla dzieci <2 lat

Tabela 1. Zalecenia dotyczące dawkowania Lantus® SoloStar w różnych grupach pacjentów

Zmiana schematu insulinoterapii

Przy zmianie z insuliny o pośrednim lub długim czasie działania na Lantus® SoloStar może być konieczna modyfikacja dawki insuliny bazalnej oraz towarzyszącego leczenia przeciwcukrzycowego. Aby zminimalizować ryzyko hipoglikemii nocnej lub wczesnoporannej, pacjenci zmieniający schemat z insuliny NPH 2x/dobę na Lantus® SoloStar 1x/dobę powinni zmniejszyć dawkę dobową insuliny bazalnej o 20-30% w pierwszych tygodniach leczenia. W tym okresie należy zwiększyć dawkę insuliny podawanej przed posiłkami.

U pacjentów otrzymujących duże dawki insuliny z powodu obecności przeciwciał przeciwko insulinie ludzkiej, po zastosowaniu Lantus® SoloStar może nastąpić poprawa odpowiedzi na insulinę.

W okresie zmiany schematu insulinoterapii oraz przez kilka pierwszych tygodni stosowania nowego schematu zaleca się ścisłe monitorowanie parametrów metabolicznych. Dalsza korekta dawkowania może być konieczna w miarę poprawy kontroli metabolicznej i zwiększonej wrażliwości na insulinę.

Warto zapamiętać
  • Lantus® SoloStar podaje się raz na dobę o stałej porze
  • Przy zmianie schematu insulinoterapii należy zredukować dawkę insuliny bazalnej o 20-30% i ściśle monitorować parametry metaboliczne

Sposób podawania

Lantus® SoloStar podaje się wyłącznie podskórnie. Nie należy podawać dożylnie, gdyż przedłużone działanie leku zależy od podania do tkanki podskórnej. Dożylne wstrzyknięcie może spowodować ciężką hipoglikemię.

Nie stwierdzono istotnych klinicznie różnic w stężeniu insuliny lub glukozy we krwi po wstrzyknięciu leku w powłoki brzuszne, mięsień naramienny lub udo. Należy rotować miejsca wstrzyknięć w obrębie wybranego obszaru anatomicznego.

Lantus® SoloStar nie może być mieszany z innymi insulinami ani rozcieńczany, gdyż może to zmienić profil działania leku lub spowodować wytrącanie się osadu.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu podawania znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Lantus® SoloStar jest nadwrażliwość na insulinę glargine lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Doświadczenie kliniczne: Doświadczenie w stosowaniu Lantus® SoloStar u dzieci oraz pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek jest ograniczone.

Kontrola glikemii: W przypadku choroby lub urazu może nastąpić wzrost glikemii (hiperglikemia). Niedostateczne spożycie pokarmu może prowadzić do hipoglikemii. W takich sytuacjach konieczna jest szczególnie staranna kontrola cukrzycy.

Pacjenci z cukrzycą typu 1: Powinni przyjmować odpowiednią ilość węglowodanów i kontynuować insulinoterapię. Opiekunowie pacjenta powinni być poinformowani o konieczności kontynuowania leczenia insuliną.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: Zdolność koncentracji i szybkiej reakcji może być upośledzona w wyniku hipo- lub hiperglikemii oraz z powodu zaburzeń widzenia. Stwarza to zagrożenie w sytuacjach wymagających zachowania tych zdolności (np. prowadzenie pojazdów). Pacjenci powinni być poinformowani o konieczności zachowania ostrożności.

Pacjenci z osłabionymi lub niewystępującymi objawami prodromalnymi hipoglikemii lub z częstymi epizodami hipoglikemii powinni skonsultować z lekarzem, czy prowadzenie pojazdów lub obsługa maszyn jest dla nich wskazana.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Wiele leków może wpływać na metabolizm glukozy. Lekarz przepisujący Lantus® SoloStar powinien wziąć pod uwagę potencjalne interakcje.

Leki mogące nasilać działanie hipoglikemizujące: Inne leki przeciwcukrzycowe, inhibitory ACE, dyzopiramid, fibraty, fluoksetyna, inhibitory MAO, pentoksyfilina, propoksyfen, salicylany, sulfonamidy.

Leki mogące osłabiać działanie hipoglikemizujące: Kortykosteroidy, danazol, diazoksyd, leki moczopędne, glukagon, izoniazyd, estrogeny i progestageny, pochodne fenotiazyny, somatropina, leki sympatykomimetyczne, hormony tarczycy.

Leki mogące zarówno nasilać, jak i osłabiać działanie hipoglikemizujące: Beta-adrenolityki, klonidyna, sole litu, alkohol.

Inne interakcje: Pentamidyna może powodować hipoglikemię, po której może wystąpić hiperglikemia. Beta-adrenolityki mogą maskować objawy hipoglikemii.

Ciąża i laktacja

Ciąża: Brak danych z kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania insuliny glargine u kobiet w ciąży. Duża ilość danych dotyczących kobiet w ciąży (ponad 1000 kobiet) wskazuje na brak specyficznego działania niepożądanego insuliny glargine na ciążę oraz brak działania powodującego wady rozwojowe lub toksycznego na płód/noworodka.

W okresie ciąży może być konieczna modyfikacja dawki insuliny. Szczególnie staranna kontrola cukrzycy i zapobieganie hipoglikemii są istotne dla zdrowia płodu.

Laktacja: Nie wiadomo, czy insulina glargine przenika do mleka ludzkiego. Nie przewiduje się wpływu na metabolizm noworodków/dzieci karmionych piersią, ponieważ insulina glargine jako peptyd ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym. U kobiet karmiących piersią może być konieczna modyfikacja dawki insuliny i diety.

Działania niepożądane

Hipoglikemia: Najczęstsze działanie niepożądane. Ciężka hipoglikemia może prowadzić do utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach do zgonu.

Hiperglikemia: Wskazuje na niewystarczającą dawkę insuliny w stosunku do zapotrzebowania.

Zaburzenia widzenia: Znaczne wahania glikemii mogą powodować przejściowe zaburzenia widzenia. U pacjentów z retinopatią proliferacyjną ciężka hipoglikemia może prowadzić do przejściowej ślepoty.

Lipodystrofia: Może wystąpić w miejscu wstrzyknięcia. Rotacja miejsc wstrzyknięć może zapobiec lub złagodzić te reakcje.

Reakcje w miejscu wstrzyknięcia: Obejmują zaczerwienienie, ból, świąd, pokrzywkę, obrzęk lub zapalenie. Większość łagodnych reakcji na insulinę ustępuje w ciągu kilku dni lub tygodni.

Reakcje alergiczne: Rzadko występują ciężkie, uogólnione reakcje alergiczne, w tym reakcje skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, hipotensja i wstrząs, które mogą zagrażać życiu.

Przeciwciała przeciwinsulinowe: Stosowanie insuliny może powodować powstawanie przeciwciał. Rzadko wymaga to dostosowania dawki insuliny.

Obrzęki: Leczenie insuliną może powodować przemijające zatrzymanie wody w organizmie z obrzękiem podudzi i kostek.

Przedawkowanie

Przedawkowanie insuliny może prowadzić do ciężkiej, czasem długotrwałej i zagrażającej życiu hipoglikemii.

Łagodne epizody hipoglikemii można leczyć doustnym podaniem węglowodanów. Może być konieczne dostosowanie dawki leku, schematu posiłków lub aktywności fizycznej.

Ciężkie epizody hipoglikemii, z utratą przytomności, drgawkami lub zaburzeniami neurologicznymi, wymagają podania glukagonu domięśniowo/podskórnie lub stężonej glukozy dożylnie. Może być konieczne długotrwałe podawanie węglowodanów i obserwacja pacjenta, ponieważ hipoglikemia może nawracać po początkowej poprawie klinicznej.

Właściwości farmakologiczne

Lantus® SoloStar zawiera insulinę glargine, analog insuliny ludzkiej o przedłużonym czasie działania, wytwarzany metodą rekombinacji DNA z wykorzystaniem szczepów Escherichia coli.

Insulina glargine różni się od insuliny ludzkiej tym, że jest nieznacznie zmodyfikowana w pozycji A21 łańcucha alfa oraz w pozycji B31 i B32 łańcucha beta. Te modyfikacje zapewniają utworzenie stabilnego roztworu w pH kwaśnym. Po wstrzyknięciu podskórnym roztwór ulega wytrąceniu, tworząc mikroprecypitaty, z których powoli uwalniane są małe ilości insuliny glargine.

Głównym działaniem insuliny jest regulacja metabolizmu glukozy. Insulina obniża stężenie glukozy we krwi poprzez stymulację obwodowego zużycia glukozy, szczególnie przez mięśnie szkieletowe i tkankę tłuszczową, oraz hamowanie wytwarzania glukozy w wątrobie. Ponadto hamuje lipolizę w komórkach tłuszczowych, hamuje proteolizę i nasila syntezę białek.

Insulina glargine wykazuje przedłużony profil działania w porównaniu z insuliną NPH, co pozwala na podawanie raz na dobę. Czas działania może się różnić między pacjentami lub u tego samego pacjenta.

Skład

1 ml roztworu zawiera 100 jednostek insuliny glargine (co odpowiada 3,64 mg).

Substancje pomocnicze: cynku chlorek, m-krezol, glicerol, kwas solny, wodorotlenek sodu, woda do wstrzykiwań.


1) Leczenie cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.