Wyszukaj produkt

Lamitrin®

Lamotrigine

tabl.
100 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
38,05
(1)
2,88
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Lamitrin®
tabl.
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
26,32
Lamitrin®
tabl.
25 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
15,26
Lamitrin®
tabl.
100 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
20,25
(1)
3,98
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Lamitrin® - informacje dla lekarza

Wskazania

Lamitrin jest wskazany w leczeniu padaczki u dorosłych i młodzieży ≥13 lat:

  • W monoterapii lub leczeniu skojarzonym napadów częściowych i uogólnionych, w tym napadów toniczno-klonicznych
  • W leczeniu skojarzonym napadów związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta

U dzieci i młodzieży w wieku 2-12 lat Lamitrin stosuje się:

  • W leczeniu skojarzonym napadów częściowych i uogólnionych, w tym napadów toniczno-klonicznych oraz napadów związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta
  • W monoterapii typowych napadów nieświadomości

U dorosłych ≥18 lat Lamitrin jest wskazany w zapobieganiu epizodom depresji w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych typu I.

Lamitrin nie jest wskazany w doraźnym leczeniu epizodów manii ani depresji.

Dawkowanie

Tabletki należy połykać w całości, nie należy ich żuć ani rozgryzać. Jeżeli obliczona dawka lamotryginy nie odpowiada liczbie całych tabletek, należy podawać dawkę odpowiadającą mniejszej liczbie całych tabletek.

W przypadku ponownego rozpoczynania leczenia lamotryginą u pacjentów, którzy przerwali jej stosowanie, należy ocenić potrzebę stopniowego zwiększania dawki do dawki podtrzymującej. Ryzyko wystąpienia ciężkiej wysypki związane jest ze stosowaniem dużych dawek początkowych i zbyt szybkim zwiększaniem dawek.

Zalecany schemat dawkowania lamotryginy u dorosłych i młodzieży ≥13 lat w leczeniu padaczki
Schemat leczenia Tygodnie 1-2 Tygodnie 3-4 Dawka podtrzymująca
Monoterapia 25 mg/dobę (raz na dobę) 50 mg/dobę (raz na dobę) 100-200 mg/dobę (raz na dobę lub w 2 dawkach podzielonych)
Leczenie skojarzone z walproinianem 12,5 mg/dobę (25 mg co drugi dzień) 25 mg/dobę (raz na dobę) 100-200 mg/dobę (raz na dobę lub w 2 dawkach podzielonych)
Leczenie skojarzone bez walproinianu i z induktorami glukuronidacji lamotryginy 50 mg/dobę (raz na dobę) 100 mg/dobę (w 2 dawkach podzielonych) 200-400 mg/dobę (w 2 dawkach podzielonych)
Leczenie skojarzone bez walproinianu i bez induktorów glukuronidacji lamotryginy 25 mg/dobę (raz na dobę) 50 mg/dobę (raz na dobę) 100-200 mg/dobę (raz na dobę lub w 2 dawkach podzielonych)

Dawkę można zwiększać o maksymalnie 50-100 mg co 1-2 tygodnie, aż do uzyskania optymalnej odpowiedzi na leczenie. U niektórych pacjentów konieczne może być zastosowanie dawki do 500 mg/dobę.

U dzieci w wieku 2-12 lat dawkowanie należy dostosować do masy ciała dziecka. Szczegółowe schematy dawkowania dla tej grupy wiekowej znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych

U dorosłych ≥18 lat zaleca się stopniowe zwiększanie dawki lamotryginy do uzyskania dawki podtrzymującej w ciągu 6 tygodni:

Schemat dawkowania lamotryginy w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u dorosłych ≥18 lat
Schemat leczenia Tygodnie 1-2 Tygodnie 3-4 Tydzień 5 Dawka docelowa (tydzień 6)
Monoterapia lub leczenie skojarzone bez walproinianu i bez induktorów glukuronidacji 25 mg/dobę 50 mg/dobę 100 mg/dobę 200 mg/dobę
Leczenie skojarzone z walproinianem 12,5 mg/dobę 25 mg/dobę 50 mg/dobę 100 mg/dobę
Leczenie skojarzone bez walproinianu i z induktorami glukuronidacji 50 mg/dobę 100 mg/dobę 200 mg/dobę 300 mg/dobę (w tygodniu 6), można zwiększyć do 400 mg/dobę w tygodniu 7

Dawki w zakresie 100-400 mg/dobę stosowano w badaniach klinicznych. Maksymalna dawka to 200 mg/dobę w leczeniu skojarzonym z walproinianem.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): Nie ma potrzeby dostosowywania schematu dawkowania. Farmakokinetyka lamotryginy u osób starszych nie różni się znacząco od młodszych dorosłych.

Zaburzenia czynności nerek: Należy zachować ostrożność. U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek dawki początkowe powinny być uzależnione od jednocześnie stosowanych leków. Zredukowana dawka podtrzymująca może być skuteczna w ciężkich zaburzeniach czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby: Dawki początkowe, w okresie zwiększania i podtrzymujące powinny być zmniejszone o około 50% w umiarkowanej (stopień B wg Child-Pugh) i o 75% w ciężkiej (stopień C) niewydolności wątroby. Dawki należy dostosować do reakcji klinicznej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lamotryginę lub którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 2 lat.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność przy nagłym odstawianiu leku - może to spowodować nawrót napadów padaczkowych. Odstawianie powinno odbywać się stopniowo przez co najmniej 2 tygodnie.

Ostrożnie stosować u pacjentów z krańcową niewydolnością nerek ze względu na możliwość kumulacji metabolitu glukuronidowego.

Ciężkie napady padaczkowe mogą prowadzić do rozpadu mięśni poprzecznie prążkowanych, niewydolności wielonarządowej i uogólnionego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, czasami ze skutkiem śmiertelnym.

Interakcje

Leki indukujące enzymy wątrobowe (np. fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon) przyspieszają metabolizm lamotryginy.

Walproinian hamuje metabolizm lamotryginy, wydłużając jej okres półtrwania prawie dwukrotnie.

Opisywano zawroty głowy, ataksję, podwójne widzenie, zaburzenia ostrości wzroku i nudności u pacjentów przyjmujących karbamazepinę po dodaniu lamotryginy.

Ciąża i karmienie piersią

Kategoria C. Lek może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią jedynie gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu/dziecka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, wysypka, nudności, senność, bezsenność.

W leczeniu skojarzonym obserwowano: zaburzenia widzenia, zapalenie spojówek, objawy żołądkowo-jelitowe, drażliwość, agresję, splątanie, omamy.

Bardzo rzadko: zespół rzekomotoczniowy, ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka).

Możliwe jest wystąpienie zespołu nadwrażliwości obejmującego gorączkę, limfadenopatię, obrzęk twarzy, zmiany w badaniach krwi i czynności wątroby.

Rzadko obserwowano zmiany hematologiczne, wzrost enzymów wątrobowych, zaburzenia ruchowe.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania obejmują: oczopląs, ataksję, zaburzenia świadomości, śpiączkę. Leczenie objawowe.

Mechanizm działania

Lamotrygina jest blokerem kanałów sodowych zależnych od potencjału. Hamuje powtarzające się z wysoką częstotliwością wyładowania neuronów oraz nadmierne uwalnianie glutaminianu. Blokuje powstawanie potencjałów czynnościowych wywołanych przez glutaminian.

Właściwości farmakokinetyczne

Lamotrygina jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w surowicy występuje po około 2,5 godziny. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 55%. Metabolizowana głównie przez UDP-glukuronylo-transferazy. Wydalana głównie z moczem w postaci metabolitów glukuronidowych.

Warto zapamiętać
  • Lamotryginę należy wprowadzać stopniowo, zwiększając dawkę powoli, aby zminimalizować ryzyko wysypki
  • Interakcje z walproinianem (spowalnia metabolizm lamotryginy) i lekami indukującymi enzymy wątrobowe (przyspieszają metabolizm) wymagają dostosowania dawkowania

Lamitrin jest skutecznym lekiem przeciwpadaczkowym o szerokim spektrum działania, stosowanym zarówno w monoterapii jak i leczeniu skojarzonym. Jego dodatkowe działanie stabilizujące nastrój sprawia, że jest cenną opcją terapeutyczną u pacjentów z padaczką i współistniejącymi zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie dostosowanie dawkowania w zależności od stosowanych jednocześnie innych leków przeciwpadaczkowych.


1) Choroba afektywna dwubiegunowa
Stan po epizodzie padaczkowym indukowanym w obrębie OUN - postępowanie wspomagające; neuralgia lub neuropatia w obrębie twarzy
Padaczka
Stan po epizodzie padaczkowym indukowanym w obrębie OUN - postępowanie wspomagające; neuralgia lub neuropatia w obrębie twarzy
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.